Aman ertelemeyin, ruhunuz duymadan eviniz, arsanız haczedilebilir!

Gelir İdaresi Başkanlığı'dan vergi borçlularını kıskıvrak kuşatan uygulama. E- haciz yıl sonuna kadar bütün vergi dairelerine yaygınlanlaştırılacak.

Aman ertelemeyin, ruhunuz duymadan eviniz, arsanız haczedilebilir!
03 Eylül 2019 Salı 15:02

Gelir İdaresi öyle bir uygulamaya başlıyor ki vergi borcundan kurtulmak artık imkansız hale geliyor. E-Haciz Projesi ile vergi borcu olanlardan haczedilecek menkul mallar ile her türlü alacak ve hakların paraya çevirlemesi ve vergi dairesi hesaplarına aktarılması hedefleniyor. 

Ugulamaya göre amme alacaklarının tahsili için düzenlenen bildirilerin, elektronik ortamda vergi daireleri adına uygulamaya katılan bankalara elektronik ortamda tebliğ edilmesi ile başlaycak. 

Uygulama altyapısının hazırlanması GiB tarafından hazırlanması ile teknolojik altyapısı uygun olan bankalar, finans kurumları ve diğer kurumlarla e-haciz protokolleri yapılması aşamasına geçildi. 

Bu kapsamda, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ve GİB arasında Kasım 2018'de imzalanan protokolle vergi daireleri ve mal müdürlüklerinin haciz/ihtiyati haciz tesisi ve terkini işlemi taleplerinin elektronik ortamda TKGM'ye gönderilmesi ve tapu müdürlüğü tarafından da gerekli işlemlerin mevzuata uygun tamamlanarak cevabın elektronik ortamda GİB ile paylaşılmasını içeren program düzenlemeleri yapıldı.

Programa yönelik test çalışmaları tamamlanırken, uygulama Kızılbey, Yıldırım Beyazıt ve Ulus Vergi Dairesi müdürlüklerinde pilot olarak başlatıldı. Uygulamanın, yıl sonuna kadar tüm vergi daireleriyle mal müdürlüklerinde uygulamaya geçirilmesi planlanıyor.

Kamu alacaklarının süratle tahsili, posta ve kırtasiye gibi takip masrafları  ile iş yükünün azaltılması ve zaman tasarrufu sağlanması amacıyla benzer uygulamalar diğer alanlarda da yaygınlaştırılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve GİB arasında imzalanan protokol kapsamında, araçların satış ve devrini engellemek ya da sınırlandırmak amacıyla araç tescil kayıtlarına elektronik ortamda şerh eklenmesi, kaldırılması veya muvafakat verilmesine yönelik programların hazırlanması amacıyla analiz, tasarım, yazılım ve test çalışmaları da gerçekleştirildi. Haciz işlemlerine yönelik program geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.