Cumhurbaşkanı Erdoğan Batıya Çok Sert Sözler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batılı siyasetçileri çok sert ifadeler ile eleştirdi. Cumhurbaşkanı mülteciler için harcanılan tutarın BM raporlarına göre 37 milyar dolar olduğunu ve Avrupaya yeni göçler olabileceği sinyalini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batıya Çok Sert Sözler!
19 Şubat 2019 Salı 22:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batılı siyasetçileri çok sert ifadeler ile eleştirdi. Cumhurbaşkanı mülteciler için harcanılan tutarın BM raporlarına göre 37 milyar dolar olduğunu ve Avrupaya yeni göçler olabileceği sinyalini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle.

"Başkan Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı'na katılan konuk bakan ve heyet başkanları onuruna verilen yemekte konuştu.

46 ülkeden temsilciler toplantıda

Türkiye’nin ev sahipliğinde 19-20 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı, 46 ülke, 15 uluslararası kuruluş, bakanlar, bakan yardımcıları ve çeşitli düzeylerde heyet başkanlarının katılımı ile düzenleniyor.

"Kimse gücenmesin..."

"Kimse gücenmesin... Açık ve net söylüyorum; acaba Afrika'nın altını elması kimler tarafından sömürüldü? Katliamları kimler yaptı? Bunlar gizleniyor, bunlar konuşulmuyor." diyen Başkan Erdoğan, "Ülkemize sığınan Suriyeliler için harcadığımız rakam 37 milyar doları aştı. AB verdiği sözleri tutmadı. AB'nin taahhüt ettiği 6 milyar Euro'nun ilk dilimi bile Suriyelilere ulaşmadı." açıklamasında bulundu. 

"Yardım 37 milyar doları aştı"

Erdoğan, "Sığınmacılar için kendi milli imkanlarımızla harcadığımız rakam, BM kriterlerine göre şu an itibarıyla 37 milyar doları aştı." dedi. 

Başkan Erdoğan'ın açıklamaları:

Yıllardır evlerinden uzak yaşamak zorunda kalan insanları siyaset malzemesi yapmak çok yanlıştır. 

Göç ve mülteciler konusunu sadece güvenlik perspektifinden ele almak indirgemeci bir yaklaşım olacaktır.

Göç, güvenlik boyutu da olan insani ve siyasi bir meseledir. Bu meselenin özünde adalet açığı ve empati eksikliği vardır. Bir tarafta insanlar lüks içinde yaşarken sınırın hemen öbür yanında açlık ve sefalet kol geziyor. 

"Cezayir, Ruanda katliamını bizler unutamayız"

Mevcut düzen hiçbir çözüm üretemiyor. Kimse gücenmesin... Açık ve net söylüyorum. Acaba, Afrika'nın altını, elması, bakırları kimler tarafından bugüne kadar sömürüldü. Kimler tarafından alınıp ülkelerine taşındı? Yeri geldiği zaman katliamlar kimlere tarafından yapıldı? Cezayir, Ruanda katliamını bizler unutamayız. Bunlar gizleniyor, bunlar konuşulmuyor. Buralarda yüz binler, yeri geldi milyonlar öldürüldü. 

Şu anda benim ülkeme gelenler zevkle mi geliyorlar? Katil Esed'in yağdırdığı varil bombalarından ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar. Şu anda 3 milyon 600 bin Suriyeli benim ülkemde. Milli gelire oranla, az gelişmiş ülkelere destek verme noktasında dünyanın bir numarası, OECD rakamlarını söylüyorum, Türkiye'dir. Biz bütün bu adımları atarken bir şeyi hedefledik. Biz veren el olmazsak, yarın aynı duruma biz de düşeriz .

Çözüm olarak mülteci botlarını batırmak sorunu çözümsüzlüğe mahkum etmek demektir. 

 Batı'da sözde Ermeni soykırımı ile propagandalar yapılıyor. Biz de bu tarihçilerin işidir diyoruz. 

(Suriye'ye yardımlar) Dünya hala bu işe sessiz, Batı sessiz. AB'nin taahhüt ettiği 6 milyar avronun ilk dilimi bile Suriyelilere ulaşmış değil. 

Avrupalı siyasetçiler mülteci düşmanlığı üzerinden koltuk kapmanın hesabını yapıyor. 

"Yeni göçü tek başına göğüsleyemeyeceğiz"

Yeni bir göç dalgası yaşanması halinde artık biz bunu tek başına göğüsleyemeyeceğiz. İdlib'deki halk Türkiye'ye girseydi, ki 300-400 bin civarındaydı, bu olay çok farklı gelişebilirdi. 

Güvenli bölge formülünü en kısa zamanda sahada uygulamaya başlayacağız. Aksi halde, eninde sonunda sorun Avrupa kapılarına dayanacaktı"

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.