BU HİSSELERE DİKKAT! 10 HİSSEDE TEDBİR BİTİYOR

Borsada işlem gören 490 hisseden 52 hisse tedbir kapsamında bulunuyor. Bunlardan 11 şirkette cuma günü tedbirler son buldu. Pazartesi itibari ile normal işlem görmeye başlayacaklar. BIST veya SPK tarafından belirli işlemler için tedbir konulmuş olan pay senetlerini ve 14 Şubat tarihi itibariyle tetbiri biten pay senetleri

BU HİSSELERE DİKKAT! 10 HİSSEDE TEDBİR BİTİYOR
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
16 Şubat 2020 Pazar 18:56

Borsa İstanbulda işlem gören şirketlerden bazılar zaman zaman meydana gelen volatil işlemlerden dolayı tedbir kapsamına alıyor. 14 Şubat 2020 tarihi itibariyle tedbir kapsamında 52 hisse bulunuyor. Bu hisselerden 11 adetinin üzerindeki tedbirler Cuma günü itibariyle son buldu. Pazartesi KEFIN, GRNYO, KRGYO, KRONT, METUR, PRKAB,QNBFL, SAYAS, SONME VE YAYLA hisseleri normal işlem seyrine dönüyor. İşte VBTS kapsamında bulunan hisselerin tam listesi. 

TOPLU ÇİZELGEYE İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

1) SPK veya Borsa İstanbul kararı veya Pazar değişimi nedeniyle KA (Kredili Alım) ve AS (Açığa Satış) kapsamından çıkarılan menkul kıymetler, KA ve AS kapsamından çıkarılma tarihini takip eden üç aylık süre sonuna kadar Geçici Listeye alınır ve bu süre içerisinde Geçici Liste düzenlemelerine tabidir.

2) Sermaye Piyasası Araçlarının, Açığa Satış ve Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Hakkındaki Tebliği (Seri:V, No:65) ve 001 sayılı Pay Piyasası Prosedürü (Prosedür) uyarınca, Kredili Alım ve Açığa Satış Kapsamından Çıkarılan Menkul Kıymetlere İlişkin Olarak Oluşturulan Geçici Listeler yukarıdaki Toplu Çizelge’de yer almaktadır.

3) VBTS (Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi) kapsamında; gerekli koşulların oluşması hâlinde ilgili pay senedinde 15 gün süreyle birinci tedbir olan "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" tedbiri, birinci tedbir uygulanan pay senetlerinde volatilitenin devam etmesi durumunda 15 gün süreyle ikinci tedbir olan "Brüt Takas" tedbiri, ikinci tedbir uygulanan pay senetlerinde volatilitenin devam etmesi durumunda ise 15 gün süreyle üçüncü tedbir olan “Tek fiyat Yöntemiyle İşlem Görme” uygulanacaktır. İkinci ve/veya 3. tedbirin getirilmesi durumunda, birinci tedbir olan "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" tedbiri de uygulanmaya devam edileceğinden ilgili payın bu listede kalma süresi 45 güne kadar çıkabilecektir.

4) SPK kararı, Borsa İstanbul kararı ve VBTS nedeniyle KA ve AS yasağı getirilen paylar, KA ve AS yasağının devam ettiği süre zarfında yeni kredili işleme konu edilemez ve bu paylardaki mevcut kredili işlemler tarafların isteğine göre en fazla 3 ay sürdürülebilir.

5) Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürlüğünce, BIST30 Endeksi dahilinde olan Akbank T.A.Ş. (AKBNK.E), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN.E), Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKB.E), Türkiye İş Bankası A.Ş. C grubu (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB.E), Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN.E), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK.E) paylarında 16/10/2019 tarihinden itibaren geçici olarak açığa satış yasağı getirilmiştir./

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.