S&P TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTUNU AÇIKLADI

S&P, Türkiye'nin kredi notu ve görünümünde bir değişikliğe gitmedi.

S&P TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTUNU AÇIKLADI
Anar Asadov
Anar Asadov
03 Şubat 2020 Pazartesi 09:01

"Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors(S&P), Türkiye'nin kredi notu ve görünümünde bir değişikliğe gitmedi.

Foreks anketinde de notta ve görünümde bir değişiklik beklenmiyordu.

S&P'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin yabancı para cinsinden uzun dönem kredi notu 'B+', kısa dönem kredi notu 'B', yerel para cinsinden uzun dönem kredi notu 'BB-', kısa dönem kredi notu 'B' olarak teyit edildi. Kredi notlarının görünümü 'Durağan' olarak bırakıldı.

Durağan görünümün Türk ekonomisi ve bankacılık sisteminin, iyi huylu global finansal şartların yardımı ile gelecek yıl boyunca mevcut zorlukları idare edeceği temel tahminini yansıttığını belirten S&P, Türkiye'nin reel büyümesinin 2020'de toparlanmaya devam edeceğini, bunun önceki yıllara göre daha ılımlı cari işlemler açıklarının yeniden gelişmesine yol açacağını da savundu.

S&P, kamu finansmanı için potansiyel negatif yansımalarla birlikte sistemsel bankacılık sıkıntısı olasılığında artış görmeleri halinde Türkiye'nin notunu düşürebileceklerini belirtti. Öngörülenden daha yüksek dışı açıkların ve hızlı kredi büyümesinin yeniden gelişmesi halinde bu tür bir sıkıntının ortaya çıkabileceğini vurguladı.

S&P, hükümetin ödemeler dengesi risklerin i daha da azaltırken ve enflasyonda sürekli bir düşüşü sağlarken Türkiye'nin bankalarına ve ekonomisine güveni büyütecek güvenilir ve şeffaf ekonomik düzeltme programını başarılı şekilde uygulması halinde kredi notunda bir artırımı değerlendireceklerini de ifade etti.

S&P, Türkiye'de bu yıl yüzde 3,5, sonraki 3 yıl yüzde 3,3 büyüme beklediğini açıkladı. Enflasyon beklentisi bu yıl için yüzde 11,3 olurken, sonraki yıllar için yüzde 9,0 olarak belirlendi.

S&P, işsizlik oranının bu yıl yüzde 12,3 olacağını, gelecek yıl yüzde 11,5'e, sonraki iki yıl yüzde 10,9'a düşeceğini tahmin etti. Kurumun cari denge/GSYH beklentisi bu yıl yüzde -1,2, sonraki yıllar sırasıyla yüzde -1,5, yüzde -2,1 ve yüzde -2,6 şeklinde belirlendi.

S&P, USDTRL beklentisini bu yıl sonu için 6,40, gelecek yıl sonu için 6,80, 2022 sonu için 7,20 ve 2022 sonu için 7,50 olarak açıkladı. S&P'nin bir sonraki planlı değerlendirmesi 24 Temmuz 2020 tarihinde olacak."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.