Türkiye Müteaahhitler Birliği, İnşaat Sektörünün nisan Ayı Analizini Yayınladı.

Müteaahhitler Birliği , 2019 yılı ilk çeyreği ile ilgili olarak Ekonomide Gözler Yeni Yol Haritasında" başlıklı nisan ayı raporu yayınladı. Buna göre yeni ekonomik reformlarda atılacak adımlar küresel ekonomik görünüme bağlı yol izleyecek.

Türkiye Müteaahhitler Birliği, İnşaat Sektörünün nisan Ayı Analizini Yayınladı.
15 Nisan 2019 Pazartesi 11:39

Türkiye Müteahhitler Birliği, İnşaat Sektörü Analizi 2019 Nisan sayısını yayınladı, Raporda "Ekonomide Gözler, Yeni Yol Haritasında" temasıyla hazırlandı, raporun içeriğinde bu yılın ilk çeyreğinde ulusal ve küresel gelişmelerin ekseninde ekonomik verilerde değerlendirildi. Raporda Türkiye eknoomisinin temellerinin güçlü olduğu ancak atılacak ekonomik adımların küresel görünüme bağlı olacağının altı çizildi.

Ülkenin ihtiyaç duyduğu dış finansman eksiğinin gelişmil ülkelerin merkez bankalarının likidite kaynağının açılması ile birlikte ekonomiyi destekleyici bir görüntüye kavuşmasına işaret edeceği bildirildi.

‘DARALMA SÜRECEK’ İŞARETİ

"Raporda, “İnşaat Sektörü Güven Endeksi, bu yılın ilk çeyreğinde daralmanın sürebileceği işaretlerini vermektedir. Endeks, yılın ilk çeyreğinde ufak artışlarla düşük seyrini sürdürmüştür. Mart ayında 54.1 değerini taşıyan endeks, ilk çeyrek dönemler itibarıyla 2017 yılında 80-85 puan ve 2018 yılı ise 70-75 puan bandında seyretmiştir. Endeksteki sert düşüş, geçen yılın ağustos-eylül döneminde oldu” denildi.

Yerel seçimlerin ardından yeni bir ekonomik reform hamlesiyle, orta ve uzun vadede genel ekonomiyle birlikte inşaat sektöründe de sürdürülebilir büyüme gözlenebileceği değerlendirmesinin yer aldığı raporda, sektörü etkileyebilecek şu unsurlara dikkat çekildi:

IRAK VE RUSYA’YA DİKKAT!

“Başta enerji fiyatları ve finansman imkanları olmak üzere önümüzdeki dönemde yurtdışı inşaat pazarını etkileyecek çok çeşitli unsurlar mevcuttur. Rusya’da kısa sürede 2012 - 2015 yıllarındaki ortalama 5 - 6 milyar ABD doları/yıl potansiyel proje tutarına yaklaşılmasının mümkün olduğu öngörülmektedir. Irak’ta barışın tesisiyle geçen yılın sonunda hükümetin kurulması, sektörel işbirliğimiz açısından olumlu bir dönemin başlangıcının sinyallerini vermektedir. Bu çerçevede Türk firmalarının birikmiş alacaklarının ödenmesi ve mevcut projelerin tamamlanması mümkün olabilecektir.”


Etiketler; #ekonomi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.