Konut kredilerinde faiz oranları düştü! Tüm bankaların güncel konut kredisi faizi oranları listesi 2019

Özel bankalar konut kredisi verme konusunda kamu bankalarına göre daha esnek davranırken, konut kredisi faizlerini yüksek tutuyor. Peki güncel konut kredisi faizleri ne kadar? Özel bankalar arasında en uygun konut kredisi faizini hangi banka veriyor? İşte tüm banakların güncel konut kredisi faiz oranları.

Konut kredilerinde faiz oranları düştü! Tüm bankaların güncel konut kredisi faizi oranları listesi 2019
23 Ağustos 2019 Cuma 00:05

Kamu bankalarından sonra özel bankaların konut kredisi faizlerini indirme yarışı sürüyor. 

Konut kredilerinden faizler düştü!

Beş özel banka konut kredisi faizlerini düşürdü. Şuana kadar toplam da 7 özel banka konut kredisi faizlerini düşürmüş oldu. 

Akbank Konut kredilerinde borç transferi yapıyor mu?

Akbank şubelerinden edindiğimiz bilgiye göre, banka borç transferi yapmaya başladıklarını ifade etti. Borç transferini genel müdürlük onayına sunduklarını ve buradan alınacak onayın ardından 1,35 faiz oranıyla borç transferi yapılabildiğini ifade ettiler.

Akbank Konut kredisi faizleri ne kadar?

İng Bank'ın ardından en uygun konut kredisi faizi veren banka Akbank oldu. Banka 1,39 olan konut kredisi faiz oranını 1,35 olarak güncelledi.

Konut kredilerinden faiz indirimi yapan bankalar,

Bugün konut kredisi faiz indirimi yapana bankalar arasında,

"Kuveyt Türk konut finansmanı katılım payı oranı yüzde 1,47 seviyesinden yüzde 1,37 seviyesine, 

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1,41 seviyesinden yüzde 1,36 seviyesine, 

ING Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 1,39 seviyesinden yüzde 1,4 seviyesine, 

Burgan Bank konut kredisi faiz oranı yüzde 2,41 seviyesinden yüzde 1,76 seviyesine ve 

İş Bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1,57 seviyesi ile yer almıştı. 

Konut Kredisi Faiz Oranları 2019 (23 Ağustos 2019 Tarihli Tüm Bankaların Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları)

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 0.99 (Vakıfbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.79 olarak hesaplanmaktadır)

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 0.99 (Ziraat Bankası Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.98 olarak hesaplanmaktadır)

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 0.99 (Halkbank Anlaşmalı Konut Projeleri için yüzde 0.79 olarak hesaplanmaktadır)

Ziraat Katılım emlak365.com  Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 0.99

Vakıf Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 0.99

ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.34

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.35

Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı  % 1.36

Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı  % 1.37

ICBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı %  1.43

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.49

TEB Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.49

Albaraka Türk Konut Finansmanı % 1.54

Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.56

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.57

QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 1.69

Alternatif Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,74

QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.75

Burgan Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.76

Şekerbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.94

Odeabank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.98

Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.99

HSBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1.99

Fibabanka Konut Kredisi Faiz Oranı % 2.04

Şeker Finans Konut Kredisi Faiz Oranı % 2.15

Anadolu Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 2.25"

Konut Kredisi Nedir?
 
 Konut satın almak için kullandığınız krediye konut kredisi denir. Konut kredisi kullanmak istediğiniz zaman, konut değerinin en fazla %75’İ kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Konut kredisi devlet destekli bir kredi türü olduğu için ödenecek olan faizlerden alınan Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu(KKDF) vergisini ve Banka Sigorta Muamele Vergisi(BSMV)’ni siz ödemek zorundasınız. 2019 yılında bankaya oranında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu(KKDF) vergisi ödemek zorundasınız.
 
 2019 yılında bankaya %5 oranında Banka Sigorta Muamele Vergisi(BSMV) ödemek zorundasınız. Sizin gelirinize göre ve sizin kredi notunuza göre kullanacağınız konut kredisi tutarı belirlenir. Sizin aylık gelirinizin en fazla %50’si aylık taksit tutarı olarak belirlenir. En fazla 15 yıl vade ile konut kredisi kullanabilirsiniz. Kendi bütçenize uygun olan ödeme planını siz tercih edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde 1988 yılında kurulan ve temel amacı, yatırımlara kaynak sağlamak olan fona Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu denir. Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılmak üzere bankalar tarafından alınan vergiye Banka Sigorta Muamele Vergisi denir. 
 

Mortgage Kredisi Nedir?

Kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlayan sisteme mortage denilir. Mortgage sistemi, 20 yıl-30 yıl gibi çok uzun vadeyi kapsayan bir sistemdir. Mortgage sistemi, yurtdışında uzun zamandan beri uygulanan bir sistemdir. Mesela, 240 ay taksit ödeyeceksiniz. Eğer bu 240 ay boyunca arka arkaya 2 taksiti ödemezseniz banka, sizin vermiş olduğunuz peşinat tutarınızı ve o zamana kadar ödediğiniz taksitlerinizin parasını size geri verecektir ve evinizi hemen satışa çıkaracaktır.

 Mortgage sisteminde, sabit faiz oranı ve değişken faiz oranı olmak üzere 2 farklı faiz oranı vardır ve istediğiniz faiz oranını seçebilirsiniz. Eğer sabit faiz oranını seçerseniz, taksitleri ödeyeceğiniz zaman ekonominin durumu nasıl olursa olsun taksitlerinizi, belirlediğiniz sabit faiz oranı üzerinden ödersiniz. Eğer değişken faiz oranını seçerseniz, taksitleri ödeyeceğiniz zaman ekonominin durumuna ve bankaların faizlerine göre ödeyeceğiniz faiz oranı artabilir veya azalabilir.

 Kredi Raporu Nedir?
 
 Bankalar tarafından çeşitli analiz yöntemleri kullanılarak sizin için değerlendirilen sayısal verilere kredi raporu denir. Kredi raporu kavramına kredi notu veya kredi puanı da denir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?
 
 Sizin kredi notunuzu hesaplamak için birbirinden farklı kriterler kullanılır. Sizin kredi kartlarınızı ödeme alışkanlığınız, sizin kredi notunuzu %35 oranında olumsuz olarak etkileyecektir. Siz, son ödeme tarihinden sonra birkaç gün içinde ödeme yapsanız bile bu durum sizin kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Sizin mevcut borç durumunuz, sizin kredi notunuzu %35 oranında olumsuz etkileyecektir. Sizin bankalara olan borçlarınız arttığı zaman, sizin kredi alabilme riskiniz de artar.
 
 Sizin kredi alabilme riskiniz arttığı zaman, sizin kredi notunuz olumsuz yönde etkilenecektir. Yeni bir kredi almanız, sizin kredi notunuzu oranında olumsuz olarak etkileyecektir. Yeni bir kredi almak, yeni bir risk almak demektir. Yeni bir kredi almanız, sizin kredi notunuzu düşürecektir. Sizin kredi kullanım yoğunluğunuz, sizin kredi notunuzu oranında etkileyecektir.
 
 Kredi kullanım yoğunluğunuz arttığı zaman, sizin kredi notunuz da artacaktır. Kredi kullanım yoğunluğunuz azaldığı zaman, sizin kredi notunuz da azalacaktır. Sizin çok fazla kredi başvurusu yapmanız, sizin kredi notunuzu %9 oranında olumsuz olarak etkileyecektir. Az sayıda kredi başvurusu yapmanız, sizin kredi notunuzu %9 oranında olumlu olarak etkileyecektir.
 
 Krediler Nedir?
 
 Bankalar tarafından farklı amaçlar için sizlere kullandırılan paralara Krediler denir. Bankalar, İhtiyaç kredisi, Taşıt kredisi, Evlilik kredisi, Ticari kredi ve tatil kredisi 5 farklı krediyi sizlere kullandırır. İhtiyaçlarınızı gidermek için size kullandırılan krediye İhtiyaç kredisi denir. İNG bank size %1.74 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır. Burgan bank, Türkiye Ekonomi Bankası ve QNB Finansbank size %1.74 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır. Türkiye İş Bankası size %2.20 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır.
 
 Akbank size %2.32 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır. Denizbank size %2.49 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırır. Sıfır km ve 2. El taşıt almak için size kullandırılan krediye Taşıt kredisi denir. Ziraat Bankası sizlere %1.49 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanma olanağı sağlar. Halk Bankası sizlere %1.76 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanma olanağı sağlar.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.