BİST ŞİRKETLERİNDE YAŞANAN ÖNEMLİ GELİŞMELER

Borsada işlem gören şirketlerin gerçekleştirdikleri eylemlerden öne çıkan başlıklarla şirket haberleri

BİST ŞİRKETLERİNDE YAŞANAN ÖNEMLİ GELİŞMELER
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
07 Nisan 2020 Salı 08:37

° ADESE - Online satış kanalının Konya şehir merkezinde faaliyete geçtiği açıklandı.
° AKSEN - Şanlıurfa'daki 147 MW'lık doğalgaz santrali dün itibarıyla yeniden faaliyete geçti.
° ALYAG & ETILR - Ücretli izin uygulamasının 1 hafta daha uzatılmasına karar verildi.
° ASUZU - Coronavirüs salgını sebebiyle üretim faaliyetlerine verilen aranın 13 Nisan'a kadar uzatıldığı, Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği için başvurunun yapıldığı açıklandı.
° CEMAS - Sermaye artırımından elde edilen fon ile alınan 2 Adet Mobil Bilye Ayıklama Makinasının faaliyete geçtiği ve üretimde verimlilik artışı sağlanacağı açıklandı.

İyi hizmet düşük komisyon. Buyrun birlikte çalışalım sizde sunduğumuz fırsatlardan istifade edin 
° DERAS -
o Çanakkale Gelibolu'daki 102 m 2 'lik konutun 230.000 TL'ye satıldığı ve satış sonucunda 5.000 TL zarar edildiği açıklandı.
o Şirketin gayrimenkul satışlarından yasal kayıtlara göre elde edilen 3,6 milyon TL'lik karın ileriki dönemde oluşabilecek potansiyel gayrimenkul alımlarında kullanılabilmesi amacıyla yenileme fonuna aktarılmasına karar verildi.
° DGKLB - Düzce ve Biga'da bulunan üretim tesisleri için Kısa Çalışma Ödeneği başvurusunda bulunulurken, Biga ve Düzce fabrikalarında maske ve sağlık personeli günlük iş kıyafeti üretimine başlandığı ve ücretsiz olarak sağlık kuruluşlarına bağışlanacağı açıklandı.
° DGGYO - Gebze Center AVM'de kapalı olan mağazalardan 23 Mart'tan itibaren Doğuş Center Maslak ve Doğuş Center Etiler gayrimenkullerinden kapandıkları günden itibaren 30 Nisan'a kadar kira alınmamasına karar verildi.
° DYOBY & PETUN & PNSUT - Yaşar Holding'in yurt dışında ihraç etmiş olduğu ve şirketlerin garantör olduğu tahvilin bedelinin Yaşar Holding tarafından ödenerek kapatıldığı, kefaletin sona erdiği açıklandı.
° DOAS - Milli Dayanışma Kampanyası'na 5 milyon TL bağış yapıldığı açıklandı.
° DOKTA - Şirketin Orhangazi tesislerinde devam eden üretime ara verilmesi sürecinin 13 Nisan'a uzatıldığı açıklanırken, Manisa tesislerinde üretim faaliyetinin kısmen devam edeceği açıklandı.
° EGCYH & EGCEY & EGCYO - Borsa tarafından payları YİP'te işlem gören şirketlerin faaliyetlerini devam ettiremeyecek seviyede finansman sıkıntısına düşmüş olması nedeniyle uyarılmasına karar verildi.
° EKGYO - 147 gün vadeli 200 milyon TL tutarında kira sertifikası ihraç edildi.
° FORMT - Coronavirüs salgını nedeniyle 3 ay süreyle dönüşümlü veya part-time çalışılmasına karar verilirken, Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında başvuruların yapıldığı açıklandı.
° GARAN - 60 gün vadeli 22,5 milyon tutarında bono ihraç edildi.
° HALKB - 35 gün vadeli 90,3 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
° HLGYO - 1.Çeyrekte 3 projede 90 adet bağımsız bölümün 58,1 milyon TL karşılığında satıldığı açıklandı.
° ICBCT - İstanbul Pangaltı ve Taksim şubelerinin birleştirildiği açıklandı.
° KFEIN - 1 yıl süreli 4,4 milyon TL tutarında Test Support Hizmeti için sözleşme imzalandı.
° OTKAR - Coronavirüs salgını nedeniyle üretim faaliyetlerine verilen aranın 20 Nisan'a kadar uzatıldığı açıklandı.
° POLHO - Polisan Kansai Boya'nın 31 Mart'tan itibaren üretime ara verdiği ve Kısa Çalışma Ödeneği için başvuru yapıldığı, şirketin yeterli stokunun bulunduğu açıklandı.
° PRSAN - Coronavirüs salgını nedeniyle Pendik ve Dilolvası üretim tesisi ile iştiraki Omtaş'ın üretim tesisinde faaliyetlere verilen aranın 13 Nisan'a uzatıldığı, Kısa Çalışma Ödeneği için başlatılan sürecin devam ettiği açıklandı.
° SEKFK - 165 milyon TL'ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildi.
° SERVE & ARTI - ARTI tarafından SERVE'de sahip olunan %6,8'lik imtiyazlı payların 1,00 TL fiyatla 0,8 milyon TL'ye satıldığı, ARTI'nın satış sonucunda 0,4 milyon TL zarar ettiği açıklandı.
° SERVE - Şirketin imtiyazlı paylarını alan Veysi Kaynak tarafından SPK'ya pay alım teklifi muafiyetinde bulunulduğu açıklandı.
° SMART - Halka arz kapsamında elde edilen 26,3 milyon TL fonun, 8,5 milyon TL'si ile kredilerin kapatıldığı,13,9 milyon TL'si ile Compello Bilgi Teknolojisi şirketinin alındığı, 3,8 milyon TL'sinin işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı.
° TMSN - 3 ay süreyle Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği için başvuru yapıldığı açıklandı.
° TRGYO - Coronavirüs salgını nedeniyle şirket portföyünde bulunan AVM'lerde 21 Mart itibarıyla Market, Eczane, Yeme İçme İşletmeleri ve faaliyetine devam etmek isteyen diğer işyerlerinin de çalışmalarına imkan sağlayacak şekilde kısıtlı çalışma düzenine geçilmesine karar verildi.
° TUCLK - Coronavirüs salgını nedeniyle üretim faaliyetlerine 15 gün ara verilmesine karar verilirken, bu sürede her yıl yapılan periyodik bakım çalışmalarının yapılacağı açıklandı.
° VESTL & VESBE - Şirket fabrikalarında yeniden üretime geçildiği, ancak vardiya saatleri ve vardiyalardaki çalışan sayısının azaltıldığı, düşük kapasite ile üretim yapıldığı Kısa Çalışma Ödeneği için başvuru yapılmasının değerlendirileceği açıklandı.
° YATAS - 10 Nisan'a kadar üretime ara verildiği, kısa çalışma ödeneği için başvuru yapıldığı, şirkete ait olan ve satışların %12'sini oluşturan perakende mağazalarının faaliyetlerinin durdurulmasının ciroyu olumsuz etkileyeceği, e-ticarette ise artış beklendiği açıklandı. °
  ° ATAGY - Ata Portföy tarafından 3,65 - 3,71 TL fiyat aralığından 19.686 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %25,28'e yükseldi.
° AVTUR - Galip Öztürk tarafından 1,33 - 1,37 TL fiyat aralığından 2.798.360 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %30'a geriledi.
° GENTS - Mehmet Ziya Kahraman tarafından 1,96 TL fiyat aralığından 100.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %10,94'e geriledi.
° HDFGS - Hedef Finansal Yatırımlar tarafından 1,74 - 1,78 TL fiyat aralığından 600.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %17,65'e yükseldi.
° METRO & AVGYO - AVGYO tarafından 0,99 - 1,01 TL fiyat aralığından 4.399.355 adet METRO payı alınıp 1.500.000 adet satış yapılırken, AVGYO'nun METRO'daki payı %0,97'ye yükseldi.
° PGSUS - Nasuh Nazif Çetin tarafından 33,08 TL fiyattan 16.900 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %0,40'a yükseldi.
° RYSAS - Isaac Brothers LLC tarafından 125.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,93'e geriledi.
  ° ENKAI - Şirket sermayesinin 5,0 milyar TL'den %12 oranında bedelsiz olarak 600 milyon TL artışla 5,6 milyar TL'ye yükseltilmesine karar verildi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.