Özel sektörün kredi Borcu tahvil ihracı ile azaldı

Merkez Bankası mayıs dönemine ait özel sektör borçlanma görünümlerini paylaştı. Kuruluşlar kredi borçlanmalarından çok Tahvil ihracı ile finansman sağladığı görüldü.

Özel sektörün kredi Borcu tahvil ihracı ile azaldı
17 Temmuz 2019 Çarşamba 15:35

Merkez Bankası, mayıs dönemine ait özel sektör yurt dışı kredi borcu verileri yayınladı. Bu verilere göre 2018 yıl sonu baz alınarak özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 5 milyar dolar azaldı, kısa vadeli borçlarda 3,4 milyar dolar azalma göstererek 12 milyar dolar oldu. 

Borçlulara göre dağılımda uzun vadeli borçların 2018 yıl sonu verilerine bakılarak krei borçlarının 4,4 milyar dolar azaldığı, tahvil ihracı ile gerçekleşen borçların 1,6 milyar dolar artışla 30,3 milyar dolar olduğu görüldü. 

Aynı dönem baz alınarak bankacılık sekötrü dışı finansal kuruluşların kredi borçlanmaları 1,7 milyar azaldı. Tahvil stokları, 202 milyon dolar arttı ve 4,4 milyar dolar oldu. Finansal olmayan kuruluşların kredi borçları 854 milyon azaldı. Tahvil stokları 966 milyon dolar arttı ve 7,4 milyar dolar oldu. Kısa vadeli borçlarına ilişkin 2018 yıl sonuna göre kredi şeklindeki borçları 1,9 milyar azalarak 7,5 milyar dolara, finansal olmayan kuruluşların kredi şeklindeki borçlanmaları 491 milyon dolar azalarak 2,8 milyar dolara indi. 

Bir Yıllık Anapara Ödemesi 58,6 Milyar Dolar

"Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, mayıs sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 8 milyar dolar azalarak 137,4 milyar dolara geriledi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise tahvil hariç özel alacaklılara olan borç bir önceki yılın sonuna göre 3,6 milyar dolar azalarak 11.4 milyar dolara indi. 

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 204.5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcun yüzde 60.9'unu dolar, yüzde 33.9'u euro, yüzde 3.8'i Türk lirası ve yüzde 1.4'ü ise diğer döviz cinslerinden oluştu. 12 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcun ise yüzde 48.4'ü dolar, yüzde 33.4’ü euro, yüzde 18'i Türk lirası ve yüzde 0.2'si diğer döviz cinslerinden oldu. 

Sektör dağılımı incelendiğinde, mayıs sonu itibarıyla, 204.5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 48.1’ini finansal kuruluşların, yüzde 51.9'unu ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Aynı dönemde 12 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 72.5’ini finansal kuruluşların, yüzde 27.5’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. 

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, mayıs sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri toplam 58.6 milyar dolar tutarında oldu. "

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.