BİST ŞİRKETLERİNDEN ÖNEMLİ HABERLER

27 Mart 2020 şirketlerden önemli haberler

BİST ŞİRKETLERİNDEN ÖNEMLİ HABERLER
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
27 Mart 2020 Cuma 09:21

° AKSGY - Yönetim Kurulu 27.12.2019 tarihli ve 51 numaralı kararı ile almış olduğu ve kamuyu aydınlatma platformunda açıklamış olduğu tahsisli sermaye artırımına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvurunun, ülke ve dünya genelinde yaşanan koşullar nedeniyle geri çekilmesine karar verilmiştir.
° BRISA - Covid-19 virüs salgını kapsamında hem çalışanların ve ailelerinin sağlığını hem de toplum sağlığını korumak amacıyla 26.03.2020 tarihi itibariyle üretim faaliyetlerinin kısmen durdurularak "Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde başvuruda bulunmuştur. Bu kapsamda 28.03.2020 Cumartesi günü saat 23:30'dan itibaren de İzmit ve Aksaray Fabrikalarındaki üretim faaliyetlerine 15 gün süreyle ara verilmiştir.
° CEOEM - Şirket, Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını kapsamında "Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde 26.03.2020 tarihi itibariyle başvuruda bulunulmuştur. Başvuru 1 Nisan 2020 - 30 Haziran 2020 tarihlerini kapsamakta olup ilgili kurum onayı beklenmektedir.
° DZGYO - Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle Şirket tarafından alınan tedbirler ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
° EKGYO - Şirket projelerinden Yapı ve Yapı İnşaat Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. taahhüdü altında bulunan İstanbul Başakşehir Kayabaşı Rekreasyon Alanı, Ticaret ve Bölge Parkı İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi' nde (Kuzey Yakası) 982 Ada 1 ve 2 Parsel (Eski 888 Ada 2 ve 3 Parsel) A1, A2, A3, A4, B3, B4 ve B5 Bloklar ve Bu Bloklara Ait Altyapı ve Çevre Düzenleme İşleri' nin Kısmi Geçici Kabulü yapılmış olup Kısmi Geçici Kabul Tutanağı 26.03.2020 tarihinde onaylanmıştır.
° ERBOS - Şirket, 03.03.2020 tarihinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü tarafından çelik hat boruları ihalesine katılmış, yapılan ihale sonucunda toplam 3 kalem üründe en uygun teklifi firma tarafından verilmiştir. Toplam tutarı 5.102.700,00 TL bu ürünlerle ilgili olarak sözleşme imzalanarak şirketten satın alınması ilgili bilgilendirme 26.03.2020 tarihi itibariyle şirkete yapılmıştır
° IDEAS, SEYKM - Sağlık sektöründe faaliyet gösteren grup şirketi Seyitler Kimya San. A.Ş. tarafından Covid-19 salgın hastalığı ile mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşları ile sağlık personelinin ihtiyaç duyduğu sarf malzemelerinin ücretsiz olarak karşılanması kurum tarafından da takdirle karşılanmıştır. Bu çerçevede sosyal sorumluluk bilinci ile Seyitler Kimya San. A.Ş. tarafından yürütülen yardım kampanyasına, Seyitler Kimya üretim portföyünde bulunan ürünler başta olmak üzere 100.000.-.TL katkıda bulunulmasına oy birliği ile karar verildi.
° KARSN - Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkilerini azaltmaya yönelik alınan önlemler çerçevesinde, çalışan sağlığını tehlikeye atmamak ve bu süreci en az zararla atlatma çabaları doğrultusunda, gerek tedarikçilerin ve müşterilerin salgın nedeni ile üretim faaliyetlerine ara vermiş olması, gerekse yurt içi ve yurt dışı parça tedariğinde sorun yaşanması ve bu durumun önümüzdeki dönemde de devam edeceği öngörüleri paralelinde, çalışan sağlığını ve istihdamı koruyabilmek amacı ile üretime ara verilmesine ve kısa çalışma başvurusunun yapılmasına, ayrıca Şirketin tüm lokasyonlarında 01.04.2020 - 10.04.2020 tarihleri arasında tüm faaliyetlere ara verilmesine karar verilmiş olup, gelişmeler oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.
° KFEIN - Şirket, üçüncü taraf tarafından düzenlenen "Veri Analitiği" ihalesini 13.800.000,00 TL bedel ile kazanmıştır. Proje süresi iki yıl olup, hizmete konu tarafın veri analitiği olgunluk seviyesini yükseltmek üzere yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojileri kullanarak iş zekası (BI) analizi yapılmasını ve iş analitiği senaryolarına göre çözümler geliştirmeyi kapsamaktadır.
° KORDS - COVID-19 Salgını Hakkında KAP'ta yer alan paylaşım
° KORDS - Covid-19 salgınının etkileri tüm dünya üzerinde kendini gösterirken, salgın ile birlikte değişen tüketici talepleri ve müşteri portföyünde yer alan fabrikaların üretime ara verme kararları neticesinde, önümüzdeki günlerde Türkiye ve Brezilya'daki tesislerinde üretimin çalışma şekli ile ilgili değişiklikler yapılmasına karar verilmiştir.Kordsa Brezilya üretim tesisi, 26 Mart 2020 tarihi itibari ile 2 hafta süreyle 8 Nisan 2020 tarihine kadar üretime ara verecektir.Kordsa Türkiye üretim tesisi ise çalışmaya devam etmekle birlikte, üretimin bazı bölümlerinde, 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile 2 hafta boyunca üretim yapılmayacaktır.Bu süre boyunca önceden alınmış siparişlerin sevkiyatına devam edilecektir.Sabancı Holding iştiraki Kordsa olarak, tüm dünyanın yaşadığı bu zorlu süreçte, başta çalışanlar, iş ortakları ve müşteriler olmak üzere içinde bulunduğu ekosistem ve yatırımcılar için ekonomik fayda üretmeye devam edeceğiz.
° LKMNH - 2019 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısının Yapılacağına İlişkin KAP'ta yer alan detaylı paylaşım
° LOGO - Covid-19 karşısında alınan tedbirler ile ilgili bildirim
° MARKA - Şirket, Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını kapsamında "Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde 26.03.2020 tarihi itibariyle ilgili kuruma başvuruda bulunmuştur. Başvuru ile ilgili olarak kurum onayı beklenmektedir.
° MAVI - İlişkili Taraf İşlemlerine İlişkin Erteleme Yapılması ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
° SEYKM - Salgın hastalıkla mücadeleye destek verilmesi ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
° SEYKM, HDFGS - Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bağlı ortaklık Seyitler Kimya San. A.Ş. tarafından Covid-19 salgın hastalığı ile mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşları ile sağlık personelinin ihtiyaç duyduğu sarf malzemelerinin ücretsiz olarak karşılanması kurum tarafından da takdirle karşılanmıştır.Bu çerçevede sosyal sorumluluk bilinci ile Seyitler Kimya San. A.Ş. tarafından yürütülen yardım kampanyasına, Seyitler Kimya üretim portföyünde bulunan ürünler başta olmak üzere 100.000.-.TL katkıda bulunulmasına oy birliği ile karar verildi.
° SILVR - Üretime Ara Verilmesi ile ilgili KAP'ta yer alan paylaşım
° SODSN - Üretim tesisleri tam kapasite ile çalıştığına dair KAP'ta yer alan bildirim
° UTPYA - Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle Şirket tarafından alınan tedbirler ile ilgili KAP'ta yer alan bildirim
° ZOREN - 05.12.2019 tarihli özel durum açıklamasına istinaden, Şirketin %100 bağlı ortaklığı Zorlu Doğal Elektrik Üretimi AŞ'nin Denizli ve Aydın illerinde kurulması planlanan Kızıldere IV Jeotermal Elektrik Santrali'nin önlisansının süresinin 54 aydan 72 aya çıkarılması için EPDK'ya yapılan başvuru kabul edilerek önlisans tadil edilmiştir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.