2020 BEKLENTİLERİ

Ak Yatırım hazırladı. 2020 beklenti raporu, Ekonomiyi ve borsayı neler bekliyor?

2020 BEKLENTİLERİ
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
15 Ocak 2020 Çarşamba 16:29

Strateji: Orta vadede iyimserliğin sürmesi için koşullar uygun

 2020 hisse senedi yatırımları açısından olumlu bir görüntü sunuyor. Özellikle bankalar ve perakende tüketime dönük sektörlerde büyüme ivmesinin kuvvetli olacağını düşünüyor ve BIST için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Küresel ölçekte, ABD-Çin ticaret belirsizliklerinin azalması, likidite bolluğunun devam etmesi ve düşük faiz oranları hisse senedi piyasalarını destekleyecektir. Yurtiçinde de ekonomik canlanmanın belirginlik kazanacağını ve son iki yıla göre finansal koşulların daha istikrarlı seyredeceğini düşünüyoruz. Kredi koşullarının olumluya dönmesi, TL’nin değerinin istikrar kazanması ve iç tüketimde iyileşme 2020’nin temel belirleyicisi olacaktır. Söz konusu kriterlerden olumlu etkilenecek hisselerin öne çıkacağını düşünüyoruz. Bu ortamda, hisse önerilerimiz arasomda Garanti Bankası, İş Bankası, Anadolu Efes, Fonet, Koza Altın, Migros ve Pegasus bulunmaktadır.

BIST-100 endeks hedefimiz 142 bin. Endeks hedefimizi şirket değerlemesi güncellemelerinin ardından %11 artışla 142 bin seviyesine yükseltiyor ve on iki aylık vadede ortalama %20 getiri hesaplıyoruz. Değerleme artışı risksiz getiri oranı varsayımımızı 200 baz puan düşürerek %14’e çekmemizin etkisini ve şirketlerin finansal tahminlerindeki değişiklikleri yansıtıyor. Değerlemelerimizde öz sermaye maliyeti piyasa için %19,5 (%14,0 risksiz getiri oranı + %5,5 hisse senedi risk primi) oldu. Ayrıca makro varsayımlarımızdan TL ve kur için yaptığımız iyileştirmeler özellikle faaliyet açısından güçlü yabancı para ağırlığı olan hisselerde bir miktar değer azalışına neden oldu.

Artan güven algısı yukarı potansiyeli artırabilir. Mayıs’ta %21,5 olan 10 yıllık tahvil faizi keskin bir düşüşün ardından iki yıldan uzun bir süredir ilk defa %12’nin altına geldi. Ancak, halen 270 baz puan seviyesindeki CDS priminin oransal bir düşüş göstermemesi piyasanın hisse değerlemelerini daha düşük iskonto oranı ile yapmaktaki isteksizliğini gösteriyor. Bununla birlikte enflasyonda düşüş ve kredi görünümünde normalleşmenin risk primini aşağı çekerek değerlemeler için yukarı yönlü alan açması olasılığının olduğunu düşünüyoruz.

Strateji: 2020’nin temel konuları

 Tüketim kaynaklı %4 büyüme. Finansman koşullarının iyileşmesi ve ertelenen talebin devreye girmesi hane halkı tüketimini güçlendirecektir. Ayrıca kapasite kullanım oranlarının artmasıyla ikinci yarıdan itibaren bir miktar yatırım talebi gözleneceğini tahmin ediyoruz. Net ihracatın katkısının eksiye dönmesi ihtimaline rağmen, GSYİH artışının (2019’daki %0,5 beklentisinin ardından) %4’e çıkacağını hesaplıyoruz.

 TL’de dengeli bir seyir bekliyoruz. Finans dışı sektörlerde yabancı para borçluluğunun azalması, Merkez Bankası’nın swap piyasasındaki etkin mekanizmaları, cari dengede kırılganlıkların ortadan kalkması, yerleşiklerin döviz talebinin son dönemde sakinleşmesi ve yurtdışı yerleşiklerin TL yatırımlarının tarihsel dip seviyelerde olması gibi faktörler TL üzerindeki olası baskıları dengelemektedir. Bu çerçevede TL’deki değer kaybının enflasyon farkları paralelinde olacağını ve reel efektif döviz kuru seviyesinin yatay kalacağını tahmin ediyoruz.

 Enflasyondaki gerileme daha yavaş devam edecek. TÜFE enflasyonu yıl başındaki %20,3 seviyesinden 2019 sonunda %11,8’e geldi. Kurda istikrar seyir ve petrol fiyatlarında yeniden normalleşme enflasyon beklentilerinde iyileşme ve maliyet baskısının azalmasına imkan sağlayacaktır. Bu çerçevede iç talepteki toparlanmanın enflasyona etkisinin sınırlı kalacağını, yaz aylarında tek haneli seviyelere gerileyen enflasyonun yılı %10’da bitireceğini tahmin ediyoruz. Modelimizde 2020 için petrol fiyatını varil başına ortalama 64,4 dolar olarak alıyoruz. TL’de güçlenme, petrol fiyatının beklentimizin altına gerilemesi, talebi destekleyici yönde vergi indirimleri enflasyonu daha da aşağı çekebilir. Ancak aksi durumda da yukarı yönlü riskler bulunmaktadır.

 Cari denge önemli bir belirsizlik kaynağı olmayacak. Eylül sonunda 5,4 milyar dolar ile serinin hesaplandığı dönemin kümüle bazda en yüksek rakamına ulaşan cari fazlanın yıl sonunda da 1,3 milyar dolar düzeyinde olmasını bekliyoruz. İç talep ivmesi, AB ekonomilerinin sınırlı desteği nedeniyle 2020’de ithalatın ihracata göre önemli oranda hızlı artmasını bekliyoruz. Buna bağlı olarak, turizm gelirlerinde güçlü artış öngörmemize rağmen cari dengenin 15 milyar dolar (GSYİH’nin %2’sinden az) düzeyinde açık vereceğini hesaplıyoruz.

 Bütçe açığı hükümetin taahhütleri ile sınırlı kalır. İç talepteki zayıf seyir sonucu düşük vergi tahsilatı ve artan faiz dışı harcamaları nedeniyle 2019 bütçesi zorlu bir tablo ortaya koydu ve TCMB’den yapılan bir kerelik gelir transferleri ile bütçeye katkı sağlandı. 2020’de vergi gelirlerinin kuvvetlice artmasını ve bütçe açığının YEP hedefi doğrultusunda %3’ün altında kalmasını bekliyoruz.

 Küresel gelişmeler destekleyici olacaktır. Küresel ticarete ilişkin endişelerin kısmen aşılması ve Avrupa’daki belirsizliklerin hafiflemesi (Brexit, Almanya ve İtalya) ile küresel ekonomide sınırlı bir toparlanma görülebilir. Ancak toparlanmanın kalıcı olması açısından mali ve parasal desteğin süreceğini tahmin ediyoruz. Düşük enflasyon ve belirsizlik algısı nedeniyle en kötü ihtimalle çok sınırlı bir Fed faiz artışı bekliyoruz. Dolayısıyla düşük faiz oranları, güçlü likidite koşulları, ticarete ilişkin algının toparlanması gibi etkenlerin tüketim, GOÜ para birimleri ve hisse senedi fiyatlamaları üzerinde olumlu etkisi korunacaktır. 2019 yılında sermaye girişleri açısından diğer GOÜ’den olumsuz ayrışan Türkiye’nin 2020’de daha çok ilgi toplayacağını düşünüyoruz.

Strateji: BIST karşılaştırmalı değerlemeleri

 2020 yılı için gelişmekte olan bölgelerdeki emsallerine göre daha olumlu bir büyüme projeksiyonu ortaya koymalarına rağmen hem sanayi hem de bankacılık hisselerinin yüksek iskontolu işlem görüyorlar.

 2020 tahminlerimize göre, dolar bazında daha yüksek net kar büyümesi sunmasına rağmen, 6.5 F/K ile BIST, GOÜ benzerlerinin yaklaşık %50 altında işlem görmektedir.

 Sanayi şirketleri için dolar bazında %22 büyüme beklentimiz bulunuyor. Bu GOÜ grubu için Bloomberg konsensüsü baz alındığında %7 seviyesinde kalmaktadır. Öte yandan, 5.5 2020T FD/FAVÖK çarpanı ile, BIST %40 civarındaki iskontosunun cazip olduğunu düşünüyouz.

 Fonet Yazılım’ı model portföy önerilerimiz arasına dahil ediyoruz. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde Bilgi Yönetimi Sistemi yazılımında lider kuruluşlar arasında bulunan şirketin önümüzdeki yıllarda yurtiçi ve yurtdışında hızlı büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz.

 Tüpraş’ı model portföy önerileri arasından çıkardık. Bu tercihimiz dizel marjlarında iyileşme sağlayacağını düşündüğümüz temiz yakıt kurallarının (IMO 2020) beklediğimiz hızda katkı sağlamamasından kaynaklanıyor. Ayrıca hisse üzerinde zayıf 4Ç19 sonuçlarının baskı yaratacağını düşünüyoruz.

 Koç Holding’i grup şirketlerine ilişkin beklentilerimizdeki zayıflama nedeniyle model portföy önerilerinden çıkarıyoruz: Holding iştiraklerinden Tüpraş’ta faaliyet performansına ilişkin beklentilerimizi bir miktar aşağıya çektik. Yapı Kredi Bankası’nda da olası bir piyasaya ortak satışının fiyatı baskılayabileceğini düşünüyoruz.

 Hisse senedi öneri portföyü getiri hesaplamaya başladığımız 2014 başından bu yana %323 getiri sağladı. Aynı dönemde BIST-100 toplam getiri endeksi %116 artış gösterdi.

RAPORUN TAMAMI 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.