Lojmanlar satışa çıktı. Bir iyi, bir de kötü haberimiz var

Bugün Resmi Gazete'de bir iyi bir de kötü haber vardı: Kamu lojmanları satılıyor, bu iyi haber. Kamu lojmanları içinde oturan kişiye öncelikli olarak satılıyor. Bu da kötü haber. Çünkü Devletin lojmanında 150 Tl'ye oturanlar şimdi de bu lojmanı indirimli ve özel ödeme seçenekli olarak satın alacaklar.  Lojmanların ödeme koşulları ise oldukça avantajlı.

Lojmanlar satışa çıktı. Bir iyi, bir de kötü haberimiz var
Ayşe Eda
Ayşe Eda
29 Eylül 2019 Pazar 10:02

"Devletin lojmanında 150 Tl'ye oturanlar şimdi de bu lojmanı indirimli ve özel ödeme seçenekli olarak satın alacaklar. 

Özellikle Ankara'da onbinlerce kıymetli mevkilerde lojman bulunuyor. Bu lojmanların satılması genel olarak olumlu bir karar olarak değerlendiriliyor. Lojmanın içinde oturan kişiye satılması da olumlu. Ancak niçin lojmanda oturan kişi bu lojmanı indirimli fiyattan alıyor? sorusu ise tartışılıyor. Çünkü  ortalama  600 bin TL'lik bir lojmanda yüzde 20'lik bir indirim, lojmancı memurlara 120 bin tl gibi lojman başına devasa bir kar yaptırıyor. 

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuata uyan lojmanların satışı için harekete geçti. Bakanlık Resmi Gazete’de satışa ilişkin bilgileri paylaştı.

Kurumların mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan görev, sıra ve hizmet tahsisli kamu konutlarından kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulanlar satışa çıkacak.Kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulması mümkün bulunan kamu konutları kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulduktan sonra satışa konu edilebilecek.

Üzerinde kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmamış kamu konutu bulunan taşınmazlar ise üzerindeki yapılarla birlikte bir bütün olarak satılabilecek.

Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı sağlandıktan sonra lojmanlar ihale ile satışa sunulacak.

Öncelikli alım hakkı içinde oturan memura verilecek.

Bununla birlikte yapılan ihalelerde istekli çıkmadığı, isteklilerin belgeleri veya teklifleri uygun görülmediği takdirde kamu konutu ivedilikle tekrar ihaleye çıkarılacak.

İhale bedelinin peşin olarak ödenmesi durumunda ihale bedeline yüzde on indirim uygulanacak. Taksitle ödenmesi halinde ise indirim uygulanmaksızın;

a) En az yüzde yirmisi peşin, kalanı beş yılda ve altmış taksitle,

b) En az yüzde yirmi beşi peşin, kalanı yedi yılda ve seksen dört taksitle,

c) En az yüzde otuzu peşin, kalanı on yılda ve yüz yirmi taksitle ödenebilecek.

Öncelikli alım hakkı sahibi olanlar ödeme seçeneklerinden herhangi birini tercih edebilecek. Bu durumda borç bakiyesi ve aylık taksitler, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) aylık değişim oranında artırılarak hesaplanacak.

Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda aylık değişim oranları toplamının yıllık yüzde on ikiyi geçmesi halinde geçen kısım hesaba katılmayacak."

 


Etiketler; #lojman satışı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.