Günün önemli şirket haberleri

19 Eylül 2019 Şirketlerden önemli haberler

Günün önemli şirket haberleri
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
19 Eylül 2019 Perşembe 08:47

Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret (DOAS, Nötr): Şirket, çeşitli basın yayın organlarında ve ortamlarda, Volkswagen'in yatırım için Türkiye'yi tercih ettiği, distribütörlük faaliyetlerini yürütmekte olan Şirket ile distribütörlük ilişkisini sonlandıracağına ilişkin haberleri yalanlamıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Pazar koşullarına bağlı olarak, Çin'in Xian kentine tarifeli seferler başlatılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, küresel e-ticaret pazarına odaklanarak, kapıdan kapıya lojistik hizmeti veren global bir kargo/kurye şirketi olmak amacıyla THY Uluslararası Yatırım ve Taşımacılık A.Ş.'nin %45, Hong Kong merkezli ZTO Express (Hong Kong) Limited'in %45 ve Hong Kong merkezli PAL Air Limited'in %10 oranında hisseye sahip olduğu Hong Kong merkezli We World Express Limited adlı Ortak Girişim Şirketi kurulmuştur.

·         AKBNK – 44 gün vadeli 88,0 milyon TL ve 57 gün vadeli 137,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         AKFGY – Ocak – Ağustos döneminde kira gelirleri Euro bazında %5,2 azalışla 11,5 milyon Euro’ya gerilerken, TL bazında ise %22,1 artışla 72,8 milyon TL’ye yükseldi.

·         ASELS – Elektronik harp ve taktik komuta kontrol sistemleri alanında faaliyet gösteren Havelsan Ehsim Hava Elektronik Harp Sistemleri’nin %50’sinin 9,5 milyon TL’ye satın alma işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

·         AVISA – Ocak – Ağustos döneminde prim üretimi %39,8 artışla 525,4 milyon TL’ye yükseldi.

·         BANVT – Rekabet Kurumu tarafından kesilen 30,5 milyon TL’lik cezaya ilişkin finansal tablolarda karşılık ayrıldığı ve %25 indirimli olarak ödeneceği, ancak daha sonra yargı yoluna başvurulacağı, cezaya konu olan ihlalin şirketin BRF tarafından satın alınmadan önce gerçekleştiği açıklandı.

·         DENIZ – 65 gün vadeli 440 milyon TL ve 86 gün vadeli 40 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         DOAS – Medyada yer alan Volkswagen grubunun şirket ile distribütörlük anlaşmasını sona erdireceğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve şirket ile olan sözleşmesinin süresiz olduğu açıklandı.

·         EPLAS & MZHLD – Ortak borcundan şirketin sorumlu tutulması kapsamında 12 milyon dolarlık dava tutarında mahkeme 27 Kasım’a ertelendi.

·         FONET – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından Karadağ için yapılan IS CCM ihalesine teklif verildiği açıklandı.

·         FORMT – Cezayir’den 1,8 milyon dolar tutarında doğalgaz sobası satışı için ihale kazanıldığı ve yıl sonuna kadar ihraç edilmek üzere akreditifli satış sözleşmesinin imzalandığı açıklandı.

·         GARAN – 55 gün vadeli 40,1 milyon TL, 62 gün vadeli 114,1 milyon TL ve 63 gün vadeli 15,2 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         HEKTS – JCR tarafından şirketin uzun vadeli ulusal notu AA(Trk), kısa vadeli ulusal notu A-1+(Trk) olarak yukarı yönlü revize edilirken, görünümü ise Stabil olarak açıklandı.

·         KRSAN – İstanbul Büyükçekmece’deki akaryakıt istasyonun alımından vazgeçilmesine, Adana, Sancaktepe, Kocaeli ve Konya’daki akaryakıt istasyonlarının 10 yıllık işletme haklarının satın alınmasına karar verilirken, ayrılma hakkı fiyatının 5,2445 TL olarak belirlendiği ve ayrılma hakkında maliyet olarak 300.000 TL üst sınır belirlendiği açıklandı.

·         QNBFB – 57 gün vadeli 184,9 milyon TL ve 90 gün vadeli 22,9 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

·         THYAO –

%100 bağlı ortaklığı THY Uluslararası Yatırım’ın %45, Hong Kong merkezli ZTO Express  Limited’in %45 ve Hong Kong merkezli PAL Air Limited’in %10 oranında hisseye sahip olduğu Hong Kong merkezli ‘’We World Express Limited’’ adlı Ortak Girişim Şirketinin kurulduğu ve söz konusu şirketin küresel e-ticaret pazarına odaklanarak, kapıdan kapıya lojistik hizmeti veren global bir kargo/kurye şirketi olacağı açıklandı. 

Çin’in Xian şehrine tarifeli seferler başlatılmasına karar verildi.

·         YKBNK – 55 gün vadeli 108,5 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.