Portföylerde bulunması gereken hisseler

Senaryolar ne olursa olsun Borsa her zaman kazanç imkanı veren bir yatırım alanı. Anlaistlere göre olumlu haber akışı borsaya çok fazla yabancı yatırımcı getirecek ve borsa kazandırmaya devam edecek.

Portföylerde bulunması gereken hisseler
22 Temmuz 2019 Pazartesi 13:45


BORSA Istanbul hem çarpanlar ve karlılıklar açısından hem de döviz bazlı olarak tarihi ortalamalarının oldukça altında seyrediyor. Uzmanlar ekonomik tarafın hisse senetleri için destekleyici konumda olduğunu, siyasi tarafa bakıldığında ise seçimlerin geride bırakılmasi ve uzun bir seçimsiz dönemin gelmesini BIST-100 için olumlu bir etken olarak görüyor. Trump'ın S400 gerginligiyle ilgili yapıcı söylemlerinin bizi 100 bin endeksin üzerine taşıdığını ancak şimdilik bu seviyenin üzerinde kalıcılık gösteremediğine de dikkat çeken analistler, orta vadede yeniden bu seviyelerin deneneceğini düşünüyor. Siyasi gerginlikler çözülürse çok rahat bir şekilde endeksin 100 bin seviyesinin üzerinde tutunabileceğini ve 105 bin üzeri seviyelerin hedeflenebileceğini söylüyorlar.

Ote yandan uzmanlar, yatinmcı açısından bakıldığında borsanın her daim bir yatim imkanı verdiğinin de altını çiziyor. Bu nedenle portföylerde kesinlikle hisse senedi bulunmasını tavsiye eden analistler ancak hala bazı jeopolitik ve siyasi risklerle karşı karşıya olduğumuzu bu yüzden hisse senedi alırken seçici olmaya özen göstermenin şart olduğunu hatırlatıyor. Olumlu haber akışına paralel yabancı yatırımcıların da ilgi göstereceği şirketler olabileceğini belirten analistler, bu kapsamda yatırımcıların 20 hissedeki fırsat lan yakından takip etmesini öneriyor.

"TARİHİ ORTALAMALARIN ALTINDA"

Info Yatırım Menkul Değerler Analisti Yunus Şahin, Borsa Istanbul'un hem çarpanlar ve karlılıklar açısından, hem de döviz bazlı baktığımızda tarihi ortalamalarının oldukça altında seyrettiğine dikkat çekiyor. 200 haftalık BIST-100 fiyat/kazanç oranı 9.95 seviyesindeyken cari fiyat/kazanç oranının 7.75 seviyesinde bulunduğunu hatırlatan Şahin,şu değerlendirmeyi yapıyor:
"Bu da endeksin tarihi ortalamalarına göre yüzde 28 iskontolu olduğunu gösteriyor. Yine döviz bazlı baktığımızda BIST-100 17.200 puanlık değeriyle 200 haftalık ortalaması olan 23.737 seviyesinin oldukça altında seyrediyor. Gelişmekte olan piyasalarla karşılaştırdığımızda da BIST-100 çarpan olarak oldukça geride kalmış durumda. MSCI Gelişmekte Olan Olkeler Endeksi'nin fiyat/kazanç oranı 13.7 seviyesinde. Bu da bizim yüzde 76 daha ucuz olduğumuzu gösteriyor. Bu elbette pek doğru değil çünkü Türkiye her zaman GOO endekslerine göre ucuz fiyatlanmıştır ancak bu oranın bu kadar yükseldiğine nadiren şahit oluyoruz."
"KESİNLİKLE HİSSE SENEDİ BULUNMALI"
Yatırımcı açısından baktığımızda da borsada elbette fırsatların mevcut olduğunu kaydeden Şahin, bu nedenle portföylerde kesinlikle hisse senedi bulunmasını tavsiye ediyor. Ancak hala bazı jeopolitik ve siyasi risklerle karşı karşıya olduğumuzu bu yüzden hisse senedi alırken seçici olmaya özen göstermenin şart olduğunu söylüyor. Makroekonomik açıdan baktığımızda içeride ve dışarıda atmosferin Borsa Istanbul için oldukça olumlu oldugunu kaydeden Şahin şu açıklamayı yapiyor: "Dışarıda büyük merkez bankalarının yeniden genişlemeci olacağı beklentisi ortaya çıktu. Ozellikle Fed'in faiz indirimlerine gidecek olması ve ECB'nin yeni bir tahvil alım programı başlatabileceği beklentisi bütün gelişmekte olan ülkeler gibi bizi de olumlu etkileyecek. Içeriye baktıgımızda enflasyon tarafında düşüş sürüyor ve buna paralel olarak tahvil faizleri de geri çekilme eğiliminde. Sanayi üretimi ve buna bağlı olarak büyümede de en kötü geride kalmış gibi gözüküyor. TCMB'de benzer şekilde faiz indirim politikasına bu ay baslani vurguluyor. Tersi bir durumda ise endeksin yeni bir dip görmesini beklemeyen Şahin, 90 bin seviyesinin altında bir fiyatlamanın endeks için mevcut şartlarda pek olası olmadığını düşünüyor.
yacak gibi görünüyor. Dolayısıyla ekonomik taraf hisse senetleri için destekleyici. Siyasi tarafa baktığımızda da seçimlerin geride bıra- kılması ve uzun bir seçimsiz dönemin gelme si BIST-100 için olumlu bir diğer etken. S400 anlaşması ve Akdeniz'deki sondaj çalışmalarina ilişkin yaptırım söylentileri endeksleri baskı altında tutmaya devam etse de bu kötü beklentilerin büyük kısmı fiyatlara yansımış durumda."
Trump'ın S400 gerginliğiyle ilgili yapıcı söy- lemlerinin bizi 100 bin endeksin üzerine ta- sıdıgını ancak şimdilik bu seviyenin üzerinde kalicilik göstermediğine değinen Şahin, orta vadede yeniden bu seviyelerin denenecegini düşünüyor. Olur da siyasi taraftaki gerginlik ler çözülürse çok rahat bir şekilde endeksin 100 bin seviyesinin üzerinde tutunabileceğini ve 105 bin üzeri seviyelerin hedeflenebileceği-
"YENİ HİKAYE FAİZ İNDİRİMİ"
Küresel olarak faizlerin gerileyecegi bir doneme girdigimize dikkat çeken Şahin, büyük merkez bankaları öncülügünde faiz indirimleri ve genişlemeci paketlerin önümüzdeki dönemin hikayesini oluşturacağını hatırlatıyor. Bunun da öncelikli olarak bankacılık sektorünü ve büyük sanayi şirketlerini olumlu ctkileyeceğini belirterek "Yüksek faizler dolayısıyla kredi vermekte zorlanan bankaların işi kolaylaştığı gibi krediye erişim imkanı artan sanayi şirketleri de rahatlayacak. Bu kapsamda yabancı yatırımcıların da ilgi gösterebile

Günün Önemli Şirket Haberleri

ceği şirketler olacaktır" diyor. Olumlu haber akışına paralel Garanti Bankası, Akbank, is Bankası, Koza Altin, Petkim, Soda Sanayi, Şi- secam, Sasa Polyester, Ereğli Demir Çelik ve Kardemir gibi ülkenin öncü şirket hisselerine yabancılarında talep göstereceğini düşünüyor ve yatırımcıların bu hisselerde ki firsatları yakından takip etmelerini öneriyor.
"UCUZ AMA YATIRIM HİKAYESİ YOK"

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan ise, Borsa Istanbul'un temel analiz dinamiklerinde ucuz, ancak cazip olmadığını düşünü- yor. Geçmiş dönemlerde 17-25 Aralık 2013 dönemindeki aşağı yönlü hareket dikkate alındığı zaman, (borsanın geçmiş dönemine göre fiyatlama anlamında) endeks kapsaminda çok da ucuz olmadığını belirten Erkan, "O dönem borsa 66 binleri görmüştü. Şu anda do- lar bazında borsa endeksi 2008-2009 küresel kriz dönemlerine yakın seyrediyor. Ancak bu yine gencle yayılacak bir alimi tetikleyecek ka- talist değil" diyor.
Borsa Istanbul'un diger borsalara göre ucuz olduğunu ancak ucuzluğun şu noktada bir ya- tirim hikayesi olmadığını vurgulayarak, “Nite- kim yaklaşık bir yıldır borsanın ne kadar ucuz olduğunu söylüyoruz. Bu noktada yabancının da neden bu ucuzluğu görerek yatırma yönlenmediğini düşünmek gerekir" yorumunu yapıyor.

"HER ZAMAN YATIRIM İMKANI SUNAR"
 Erkan, borsanın her daim bir yatırım imkanı verdiğinin altını çizerek burada yatirimcıların kısa ve uzun vadedeki yatırım güdülerinin ön plana çıktığını belirtiyor. Yatirim tarafında özellikle VIOP dikkate alındığında sadece tek taraflı alım degil, gelebilecek haber akışına göre VIOP'ta endeks ve hisse senedi tarafında kısa pozisyonlanmanın da portföy çeşitlendirmesinde yer almasını öneriyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.