KULLANMADIĞINIZ YILLIK İZİNLERİN PARASINI ALABİLİRSİNİZ

İş yerinde işe başladığı günden itibaren en az 1 yıl çalışanlar yıllık ücretli izin hakkını elde ederler. Bu bir yıllık çalışma süresine deneme süresi de dahildir. 4857 Sayılı İş Kanunu’na bağlı olarak çalışanların dinlenme hakkı 50. madde ile güvence altına alınmıştır. İyi bir hesapla ve birazda izinlerde cimri davranarak 56 bin TL'ye kadar izin parası alınabilir. Peki, işten ayrılırken kullanılmayan yıllık izinlerin ücreti nasıl hesaplanır? İşte kullanılmayan yıllık izin ücreti hesaplama işlemi...

KULLANMADIĞINIZ YILLIK İZİNLERİN PARASINI ALABİLİRSİNİZ
Anar Asadov
Anar Asadov
15 Ekim 2019 Salı 14:21

İşçinin hakları 4857 sayılı İş Kanunu ile korunuyor. Buna göre; iş yerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olan işçi yıllık izne hak kazanıyor.

İşveren, ayrılan personeller için kullanılmayan yıllık izin ücretlerini ödemek durumundadır.

İşçiye verilecek izin çalışma süresi ve yaşa göre değişiyor

4857 Sayılı İş Kanununun 59. maddesinde, “iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmesinin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir.” şeklinde belirtilmiştir.

Sözleşme veya sözleşme eki niteliğinde olan ek sözleşmeler ile belirlenen son ücret, brüt ise son brüt ücret üzerinden, net ise son net ücret üzerinden hesaplama yaparak izin ücretinin ödenmesi gereklidir. Bu ücret hesabında, sadece çıplak ücret (asıl ücret) esas alınacak fazla çalışma, primler, hazırlama, tamamlama ve temizleme ücretleri ve sosyal yardımlar dikkate alınmayacaktır.

Kullanılmayan yıllık izinlerin ücreti her türlü yasal kesintiye tabidir. Asıl ücrette hangi kesintiler yapılıyorsa izin ücreti de aynı kesintilere tabi olacaktır. Bu kesintiler, SGK işçi ve işsizlik primi, Gelir Vergisi ve Damga Vergisidir.

YILLIK İZİN SÜRELERİ

Yıllık izinlerin hak edildikleri dönem için kullanılması esastır. Buna göre;

- 1 ile 5 yıl arasında (5 yıl dahil) olanlara 14 gün,

- 6 ile 14 yıl (14 yıl dahil) arasında olanlara 20 gün,

- 15 yıl veya daha fazla olanlara 26 gün yıllık ücretli izin verilmektedir.

- 18 ve daha küçük yaştakiler ile 50 ve daha büyük yaştakilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz.

Farklı sebeplerden dolayı bir sonraki hizmet yılı için hak edilen izinler, içinde bulunulan hizmet yılında kullanılmadıysa işçinin izin hakkı kaybolmayacak, devam edecektir.

İşveren, ayrılan personeller için kullanılmayan yıllık izin ücretlerini ödemek durumundadır.

KULLANILMAYAN YILLIK İZİN HESAPLAMA

Brüt ücreti 2.500 TL ve toplam kullanılmamış izin gün sayısı 10 olan çalışanın işten ayrılması durumunda kullanılmamış yıllık izin parası aşağıdaki gibi hesaplanacaktır.

2.500/30*10= 833,33 TL (Brüt)

YILLIK İZİN ÜCRETİNDE ZAMAN AŞIMI

Yıllık izin ücretine ilişkin zamanaşımı, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar. Zamanaşımı süresi ise 5 yıldır ve ödenmediği zamanlara ait olarak yasal faiz işletilecektir.

Kullanmadığı izinlerinin ücreti işten ayrılırken ödenmeyen ya da eksik ödenmiş olan işçi, bu izin ücretine dair haklarını 5 yıl içinde işverenden talep edebilir.

Faiziyle geri alınıyor

İşveren izin parasını ödemeye yanaşmazsa önce arabulucuya başvurulmalı. Anlaşma sağlanamazsa yargı yolu açık.

Yıllık ücretli izin parasında, diğer işçi alacaklarında olduğu gibi beş yıllık zaman aşımı uygulanıyor.

Zaman aşımı süresi, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihte başlıyor.

İşçi kaç yıl çalışırsa çalışsın, hak edip kullanmadığı izin paralarının tamamını iş akdinin sona erdiği tarihten itibaren 5 yıl içinde alabilir

Hak kaybı yok

Yeraltı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri 4’er gün artırılarak veriliyor.

Kullanılmayan izinlerin yanması söz konusu değil

Bu izinler bir sonraki yıl ya da başka bir dönemde kullanılabilir. İş akdi devam ettiği sürece SSK’lı işçinin izin hakkı saklı kalır. Sözleşme feshi durumunda kendisine veya hak sahiplerine izin parası ödenir

Genel tatiller sayılmaz

Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılamaz. Örneğin; 1 haftalık izne çıkan işçinin 3 günlük izni bayrama denk gelirse izin 4 gün sayılır.

işverenin, yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretlerini ayrıca ödemesi gerekiyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.