GİRİŞİMCİ TEŞVİKLERİ kimlere veriliyor?

"Gençlerin kendi işini kurmaları için vergi ve prim teşviki uygulanıyor. 2019 yılı rakamlarıyla, üç yıllık sürede sağlanan teşvik tutarı 60 bin liraya kadar ulaşıyor. Teşvik alabilmek için ilk defa vergi mükellefi olmak gerekiyor. Üç yıl tamamlanmadan işine son verip yeniden iş kuranlar teşvik hakkını kaybediyor. "

GİRİŞİMCİ TEŞVİKLERİ kimlere veriliyor?
Anar Asadov
Anar Asadov
03 Ekim 2019 Perşembe 09:22

İş aramak yerine kendi işini kuran, mesleki faaliyetini kendi adına kurduğu firma üzerinden gerçekleştiren gençlere yönelik 2016 yılından beri vergi teşviki uygulanıyor.

Geçen yıl çıkartılan kanunla vergi teşvikine ilave olarak prim teşviki de sağlandı. Buna göre, genç girişimcilere üç yıl vergi teşviki, 12 ay da prim teşviki veriliyor.

4/b kapsamındaki sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) her ay brüt asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında değişen kazançlar üzerinden yüzde 34.5 oranında prim ödemeleri gerekiyor. Genç girişimcilerin, asgari ücretin yüzde 34.5’i oranındaki primleri ilk 12 ay boyunca hazinece karşılanıyor.

Bu da 2019 yılı rakamlarıyla aylık 882.65 TL’ye karşılık geliyor. Asgari ücret arttığında, yararlanılacak prim teşviki tutarı da artıyor. Örneğin ekim ayında faaliyete başlayan bir genç yıl sonuna kadar aylık 882.65 TL’lik; ocak ayından itibaren de 9 ay boyunca yeni asgari ücret üzerinden ödemesi gereken primden kurtulacak.

Gelir Vergisi Kanunu uyarınca, genç girişimcilerin yıllık 75 bin liraya kadar olan kazançlarından üç yıl boyunca vergi alınmıyor. Genç girişimciler, bu yılki vergi dilimi üzerinden yıllık 16 bin 550 lira vergi ödemekten kurtuluyor.

2019 yılı rakamlarıyla genç girişimcilerin üç yıl boyunca sağlayacakları toplam teşvik tutarı 60 bin lirayı buluyor.

TEŞVİKTEN YARARLANMA KOŞULLARI NELER?

Genç girişimcilere sağlanan vergi ve prim teşvikinden yararlanabilmek için öncelikle kendi işini kurduğu tarihte 18-29 yaş arasında bulunmak zorunlu. Aranan bir başka koşul ise ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olunması. Faaliyete başlanılan tarihte 29 yaşını doldurmamış olmak, teşvikten yararlanmak için yeterli. 29 yaşını doldurmaya bir ay kala kendi işini kuran gençler de 3 yıl boyunca teşvikten yararlanabiliyor.

Vergi teşvikinde, sadece ticari, zirai ve mesleki kazançlar dikkate alınıyor.

Girişimci gencin aynı zamanda kira, menkul kıymet sermaye iradı veya ücret geliri gibi beyana tabi başka gelirleri varsa, onlar 75 bin liralık kazanç hesabında dikkate alınmıyor.

Bir vergilendirme döneminde teşvik tutarının altında kazanç elde edilmesi durumunda, teşvikten yararlanılmayan tutar ertesi yıla devredilemiyor.

Genç girişimcilerin adi ortaklık veya şahıs şirketi kurarak faaliyete başlaması halinde, tüm ortakların gerekli koşulları taşıması gerekiyor. Bu durumda ortaklar vergi ve prim teşvikinden ayrı ayrı yararlanabiliyor. Ancak, ortaklardan birinin bile şartları taşımaması halinde diğer ortaklar teşviklerden yararlanamazlar.

3 YIL DOLMADAN İŞİNİ DEĞİŞTİREN HAKKINI KAYBEDER

Genç girişimci teşvikinden bir defaya mahsus yararlanılabiliyor. Teşvik alınmakta olan faaliyeti terk ettikten sonra teşvik kapsamında da olsa yeni bir faaliyete tekrar başlanılması halinde teşvik hakkı kayboluyor.

Çünkü, teşvikten yararlanabilmenin koşulu, o kişi adına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş olması.

Nitekim, teşvikten yararlanmakta iken 15 Eylül 2018 tarihinde işini terk edip, 5 Ekim 2018 tarihinde yeni iş kuran bir genç girişimcinin talebi üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı’nca 10 Temuz 2019 tarihinde düzenlenen özelgede talebe ilişkin olumsuz görüş bildirildi.

Özelgede, teşvikten yararlanmakta olan genç girişimcilerden bir süre sonra faaliyetlerini terk edenlerin, sadece terk ettiği tarihe kadar elde edilen kazançlar için istisnadan faydalanabileceği, ancak teşvik kapsamındaki faaliyetini terk ettikten sonra yeniden faaliyete başlaması durumunda ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunması şartı ihlal edilmiş sayılacağından, teşvikten faydalanmasının mümkün olmadığı belirtildi.

ÖLEN BABASININ İŞİNİ DEVRALAN GENCE DE TEŞVİK

Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olanlar teşvikten yararlanamıyor. Fakat, daha önce kurulmuş bir işletme veya mesleki faaliyeti devralmak mümkün. İşletme devralınan kişi eş veya üçüncü dereceye kadar akraba değil ise teşvik veriliyor.

Bununla birlikte, ölen anne babanın sahip olduğu şirketi devralan ve 29 yaşını doldurmamış bulunan eş ve çocuklar da genç girişimci teşvikinden yararlanabiliyor.

Teşvikten yararlanmak isteyen genç girişimcilerin ilk adım olarak vergi mükellefi olması gerekiyor. Prim teşvikinden yararlanabilmek için ise vergi dairesinden “Genç girişimcilerde kazanç istisnası” belgesi alınarak sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine sunuluyor."AHMET KIVANÇ 

Sermaye Piyasası kurulu tarafından hazırlanan ve paya dayalı kitle fonlamasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğ bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SPK'nın Paya Dayalı Kitle Fonlaması Tebliği bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. SPK tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, dünyada yaygınlaşan kitle fonlamasının Türkiye'de de uygulamaya girmesi için hukuki altyapının hazırlandığı belirtildi.

2017 yılında yasal düzenlemesi yapılarak SPK'nın yetkilendirildiği kitle fonlamasına ilişkin hazırlanan tebliğ ile başlangıç aşamasındaki girişimlerin sermaye ihtiyacını gidermek için halktan para toplayabileceğinin kaydedildiği açıklamada, "Böylece ekonomik kalkınmayı destekleyici potansiyele sahip yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimlerin hayata geçirilmesine olanak sağlanmış olacak. Yenilikçi ve katma değere dayalı iş modeli bulunan şirketlerin yararlanması amacıyla yalnızca Tebliğ'de tanımlı teknoloji ve üretim faaliyetini gerçekleştiren veya gerçekleştirecek olan girişimlere kitle fonlaması imkanı verilecektir." ifadeleri kullanıldı.

KİTLE FONLAMASINA KATILACAK GİRİŞİMLER ÖN ELEMEDEN GEÇECEK

Açıklamada girişimciler ile bireysel yatırımcıların internet üzerinden bir platformda buluşacağı belirtilerek, sadece Sermaye Piyasası Kurulu'nun faaliyet izni verdiği ve listesine aldığı platformların kitle fonlamasına aracılık edebileceği vurgulandı.

Her girişimin kitle fonlamasından faydalanamayacağı kaydedilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Aracılık eden platformların kendi bünyelerinde oluşturacakları üçer kişilik yatırım komitelerinin inceleyeceği ve kriterlere uygun girişimler fon toplayabilecek. Bunun yanı sıra olası kayıpların sınırlandırılması için yatırımcılar 1 yıl içinde en fazla 20 bin lira yatırım yapabilecek. Bu limit yatırımcının gelir düzeyine bağlı olarak 100 bin liraya kadar artırılabilecek. Yatırımcıların haklarını gözeten kurallar ve denetimler sayesinde insanların saadet zincirlerinin tuzağına düşerek mağdur olmasının da önüne geçilebilecek."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.