Şirketlerin mali yapısını düzeltecek 15 yeni prpje geldi

Şirketlerin sıkıntısını gidermek ve ekonomik dar boğazdan kurtulmak için hükümet 15 adımlık yeni eylem planı hazırladı. Planda faizsiz krediden, şirket evliliklerine bir çok sorun için çözüm önerileri bulunuyor.

Şirketlerin mali yapısını düzeltecek 15 yeni prpje geldi
12 Temmuz 2019 Cuma 11:27

Şirketlerin güçlü bir finansal yapıya sahip olmaları için hükümet 5 yıllık eylem planı hazırladı. Şirketlere kredi garanti fonunun verimli kullanması sağlanacak. Faizsiz kredi sistemine geçilecek. Hibe kaldırılacak ve faizsiz kredi verilecek. 

KGF DESTEKLEYECEK: Fon ağırlıklık olarak imalat ve ihracat-ithalar yapan firmalara kullandırılacak.

SANAYİYE ÖNCELİK: Tükiye kalkınma fonu kurulacak ve Kalkınma Bankasının sermayesi 10 milyar lira yükseltilecek. 

GİRİŞİM SERMAYESİ FONLARI: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kontrolünde  fonların fonu oluşturulacak.

YATIRIM KREDİLERİNDE DESTEK: Üretim odaklı verilen kredilere ilave kredi sağlanacak

GİRİŞİM SERMAYESİ: Kalkınma ajansları girişimcileri bulacak.

İMALATA DESTEK: Finansal destek sağlayan kurumların, bankaların imalat sanayii ihtiyaçlarına yönelik uygulamaları güçlendirilecek. Bu firmaların uzun dönemli getiriyi hedefleyerek risk almalarını sağlayacak, güçlü-yenilikçi finansmana erişimi kolaylaştıran bir yapı kurulacak.

KREDİ YÜZDE 50'YE ÇIKIYOR: KOSGEB desteklerinden imalat sanayine ayrılan pay kademeli yüzde 75'e çıkarılacak.

Öncelikli imalat sanayii sektörlerine ayrılan pay ise yüzde 50'ye çıkarılacak.

SİGORTA-GARANTİ: Kredilerle birlikte sigorta-garanti programları çeşitlendirilecek. Eximbank tarafından ihracatçı firmaların ihracat alacakları ve ülkemizde üretilmeyen girdileri için kullanacakları vadeli işlem piyasası işlemlerine yönelik destek programı oluşturulacak.

KATILIMA VERGİ DESTEĞİ: Öncelikli sektör yatırımlarının finansmanında katılım bankalarınca sunulan ortaklık yöntemleri desteklenecek.

BÜYÜMEYE DESTEK: Firmaların büyümelerine yönelik finansman imkânları artırılacak. Uygun-esnek koşullu krediye erişim kolaylaşacak.

EMEKLİLİK FONLARI: Tasarruf olanakları artırılarak, bu fonlarda oluşan kaynakların sanayinin büyümesine yönlendirilmesi teşvik edilecek.

ŞİRKET EVLİLİKLERİ: Firma birleşme ve satın almaları kredilendirilecek. Sanayi ve teknoloji şirketlerinin tahvil ihracı, kitle fonlaması gibi yollarla bankacılık dışı doğrudan finansman uygulamalarının çeşitlendirilmesi sağlanacak. 

VARLIK FONU GÜÇ KATACAK: Türkiye Varlık Fonu büyük ölçekli yatırımlara destek olacak.

TEŞVİKTE YENİ DÖNEM: Yatırım teşvik sistemi kapsamında, öncelikli sektörlerde belirlenecek ürünlerin üretimine yönelik ilave kredi sağlanacak.

TAŞINIR REHNİ İLE KREDİ: Taşınır rehni yoluyla krediye erişime ilişkin sistem ve süreçler etkinleştirilerek bu yolla imalat sanayii sektörlerine kredi kullandırma imkânları artırılacak.

FIRSAT VE RİSK VURGUSU

Kalkınma Planı'nda küresel ekonomide korumacı ticaret politikası eğilimleri, Çin ekonomisindeki ivme kaybı, Brexit'e ilişkin gelişmeler ve özel sektörün yüksek borçluluğunun "risk" unsuru olmaya devam edeceği vurgulandı.

Gelişmiş ülkelerin para politikalarındaki destekleyici duruşun devam etme eğiliminin ise kırılganlıkları öteleyebilecek "fırsat" olarak ortaya çıktığının altı çizildi.

Kaynak Sabah

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.