DİNAZOR, 4.5 MİLYAR diğer deyişle 4.5 KATRİLYON YEDİ

Ankara'nın ortasında bir ekonomik dram hikayesi yaşanıyor. İçinde dinozorların olduğu oyun eğlence merkezine turistler, milyonlar gelecekti. Oysaki bu parka Ankaralılar bile gitmiyor. Ama garip dinozorlar topluluğunu ülkeye maliye tam 4.5 milyar tl. Harcanan 3 bin dönümlük arsayı hesaplamıyoruz bile. Melih Gökçek'in projesi, ülke ekonomisini bile kötü etkileyecek seviyede dökülüyor. Her gün yeni bir zamla uyandığımız bir dönemde 4.5 milyarlık dinozorlar topluluğunun bu zamlara etkisi büyük.

DİNAZOR, 4.5 MİLYAR diğer deyişle 4.5 KATRİLYON YEDİ
Ayşe Eda
Ayşe Eda
02 Ekim 2019 Çarşamba 05:42

DİNAZORLAR 4.5 KATRİLYON YEDİ, ZAMLAR GELDİ

"Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Teke Tek Özel programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Melih Gökçek’in “Çılgın Projesi” AnkaPark’ın net maliyetini açıklayan Yavaş, rakamın 750 milyon dolar (4.3 milyar TL) olduğunu söyledi."

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın ANKA PARK ile ilgili yaptığı açıklama şöyle: 

"ANKA Parkı'na karşı çıkmıştık.

Net rakamını söyleyeceğim sizin televizyonunuzda.

Yaptığımız araştırmalarda daha 200 milyon, arkasından 300, 400 dediler. Şu anda teftiş devam ediyor.

200 milyon harcadık diyorsunuz ama biz rakamları ödeme tarihi itibarıyla baktığımızda böyle rakam yok.

Dolar kuru artıyor azalıyor, 700-750 milyon dolar.

İsteyen herkese bunların faturalarını takdim etmeye hazırım. Belediyenin çeşitli birimleri, orada çalışan insanların ücretleri dahil.

Şu anda da teftişte. Belediyeye maliyeti 700-750 milyon doları.

50 milyon kur farkından. Orası batıyor. Asla batsın gözüyle bakmadım. Bu para hepimizden çıktı. Vatandaşa yapılacak evlerden çıktı. Bizim bu varlığı korumamız lazım diye düşündük. Orası battığı zaman bizim paramız batıyor. 'Burayı Gökçek yaptı, dolayısıyla zarar etsin' diye bir düşüncemiz yoktu.

Yarın burası battı bizim elimize geri gelecek. Oradaki insanlar kiracı sonuçta. Şimdi o parayla 30 yıllık yıllık hizmet edilecekti."

Mansur Yavaş ayrıca yeşil alanlarda ve ağaç alımlarında fahiş paralar ödendiğini belirtiyor: 

"Birçok konuda teftiş yapıyoruz. 2015'ten beri bir yeşil alan sanki sulanıyormuş gibi rakamlar var 145 bin olan yer 14 bin 500 çıkıyor. 170 tane ağaç var diyorlar bakıyorsunuz 17 tane ağaç var. Çimler ve sulamalarda asıl vurgunu yapıyorlar. Ben şu anda geçimini Ankaralı vatandaşların verdikleri paralarla sürdüren bir kişiyim. Ankara'ya tanesi 40 bin liradan ağaçlar ithal edilmiş, bu ağaçlar kuruyor. 7500 Euro'ya alınan ağaçların gerçek fiyatının 780 Euro olduğunu öğrendik. Çimler ve sulamalarda asıl vurgunu yapıyorlar. "

"İLKOKUL MEZUNU İŞÇİ 12 BİN LİRA MAAŞ ALIYORDU"

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde 30 bine yakın personel var. Bunun içerisinde işten ayrılan kişi 159 kişi. Çıksınlar isim isim hepsini sayayım. 2009-2014 yılında 4992 kişi. 2017'ye kadar 2784 kişi işten ayrılmış. Bunların ekmekleriyle kim oynadı? Seçimi kazandıktan sonra birçok insanın bize seçimlerde yaptığı paylaşımları getiriyorlar. Herhalde 3 bin kişi atmanız lazım. Ben bir tek kişiyi siyaseten işten atmayacağıma namusum şerefim üzerine söz verdim. En son atılanların bir kısmı bankamatik. Ne yapacağız? Atıldıysa, başım kapalı, şucuyum, bucuyum diyor. Ben de diyorum ki, 'atılan birisi varsa gelin bana bu adam neden atıldı diye sorun'. Belediyede hala 30 bin işçi olduğu için. İlkokul mezunu 12 bin lira, 9 bin lira alıyor. Operatör diye başlamış, birtakım vasıflar yüklenmiş. Üniversite, lise mezununun 4 bin lira aldığı yerde. Herkes çağrıldı, 'bir kısmınıza fazla maaş ödeniyor, çalışmak istiyorsanız biz sizle şu ücretle devam edeceğiz' dedik. 14 kişi kendiliğinden ayrıldı. 4 bin 500 alıyorsa sen de 3 bin 900 alacaksın dedik, çünkü aynı işi yapıyorlar. Tamam derse devam edecek. Neyini atıyoruz. 3-5 tane çok ağır galiz hakaret edenler var. Ekmeğinin peşinde olan bunu yapmaz. Tahminen 'oradan atılırsan yerin hazır' dendi. İşi yavaşlatan lar var. EGO'da, metroda klimayı niye açmazsınız. Hadi özel halk otobüsünde açmazsanız.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.