Yerli Oto 20 bin İstihdam Sağlayacak

Yerli Oto seri üretime geçtiğinde binlerce istihdam saplayacak. Yerli Oto üretim süreci ile bilgi veren Ceo Gürcan Karakaş önemli bilgiler verdi.

Yerli Oto 20 bin İstihdam Sağlayacak
23 Mart 2019 Cumartesi 17:28

Yerli Oto seri üretime geçtiğinde binlerce istihdam saplayacak. Yerli Oto üretim süreci ile bilgi veren Ceo Gürcan Karakaş önemli bilgiler verdi.

""Türkiye’nin otomobili projesinde piyasadaki aktörlerle yarışacak yerlilik oranlarıyla piyasaya gireceklerini söyleyen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A.Ş. CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobilin küresel rekabette konumlanmasıyla ilgili şunları söyledi: “Aramızda ne kadar fark var, diye sorduğumuzda kendimizi kiminle ve neyle kıyasladığımızı belirlememiz lazım. Klasik otomobil üreticilerinden bahsediyorsak bizim hedeflediğimiz segmentte, bizim yapmak istediklerimizle yarış henüz yeni başlıyor. Kendimizi 150 senedir içten yanmalı motor üreten bir üreticiyle kıyaslamıyoruz. Kendimizi bu işin gerecek anlamda mobilite ekosistemiyle çözüleceğine inanan OEM’lerle kıyaslıyoruz. Klasik otomobil üreticileriyle kıyaslarsak çok fazla bir fark yok. Bu işe yeni başlayanlarla kıyaslarsak, evet, bazıları var 10 sene oldu, ama aradaki mesafe kapanmayacak bir mesafe değil.”

Kısa sürede 4-5 model piyasada olacak

Konuya uzun vadeli ve uluslararası boyutta baktıklarını ifade eden Karakaş, yerli otomobilin teknik ve ticari fizibilitesi yapılırken dünyada 20’ye yakın başarılı ve başarısız örnekleri incelediklerini belirterek, “Bunu çok rahat inşa edebileceğimizi düşünüyoruz. Türkiye’nin gerçek anlamda iyi bir altyapısı var” dedi. Belirlenen 8 kriteri de paylaşan Karakaş, küresel rekabette Pazar ve fırsatların olduğunu, yerli otomobilin küresel alanda rekabet edebilecek portföye sahip olacağını aktardı. Gürcan Karakaş, “Küresel bir marka olmaktan, küresel rekabetten bahsediyoruz, portföyümüz var mı? Var. Olacak. Bir SUV ile çünkü pazarımız onu istiyor. Hemen akabinde kısa sürelerde toplam 4-5 modelimiz pazarda olacak. Dolayısıyla portföy var. Küresel rekabet edebilecek yan sanayi, start up ekosistemini oluşturabilecek miyiz? Oluşturabiliriz diye düşünüyoruz. Çünkü şu an rekabet edebiliyoruz. Bunu zamanında dönüştürebilirsek bunun sürdürebilirliğini de sağlayabiliriz. Fikri mülkiyet hakları Türkiye’nin olsun istiyoruz. Yapabiliriz” diye konuştu.

“Yerli otomobilin GSYH katkısı 15 senede 50 milyar Euro”

Türkiye’nin Otomobili projesinin 15 senede 50 milyar Euro GSYH katkı sağlayacağının altını çizen Gürcan Karakaş şu bilgileri verdi: “Kalite sisteminden bahsettiğimizde, küresel rekabet edeceksek, bazı ülkelerin yaptığı gibi iç piyasaya ayrı dış piyasaya ayrı kalite peşinde değiliz. Böyle bir proje bir çekirdektir. Bu çekirdek etrafında yeni teknolojiler gelişir. Türkiye’nin otomobilinin Türkiye’ye katkısı nedir, diye baktığımızda 15 senede 50 milyar euro’luk bir gayrisafi yurtiçi hasılaya katkısı var. Yeni sistemlerin kullanılmasıyla 7 milyar euro’ya yakın cari açığa katkısı var. Şirketimizde 4 bine yakın çalışan olacak. Yan sanayiyle birlikte 20 bin kişilik bir istihdam yaratacağımıza inanıyoruz.”"

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.