Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Şener," Hiç bir Talimat almadım"

Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı Şener, TBMM bütçe komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Şener," Hiç bir Talimat almadım"
11 Temmuz 2019 Perşembe 12:34

HDP Miletvekili, Şener'e Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarına uymadığı gerekçesiyle Çetinkaya'yı görevdan aldığını belirterek soru yöneltti, 

Şener, görev süresi boyunca karar alma mekanizmalarının dışarıdan herhangi bir müdahele yada talimat almadığını belirtti ve 2,5 yıl boyunca hiç bir baskıya maruz kalmadıklarını ifade etti. 

Şener, "Benim aldığım aile terbiyem, başta anneme, aileme, bu ülkenin güzel insanlara sorumluluğum gereği yarın görevden alınacağımı bilsem bile geceli gündüzlü çalışmaya devam ederim. 2.5 yıl içinde hiçbir şekilde ne talimat ne baskıyla karşılaştım" ifade etti. 

YEDEK AKÇE DÜZENLEMESİ

Merkez Bankasının yedek akçe düzenlemesine yönelik soru üzerine Şener, Bankanın kar etmesinin sistemden çekilen bir likidite olduğunu ve sistemden nakit çekilmesinin bir sorun teşkil etmemesi gerektiğini belirtti. 

Bankanın yüksek karlarının aynı zamanda yüksek likidite çekmek anlamına geldiğini belirtti  ve şu ifadeleri kullandı, 

"Bu miktarlar bütün yıl boyunca büyüdükçe, bankaların günün sonunda tekrar Merkez Bankası'ndan daha büyük bir likidite açığını temin için bir fonlamayla gelmeleri anlamına geliyor. Çünkü Merkez Bankası'nın kâr elde etme şekli piyasadan yaptığı işlemler üzerinden gerçekleşiyor. Bu işlemlerden birisi de bankaların ihtiyacı olan parayı, gecelik ya da haftalık vadelerde verdiğiniz zaman bu Merkez Bankası'nın kârı haline dönüşüyor. Bizim yaptığımız kâr, bankacılık sisteminden elde ettiğimiz bir gelir. Sistemden bu likiditeyi çekmenin, sisteme belirli maliyetleri oluyor. Bu maliyetler, Merkez Bankası'nın kârlı olduğu zamanlarda daha da yükseliyor. Likidite konusu son yıllarda çok yüksek miktarlara ulaştı. Şu anda bankacılık sistemi, ortalama 100 milyar lira likidite için her gece Merkez Bankası'na gelip bu fonlamasını gidermek zorunda. İhtiyat akçesiyle ilgili, bunun bilançomuzda kalmak yerine sisteme bir şekilde dahil olması, likidite açığının pozitif yönde etkilenmesi olarak bakıyoruz. İhtiyat akçesi piyasaya çıksa bile, hâlâ sistemin fonlama açığı 100 milyar lira civarında devam ettiği için bunun gelebileceği miktar tekrardan 60-70 milyar liralarla, halen çok yüksek rakamlar olacak. Türk bankacılık sistemi ciddi likitide açığı içinde, bunun sisteme geri dönüşünün likiditeye pozitif etkilerini öngörüyoruz. "

Şener likidite açığının 3-4 yıl boyunca hiç olmadığı kaadr yükseldiğini belirtti. 

Milletvekillerinin, "İhtiyat akçesi daha önce yük getirmiyor muydu, neden şimdi bu düzenleme getirildi?" sorusuna Şener, "4 sene önce sorsaydınız sanırım 5-6 milyardan bahsederdim. Kâr miktarı eklenerek devam ediyor son iki yılda olağanüstü artış gösteriyor" karşılığını verdi.

Yedek Akçe Teklifinin sahibi Ak Parti Aydın mv. Mustafa Savaş, bankacılıkta risk ve getirinin kardeş olduğunu bankanın karlılığının hiç bir riske girmeden muazzam düzeyde olduğunu söyledi. 

 Yine Mv. Savaş, bankada oluşan bu karın Hazine'ye aktarılmasının, Hazine'nin borçlanma ihtiyaçlarını , faizleri de aşağı düşürecek bir durum olduğunu söyledi.

Yedek Akçe 46 Milyar Lira,

Savaş, Merkez Bankası'nın 2018 yıl sonu karının 66 milyar lira olduğunu, bu yılın ilk 6 aylık karın 20-25 milyardan aşağı olmayacağını, yedek akçede biriken paranın son dönemde 46 milyar lira olduğunu belirtti. 

İyi Parti MV. ve eski Merkez Bankası Durmuş Yılmaz Tepki Gösterdi

Durmuş Yılmaz, Merkezin para basma izni olan bir kuruluş olduğunu yedek akçeye ihityaç olmadığını belirtti. Merkezin kar etmesinin iyi bir durum olmadığını ve karşılığında özel sektörün zararı ve ekonomide sorunlar olduğu anlamına gelebileceğini belirtti. 

Açıklamasında Yılmaz, ekonomiye yardım edilmek isteniliyorsa, bu düzenlemenin yapılmasını ancak bankanın yedek akçe biriktirmeyip, Hazine'ye alınmamasını, silinmesini, likiditenin piyasaya çıkmamasını önerdi. Yılmaz, "Bu para sizi kısa vadede cennete koyacak, arkası cehennem bilin. Çözümden ziyade problem üretecek, bu para ülkeye zarar verecek, iyilik yapmayacak" ifadelerini kullandı. 

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, "O  zaman faizleri düşürün, banka bu kadar kar elde etmesin" dedi.

KAYNAK AJANSLAR

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.