GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ

22 Ocak 2020 tarihli borsada işlem gören şirketlerden derlenen önemli haberler

GÜNÜN ÖNEMLİ ŞİRKET HABERLERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:30

Çelebi Hava (CLEBI, Nötr): Şirketin %50 oranında iştiraki bulunduğu, Hindistan'daki havalimanlarında uçaklara "taxiing" hizmeti vermek amacıyla kurulmuş, 20mn Hint Rupisi ödenmiş sermayeli, Hindistan'da mukim iştiraki KSU Aviation Pvt Ltd ("KSU")'in, öngörülen yatırımları gerçekleştirmesini teminen ihtiyaç duyduğu 100mn Hint Rupisi tutarındaki sermaye ödemesinin Hindistan'da tabi olunan yasal mevzuat dahilinde primli sermaye artışı yapmak suretiyle gerçekleştirilmesine, bu şekilde Şirketin KSU'da %57,65 oranında hissedar haline gelmesine, bu çerçevede, Şirket tarafından toplam 100mn Hint Rupisi (1,3mn EUR) ödenmesine, bu hususta Şirket tarafından yapılması gerekli bilcümle iş ve işlemlerin yapılmasına karar vermiştir.

Çimsa Çimento (CIMSA, Nötr): %51 oranında bağlı ortaklığı olan Afyon Çimento'nun (AFYON, Nötr) kamuoyuna açıkladığı "Şirket çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %300 oranında 300mn TL artırılarak 100mn TL'den 400mn TL'ye çıkarılması ve yeni pay alma haklarının nominal değeri üzerinden kullandırılması" kararı kapsamında, yeni pay alma hakkı kullanımında, iştiraki oranında yeni pay alma hakkının nominal değer üzerinden kullanılmasına, kullanılmayan yeni pay alma haklarının halka arz edilerek satılmasından sonra satılamayan payların bulunması halinde, söz konusu payların oluşacak halka arz fiyatının ortalaması üzerinden bedelleri tam ve nakden ödenmek suretiyle satın alınması için taahhütte bulunulmasına karar verilmiştir.

Coca-Coca İçecek (CCOLA, Nötr): The Coca-Cola Company ("TCCC") ile CCI'ın portföyündeki anında tüketilmeye hazır olmayan çay markası Doğadan'ın satış ve dağıtım modeli üzerine müzakereler başlamıştır. Mevcut durumda Doğadan'ın üretimi TCCC bünyesinde gerçekleştirilirken; CCI, Türkiye ve Azerbaycan'da satış ve dağıtımdan sorumludur. Bu konuya ilişkin gelişmeler oldukça kamuya duyurulacaktır.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL, Nötr): Kdz. Ereğli Belediyesi'nce Ağustos 2019 tarihinde Erdemir Ereğli tesislerinde "Emlak Vergisi Tespiti Saha Çalışması " adı altında emlak vergisi incelemesi yürütülmüş olup; bu vergi incelemesi sonucunda 1.924 adet vergi cezası ihbarnamesi 23 Aralık 2019 tarihinde şirkete tebliğ edilmiştir. 1.924 adet vergi ceza ihbarnamesi ile 2014 ila 2019 yıllarına ilişkin olarak bina vergisi ve buna ilişkin kültür varlıkları katkı payı tarh edilmiş, bunun yanı sıra aynı dönemlere ilişkin vergi ziyaı cezası kesilmiştir. Yapılan vergi ve buna bağlı kültür varlıkları katkı payı tarhiyatı tutarı 25,6mn TL olup, 23,9mn TL tutarında da vergi ziyaı cezası kesilmiştir. Konuya ilişkin 20.01.2020 tarihinde Zonguldak Vergi Mahkemesi'nde her yıl için ayrı ayrı olmak üzere 6 adet dava açılmış olup; tarh edilen vergi, kültür varlıkları katkı payı ve kesilen vergi cezası için muhasebe kayıtlarında herhangi bir karşılık ayrılmamıştır.

Garanti Bankası, Enerjisa (GARAN, ENJSA Nötr): Garanti BBVA, Sabancı Holding ve E.ON ortaklığında faaliyet gösteren Enerjisa Enerji'ye, altyapı ve şebeke yatırımlarının finansmanı kapsamında 400mn TL finansman sağladı. Garanti BBVA'dan yapılan açıklamada, bir yıl geri ödemesiz olmak üzere toplam 5 yıl vadeli kullandırılan kredinin, Türk Lirası Referans Faiz'e (TLREF) endeksli yapısıyla piyasada bu modelle sağlanan büyük montanlı ilk kredilerden biri olma özelliğini taşıdığı ifade edildi

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Global Yatırım Holding bağlı ortaklığı Naturelgaz'ın halka arzı için SPK'ya başvuruda bulunulduğunu duyurdu. Şirketin KAP'a yaptığı açıklamaya göre; Naturelgaz, Global Yatırım Holding'ın %95.5 bağlı ortaklığı konumunda bulunuyor.

Özak GYO (OZKGY, Sınırlı Pozitif): Emlak Konut GYO'nun 21.01.2020 tarihli "2019 Yıl Sonu Satışı Tamamlanmış Bağımsız Bölümler Raporu" konulu özel durum açıklamasında, Şirket'in ortağı olduğu Özak-Yenigün-Ziylan Adi Ortaklığı tarafından İstanbul, Zeytinburnu'nda geliştirilen Büyükyalı projesinin satış rakamlarına ilişkin özet bilgi de yer almıştır. Raporda da yer aldığı üzere Büyükyalı projesi 2019 yılının son çeyreğinde 317,6mn TL (KDV Hariç) değerinde 84 adet bağımsız bölümün ön satışı, 2019 yılı toplamında ise 645,8mn TL (KDV Hariç) değ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.