BORSA'DA İŞLEM GÖREN ŞİRKETLERDEN HABERLER

24 Mart 2020 şirket haberleri

BORSA'DA İŞLEM GÖREN ŞİRKETLERDEN HABERLER
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
24 Mart 2020 Salı 09:14

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Şirketin 17 Mart 2020 tarihli özel durum açıklamasında, Şirket ile Tek Gıda-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri çerçevesinde anlaşma sağlanamamış olduğu ve Tek-Gıda İş Sendikası'nın 16 Mart 2020 tarihinde üretim tesislerimizde grev kararı aldığı ve alınan bu grev kararının anlaşma sağlanamadığı takdirde 30 Mart 2020 tarihinde uygulanacağını şirkete tebliğ ettiği bilgisi paylaşılmıştı.

Alınan grev kararı karşısında Şirket Yönetim Kurulu, 23 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında, devam etmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin yasal takviminin bir parçası olarak lokavt kararı almıştır. Lokavt'ın uygulama tarihi 2822. No'lu Toplu İş sözleşmesi, Grev ve Lokavt kanunu uyarınca ayrıca bildirilecektir. Tek-Gıda İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin gelişmeler ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.

 

borsazamani.com İOS uygulamasını buradan indirebilirsiniz
Ege Endüstri (EGEEN, Sınırlı Negatif): Coronavirüs salgını nedeniyle üretim faaliyetlerini durduran müşterilerle ilgili açıklama 19.03.2020 tarihinde yapılmıştı. İlave olarak 2019 yılı satış adedinin %5'ini oluşturan Evobus&MBT Hoşdere de üretimin durdurulduğu açıklanmıştır. Üretimlerini durdurmamakla birlikte müşteriden, yıllık olarak planlanan sipariş adetlerinin azaltılması yönünde bildirimler alınmaktadır. Açıklanan gelişmeler, stoklar ve üretimi etkileyen diğer unsurlar nedeniyle yeniden üretim planı yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İş hacminin çalışma süreleri ile uyarlanması sonucunda, çalışma sürelerinin ½ oranında azaltılmasına karar verilmiştir. Bu süre içinde vardiyalarda çalışan sayısı azaltılacak, ancak üretim yine vardiyalı olarak devam edecektir. Şirket "Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca, kısa çalışma ödeneği alınması için, başvuruda bulunacaktır.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): 23.03.2020 tarihinde İş GYO (ISGYO, Sınırlı Pozitif) payları ile ilgili olarak 1,18 - 1,23 TL fiyat aralığından 900.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İş GYO sermayesindeki Banka payı %50,46 sınırına ulaşmıştır. Ayrıca, aynı tarihte Şişe Cam (SISE, Sınırlı Pozitif) ile ilgili olarak 3,72 - 3,82 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi Ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Türkiye Şişe Cam sermayesindeki Banka payı %67,59 sınırına ulaşmıştır.

Otokar Otomotiv (OTKAR, Sınırlı Negatif): Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, Avrupa ülkelerinden yapılan tedarik ve teslimat süreçlerinde yaşanan aksamalar nedeniyle şirket üretim faaliyetlerine 25.03.2020 tarihinden başlamak üzere 14 gün süreyle ara verilmesini kararlaştırmıştır. Üretim dışında kalan operasyonlar, şirketin İş Sürekliliği Planı ve çalışanların sağlığına yönelik tedbirler çerçevesinde devam edecektir.
Migros (MGROS, Pozitif):Son dönemde Şirketin Sanal Market operasyonlarında oluşan yoğun müşteri talebinin karşılanabilmesi ve müşteriler için iş süreçlerinin geliştirilebilmesi için Şirket tarafından 2 haftalık süre içinde 1.000 yeni işe alım yapılacaktır.

Ayrıca, Şirket mülkiyetinde yer alan İzmir Çiğli'deki gayrimenkule ilişkin, 25.02.2020 - 06.03.2020 tarihleri arasında Türkiye genelinde "teklif toplama usulüyle" gayrimenkulün satış duyurusu yapılarak teklif toplanmıştır. Genel piyasa koşulları göz önüne alınarak değerlendirme yapılmış olup, söz konusu gayrimenkulün Gergül Yapı Pazarlama San. ve Tic.Ltd.Şti'ye satışı 23.03.2020 tarihinde 266,8mn TL + KDV (KDV dahil 302,1mn TL) bedel ile tamamlanmıştır. Söz konusu işleme ilişkin tapu devri gerçekleştirilmiş olup, gayrimenkulün yeni mal sahibinden tapu devrinin gerçekleştiği tarihten başlamak üzere geri kiralanmasına karar verilmiştir.

Şok Marketler (SOKM, Nötr):Şirketin 30/03/2020 tarihinde gerçekleştirilecek 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, COVID-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelenmiştir.

Ülker Bisküvi (ULKER, Nötr):Şirketin 30/03/2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı COVID-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelenmiştir.

Bera Holding (BERA): Grup şirketlerinden MPG Makine Prodüksiyon Grubu Makine İmalat San. Tic. A.Ş. ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında yapılan ve nihai alıcısı Savunma Sanayi Başkanlığı olan toplam KDV hariç 57,13mn USD tutarındaki 29 adet özel maksatlı teçhizat ve hizmet alımına ilişkin sözleşme kapsamında olmak üzere, 4 adet Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı'nın Savunma Sanayi Başkanlığı Kontrol heyeti tarafından yapılan yeterlilik testleri tamamlanmış ve 7,99mn USD tutarındaki faturalandırma işlemi yapılarak araçlar Başkanlık tarafından istenen yerlere teslim edilmiştir.

Ayrıca, Turizm Sektöründe otel işletmeciliği faaliyeti ile iştigal eden Grup Şirketlerinden Bera Turizm A.Ş. etkisini artarak gösteren, Konya'da şehir oteli olarak faaliyet gösteren Bera Konya oteli gelişmelere göre yeniden değerlendirilmek üzere misafir kabulüne ara vermiştir.Antalya ili Alanya ilçesinde tatil oteli konseptinde faaliyet gösteren Bera Alanya oteli de, nisan ayının ilk haftasında planladığı sezon açılışını anılan kapsamda olmak üzere Mayıs ayının ikinci yarısına ertelemiştir.

Despec Bilgisayar (DESPC): Cep telefonu firması OPPO Turkey Telekomünikasyon Ticaret Ltd.Şti. arasında realme markalı cep telefonlarının Türkiye'deki elektronik mağazalar zincirlerine dağıtımı konusunda distribütörlük sözleşmesi imzalanmıştır. Şirket sözleşme kapsamındaki ürünlerin tedarik ve satışından yıllık 25mn doların üzerinde satış tutarı elde etmeyi hedeflemektedir.

 


Gözde Girişim (GOZDE):Şirketin 27/03/2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı COVID-19 (Koronavirüs) salgını nedeniyle ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelenmiştir.
 

İyi hizmet düşük komisyon. Buyrun birlikte çalışalım sizde sunduğumuz fırsatlardan istifade edin 
Yükselen Çelik (YKSLN):Şirket, 26 Mart 2020 düzenlenmesi planlanan 2019 Hesap Yılına Ait Olağan Genel Kurulu'nun Hilton Garden Inn İstanbul Beylikdüzü'nün 30 Nisan 2020 tarihine kadar geçici olarak hizmet vermeyeceğinin bildirilmesinin yanı sıra, küresel çapta etkisini yoğun biçimde sürdürmekte olan corona virüsü salgını nedeniyle kesin tarihi ilerleyen günlerde gelişmelere bağlı olarak belirlenmek ve 2020 yılının ilk yarısında yapılmak üzere iptal edilmesine karar vermiştir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.