30 Yıllık Anlaşma Hedefleniyor

İkili ekonomik ilişkiler, kamu - özel yatırımlarıyla derinleşecek

30 Yıllık Anlaşma Hedefleniyor
26 Eylül 2018 Çarşamba 17:09

Türkiye - Ukrayna İş Forumu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) /Türkiye-Ukrayna İş Konseyi tarafından T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla 26 Eylül 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkiye ile Ukrayna'daki yatırım ve iş birliği olanaklarının ele alındığı foruma 200'e yakın iş insanı katıldı.

Türkiye-Ukrayna İş Forumu açılışında konuşan Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv, iki ülke diplomatik ilişkilerinin 100'üncü yılını kutlamakta olduklarını belirterek sözlerine başladı. Ukraynalı ve Türk iş insanlarının sorunlarını çözmek için bir platform kurduklarını belirten Kubiv, Türkiye ile Ukrayna arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir an önce imzalanmasını beklediklerini ve akabinde ikili ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini ifade etti. Kubiv şöyle konuştu: "İkili ekonomik ilişkilerde çok önemli bir adım olacak. En az 30 yıllık bir anlaşma olmasını hedefliyoruz." Ukrayna'da altyapı, enerji, makine mühendisliği, bilgi teknolojileri, yeşil enerji gibi sektörlerde fırsatlar olduğunu belirten Kubiv, "Bu yenilikçi ve katmadeğerli altyapı projelerinde Türk firmaları için önemli fırsatlar var. Yakın bir zamanda gerçekleşmesini beklediğimiz iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının görüşmesi de yeni reformları beraberinde getirecek" dedi. Kubiv, iki ülke iş çevrelerini turizm, özellikle sağlık turizmi ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimi gibi alanlarda işbirliği yapmaya çağırdı.

İkili ekonomik ilişkiler kamu - özel yatırımlarıyla derinleşecek
T.C. Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ise, konuşmasında Türkiye ve Ukrayna arasındaki ikili ticaretin yıldan yıla artış gösterdiğini vurguladı. Türk iş insanlarının Ukrayna'daki yatırımlarının 3 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve Ukrayna'da prestijli projelere imza attıklarını kaydeden Batur, Türk iş insanlarının ülkede toplam 159 projede 6 milyar dolarlık iiş yüklendiklerini kaydetti. Turizm alanındaki ilişkilerin ilerlemesinden duyulan memnuniyeti vurguladıktan sonra sözlerine şöyle devam etti: "2018'in ilk beş ayında ülkemizde 380 bin civarında Ukraynalı turisti ağırladık. Şimdi kamu - özel sektör ortak yatırımları ile ikili ticari ilişkilerimize yeni bir boyut kazandırmalıyız. Ulaştırma ve sağlık gibi alanlarda sonuç odaklı iş birlikleri yapıyoruz. Kasım ayının sonunda Ukrayna'da düzenleyeceğimiz bir çalıştayla bu tür ortak alanları belirleyip faaliyete geçeceğiz. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticareti, 2023 yılında 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz."

DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, konuşmasında Ukrayna'nın 42 milyonluk nüfusu, enerjik iç pazar potansiyeli ile Avrupa'nın vazgeçilmezi ve Türkiye'nin de stratejik komşusu olduğunu ifade etti. İki ülkenin daha fazla karşılıklı yatırım yapmasının hedeflendiğini anlatan Bekmezci, "Ukrayna sınırları dâhilinde Türk iş insanlarının 3 milyar dolarlık yatırımıyla TTürkiye, en büyük yatırımcı ülke konumunda. Ukrayna'da 600 Türk şirketi faaliyet gösterirken, Türkiye'de 500'ün üzerinde Ukraynalı şirket faaliyetlerini sürdürüyor" dedi.

Ayrıca Bekmezci, ülkeler arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) imzalanmasının, Ukrayna'da bir Türk- Ukrayna Organize Sanayi Bölgesi'nin hayata geçirilmesinin ve ilgili bakanlıkların hızla bağlantı kurabilmesi için bir Diyalog Masası kurulmasının önemini vurguladı.

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye - Ukrayna İş Forumu'na, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv, T.C. Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ve DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci'nin yanısıra Türk-Ukrayna İşadamları Derneği Başkanı Burak Pehlivan, Ukrayna İhracatı Geliştirme Ofisi Başkanı Mariana Kaganyak, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Uzmanı Can Gürlek, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çijikov, Türkiye-Ukrayna Sanayici ve İşadamlarrı Birliği Başkanı Mete Karaer ve iki ülkenin iş dünyası temsilcileri katıldı. Forumda Türkiye - Ukrayna ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinde öncelikli konuların ele alındığı ve karşılıklı işbirliği imkânlarının değerlendirildiği bir panel de düzenlendi.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.