TÜRKİYE’NİN 60 MİLYAR TL’SİNİ KÜL EDİYORLAR!

Sigara fiyatlarına durmaksızın zam geliyor. Neredeyse “bir dal sigara” bir ekmek fiyatına eşitlendi. Ülke olarak sigaraya ayırdığımız bütçe ise muazzam. Türkiye'de 19.2 milyon kişi sigara tiryakisi, bir yılda yabancı sigara firmalarına 60 milyar TL veriyor.

TÜRKİYE’NİN 60 MİLYAR TL’SİNİ KÜL EDİYORLAR!
Ayşe Eda
Ayşe Eda
22 Ağustos 2019 Perşembe 14:31

Küresel Erişkin Tütün Araştırması 2016'nın sonuçları açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü, ABD Hastalık Kontrol Merkezi ile Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle tütün kullanım sıklığını ölçmek için yapılan araştırmaya göre; 2012'den bugüne tütün kontrolünde gerilediğimiz görülüyor.

Tütünle mücadelede Dünya Sağlık Örgütü'nün örnek gösterdiği bir ülke olan Türkiye'nin neden gerilere gittiğini Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı açıklıyor.

19.2 milyon kişinin sigara içicisi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Dağlı, "Türk sigara içicisi bir yılda yabancı sigara firmalarına 60 milyar TL para veriyor. Bu paranın karşılığında ne elbise ne eğitim ne de gıda satın alıyoruz, o ürün kül oluyor, bitiyor ve sağlık zararları ortaya çıkıyor" açıklamasında bulundu.

10 MİLYON KİŞİ KAPALI ALANDA SİGARA DUMANINA MARUZ KALIYOR

Prof. Dr. Dağlı, "Çok iyi kanunlarımız olmasına rağmen iyi uygulanamıyor. Küresel erişkin araştırmasının içinde de bu nedenlere değiniliyor. Kapalı alan sigara yasaklarının iyi uygulanmadığına işaret eden bir çalışma sonucu da var. Çalışma, sigara içmeyen 1.6 milyon kişinin işyerlerinde, 2.8 milyon kişinin restoranlarda 7.2 milyon kişinin ise çayhaneler, kahvehaneler ve kafe dediğimiz mekanlarda sigara dumanına maruz kaldığını gösteriyor. Dolayısıyla toplamda 10 milyon kişi buna maruz kalıyor, zaten nüfusumuz 80 milyon kişi. Dolayısıyla kapalı alan yasaklarının iyi uygulanmadığına dair çok önemli işaretler var. Bizim yaptığımız çalışmalar da bunu göstermişti" açıklamasında bulundu.

2008'İN DE GERİSİNDEYİZ

Kaçak sigarayla ilgili de sorun olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Elif Dağlı, bu çalışmanın sonucunda, sigara içenlerin yüzde 8'inden fazlasının bandrolsüz sigara kullandığını itiraf ettiklerini kaydetti. Öte yandan tütün reklamı yapılmasının yasak olduğunu ancak katılımcıların yüzde 16'sının reklam gördüklerini ifade ettiğini belirten Prof. Dr. Dağlı sözlerini şöyle sürdürdü: "Sigarayı engelleyebilmek için daha önce çok başarılı olmuş olan kanun uygulamalarından 2012'den sonra vazgeçilmiş olduğu için 2008-2012 arasındaki büyük başarı tersine döndü. 2008'in de gerisine düşmüş vaziyetteyiz. Tekrardan savaşa başlayabilmek için daha geri bir noktadayız."

HASTALIKLAR ARTACAK

Prof. Dr. Elif Dağlı, başta solunum ve kalp hastalıkları olmak üzere damar hastalıkları, damarların beslediği bütün organların hastalıkları, beyin felçleri, gangrenler, KOAH, akciğer kanserleri ve bütün kanser türleri, çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları, astımlar, hamilelerde erken düşükler ve damak yarıklı çocuk doğurma ihtimali gibi hastalıklar da artış olacağına dikkat çekti. Bu tür önlenebilir hastalıkların ortaya çıkmasının çok acı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Dağlı, "Akciğer kanserlerinin yüzde 90'ı tütün kullanımına bağlı. Tütün kullanımını yok ederseniz akciğer kanserinin sadece yüzde 10'unu göreceksiniz. Bu yapılabilirken aksine salgını geriye çevirmek hepimizi çok daha tehlikeli bir noktaya götürecek. Bunun büyük bedelleri olacak, insanların çekeceği acılar, tedavi masrafları, devletin yapacağı tedavi masrafları çok çok artacak" diye konuştu.

PROF. DAĞLI: TÜRKİYE'DE SİGARA ZAMLARININ DOĞRU BİR PROGRAMI YOK

İnsanların sigarayı bırakması için sigaranın çok pahalı olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Elif Dağlı, "Türkiye'de sigara zamlarının doğru bir programı yok. Oranlar çok oynuyor, hâlbuki yurtdışında milli gelir artışının üzerinde ve enflasyonun üzerinde ve düzenli olarak aynı tarihlerde artırmak gerekiyor. Türkiye, biraz sigara firmalarının önerilerine tabi olarak bu kararları alıyor. Onun için etkin sonuç elde edilemiyor. Diğer taraftan sigaranın hala bir vergi gelir kaynağı olduğu düşünülüyor. Halbuki sigaradan aldığımız vergilerin üç katını sağlık harcaması olarak yapıyoruz" dedi.

"SEFERBERLİK İSTİYORUZ"

19.2 milyon kişinin sigara içicisi olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Dağlı, "Bir ayda sigaraya 269 lira ödüyorlar. Bunun toplamında Türk sigara içicisi bir yılda yabancı sigara firmalarına 60 milyar TL para veriyor. Bu paranın karşılığında ne elbise ne eğitim ne de gıda satın alıyoruz, o ürün kül oluyor, bitiyor ve sağlık zararları ortaya çıkıyor. Türk ahalisi, sigara firmalarını zengin etmekten başka hiçbir işe yaramayan korkunç bir bağımlılığa dûçâr olmuş vaziyette. Devletin vatandaşını kurtarmak yükümlülüğü var. Onun için biz seferberlik istiyoruz. 2008-2012 yılları arasında yapılan uygulamaların aynı samimiyetle devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.

Habertürk/ Demet Demirkır

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
misafir - 12 ay önce
sigara içenler hem kendilerini etkiliyor hem çevresini etkiliyor. Pozitif bir etkisi var ise her birey tüketsin.