Kredi faizleri düştü, konut kredisi ve mortgage kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler.

Bankalar konut kredisi faizlerini düşürüyor. Aynı zamanda vadeleri yükseltiyor. Uzun vadede alınan konut kredisi Mortgage Kredisi nedir? Mortgage özellikleri nelerdir? Konut sahibi olmak isteyenler kredi kullanmak için hangi şartları taşımalı? Kredi notu nedir? Konut kredisi kullanmak için gerekli evraklar nelerdir? İşte detaylar.

Kredi faizleri düştü, konut kredisi ve mortgage kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler.
02 Ağustos 2019 Cuma 10:47

Mortgage Kredisi Nedir?

Mortgage kredisi, taşınmaz olan malın ipoteklenmesi ile alınabilen bir kredidir. En çok kullanılan diğer adı konut kredisidir. Alınan kredinin tüm ödemeleri bittiği takdirde ipotek durumu son bulmaktadır. Bu sayede taşınmaz mal tümüyle kredi sahibinin olmaktadır. Mortgage kredileri çeşitli vadelerde olabilmektedir. 1 yıldan 20 yıla varan vadelerde taksitlendirme yapılabilmektedir. Mortgage kredisi sayesinde taksitle ev sahibi olma imkanı sağlanabilmektedir.

 Mortgage Özellikleri

 Mortage sayesinde başkasının evi için kira ödemek yerine, uygun aylık ödemelerle kendi evinin sahibi olmak mümkün olmaktadır. Motgage kredisinin öne çıkan ve bilinmesi gereken bazı özellikleri bulunmaktadır.

 - Satın alınacak konutun en fazla %80’i oranında kredi kullanımı mümkün olmaktadır. %20 peşinat ödemesi ile motgage başvurusu yapılabilir.

 - En fazla 10 yıla yani 120 aya varan vadelerle kredi kullanımı yapılabilmektedir. ancak bu durum son açıklamalar ile birlikte 15 yıl 180 ay vadeye çıkarıldı

 - Kredili hayat sigortası ile yaşam kaybı halinde kredi borcu teminat altına alınmaktadır.

 - Başvuru öncesinde kredi notunun belirli bir seviyenin üstünde olması gerekmektedir.

 - Hane halkı gelirinin ana giderler düşüldükten sonra taksitleri ödemeye elverişli olması gerekmektedir.

 - Konut kredi başvurusu için 18-70 yaş arasında olunması gerekmektedir.

 Motgage Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 Öncelikle kredi alınacak kurumun başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Bunun dışında kimlik, resmi gelir belgesi, satın alınacak taşınmazın tapu fotokopisi gibi belgeler gerekmektedir. Ayrıca kurumun talep ve tercihine göre farklı ek evraklar talep edilebilir. Daha önce kredi çekimi yapıldı mı ve düzenli ödeme yapıldı mı gibi kriterler önem arzetmektedir. Düzensiz ödemeler ya da sürekli kullanılan yapılandırmalar kredi alma imkanını zayıflatmaktadır.

 Alınacak Evin Krediye Uygunluğu Nasıl Tespit Edilir?

 Kredi kurumuna yapılan başvurunun onaylanmasının ardından, atanan eksperin evin değerlemesini yapma işlemine geçilir. Değerleme uzmanı evin krediye uygun olup olmadığını tespit eder ve ekspertiz raporunu oluşturur. Alınacak konut krediye uygun ise satış aşamasında daha değerli hale gelecektir. Bir evin krediye uygunluğu için çeşitli yollarla belirlenmektedir. Evin tamamlanma oranı, projeye uygunluğu, mevzuata aykırı olmaması gibi etkenler bulunmaktadır. Bunların kontrolü aşaması sonrası evin krediye uygunluğu tespit edilir.

 Kredi Raporu Nedir?

 Kredi raporu, kredi kullanacak kişinin maddi durumunun özetlemesi olarak düşünülebilir. Kişinin tüm finansal geçmişi hakkında detaylı bilgileri içermektedir. Daha önce kullandığı krediler, kart ödemeleri, vadeli ya da vadesiz mevduat geçmişi gibi bilgilere erişim olanağı vermektedir. Bu rapor sayesinde yeniden kredi kullanmaya uygunluğu ya da neden elverişsiz olduğu gibi bilgilere ulaşılmış olur. Kredi raporu sayesinde kredi ile ev sahibi olabilme olasılıkları belirlenmektedir. Bu nedenle kredi ve kredi kartı gibi aylık ödemeli ürünlerin düzenli ödemesinin yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

 Kredi Notu Nedir?

 Kredi notu tüm kredi hareketlerinin bir havuzda toplanarak analiz edilmesi ile oluşan bir puanlama sistemi olarak adlandırılabilir. Konut kredisi kullanımı için dikkat edilmesi gereken önemli bir husus kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notu bankaların ortaklığı ile kurulmuş olan kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulmaktadır. Puanlama sistemi 1’den 1900’e kadar yapılmaktadır. Son 5 yıl içinde hiçbir kredi ya da kredi kartı hareketi bulunmayan kullanıcının notu 0 olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle düzenli ödeme talimatı, kredi ya da düzenli kart kullanımı yapan kişilerin ev kredisi alma imkanı son derece yüksektir.

 Kredi Notu Nasıl Değerlendirilir?

 Konut kredi kullanımı için kredi notu değerlendirilirken genel rakamlar belirlenmektedir. En riskliden en az riskliye doğru bir puanlama sistemi bulunmaktadır. 700 puana kadar olanlar en riskli olan grupta yer almakta ve kredi kullanma imkanı bulunmamaktadır. 1100 puana kadar orta riskli, 1500 puana kadar az riskli grubunda bulunmaktadır. 1500-1700 arası puanlamada yer alanlar kredi çıkma olasılığı en yüksek olan kişilerdir. 1700 sonrası ise en iyi kullanıcı olduğu anlamına gelmektedir. Kredi notu 1500 üstü olan bir kişi rahatlıkla kredi alabileceğini düşünebilir.

 Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

 Günümüzde en çok araştırılan konulardan biri de kira öder gibi ev sahibi olabilmektir. Krediler kullanılırken ödenen kira tutarını fazla aşmadan ev sahibi olabilmek önemlidir. Bu noktada belgelenebilir gelirin yarısını aşmayacak şekilde aylık ödeme hesaplaması yapılacağı unutulmamalıdır. Yıllık tefe-tüfe oranında artış gösterecek kira oranındaki gibi yükselerek artan kredilerin geri ödemesi daha yüksek olacaktır. Düzenli tutarlı aylık ödemeli krediler toplam faiz oranında daha düşük olmaktadır. Artan veya sabit ödemeli fark etmeksizin en önemli nokta düzenli ödeme yapabilmektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.