Kredi Kullanmak İçin En Uygun Vadeyi Nasıl Seçmek Gerekiyor?

Kredi kullanımı ihtiyaçlar ve maddi satın alımlar için oldukça çeşitli seçenekler sunan bir borçlanma yöntemidir. Vade seçimi doğru bir şekilde hesaplanan kredi borcu alıcının borçlarını zamanında ödeyebilmesini sağlıyor ve aynı zamanda borçlanan kişiler doğru vadeleri seçtiklerinde ödeme hususunda zorluk yaşamadıkları için kredi puanları düşmeden kredilerini rahatlıkla ödeyebiliyorlar ve sonraki kredi alımlarında kredi puanının da olumlu seviye kalması bu şekilde sağlanıyor. Doğru bir şekilde alınan ve yapılandıran bir kredi alıcının zorlanmadan ödeme yapmasını sağlar ve kredi borcu ödeme sürecinin de son derece sağlıklı ilerlemesine yardımcı olur.

Kredi Kullanmak İçin En Uygun Vadeyi Nasıl Seçmek Gerekiyor?
05 Ağustos 2019 Pazartesi 20:29

Uygun Vade Hesabı İçin En İyi Yol Bütçe Hesabı

Kredi başvurusunda vade seçimi aşamasına gelindiğinde en uygun yol bütçe hesaplaması yaparak ilerlemek gibi görünüyor. Bunun için kredi kullanmak isteyen kişiler aylık gelirlerini hesaplamalı ve bu gelirin kredi borcuna ödeyebilecekleri miktarı da hesaplayarak kredi başvurusunu tamamlamalı. Bu hesaplama yapılırken bir diğer aşama ise kredi faizini hesaplamak. Kredi alımlarında ödeme süresi uzadıkça aylık ödeme azalıyor ancak faiz oranı artıyor. Bu sebepten ötürü, aylık bütçeye en uygun ve en az faizin alındığı seçenek kredi alımında oldukça önem arz ediyor. İyi hesaplanmış bir bütçe yapılan borçlanmalarda geri ödeme konusunda sorun yaşanmasına engel olur ve hem banka hem de alıcı açısından sorunsuz bir süreç yaratır.

Vade Seçimi Faiz Oranını Belirliyor

Kredi alımlarında yapılan vade seçimi kredinin geri ödeme aşamasındaki faiz oranını da belirliyor. Bütçe hesaplaması yapan kredi kullanıcısı vade seçerken en uygun seçenekleri tercih etmek için aylık bütçe ve faiz oranının en uyumlu olduğu seçenek ile kredi alımını gerçekleştirmeli. Aynı zamanda kredi veren kurumlar arasında karşılaştırma yaparak düşük ödemeye daha az faiz veren kurumlarda ödemesi daha zor olan kredi alımlarında tercih edilebilir.

Vade Hesabı Sonrası Toplam Geri Ödeme Miktarı

Banka üzerinden kredi alımlarında en dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de kredi alımında vade hesabını yaptıktan sonra toplam geri ödeme miktarının kontrol edilmesi olarak göze çarpıyor. Zira düşük ödeme seçenekleriyle alınan krediler uzun vadeye yayılmış olmasına karşın toplam geri ödeme miktarının da yüksek seviyelerde olması zaman zaman kredi alıcılarını aldatıcı olabiliyor.

Ödeyebileceğiniz Vadeyi Seçin

Kredi alımı kredi kartı kullanıcısının borçlandığı ve kredi puanının zaman içerisindeki ödeme düzenine göre yeniden puanlanacağı anlamına gelir. İlk kredi alımında borçlu olarak kredi puanlamasında tanımlanan kredi alıcıları bu anda kredi puanlarında küçük çapta bir düşüş yaşarlar. Ancak bu puan düşüşünün sebebi alıcının borçlu görünüyor olması sebebiyledir. Kredi alımını doğru vadeler ile gerçekleştiren kredi kullanıcıları ödemelerini düzenli yaparak kredi puanlarının yükselmesini sağlıyor ve sonraki kredi alımlarında daha rahat borçlanabiliyorlar.

Doğru Vade Seçimi İle Yüksek Kredi Puanı

Vade seçimi kredi puanını doğrudan etkileyen ana faktör olarak göze çarpıyor. Zira ödeme gücünün üstünde yapılacak kısa vadeli bir seçim ödemenin yapılmaması durumunda kredi puanını son derece olumsuz etkiliyor. Bu nedenle doğru vade seçimi kredi alıcısı açısından oldukça önemlidir. Bankalar 90 gün içerisinde ödeme yapılmayan borçlara karşın yasal takip sürecini başlatma haklarına sahipler. Bu nedenle ve kredi puanını yüksek tutmak adına, doğru vadeyle borçlanmak oldukça önemli bir yer tutuyor.

Faiz Oranlarını Karşılaştırın

Kredi almak isteyen bir kişinin kredi alımı sırasında vade ve faiz hesaplarının ardından yapması gereken işlemlerden birisi de bankalar arası faiz oranlarını karşılaştırmak olarak göze çarpıyor. Bankaların faiz oranlarını karşılaştırarak en uygun faiz oranını veren bankadan kredi alımını gerçekleştirmek kredi kullanıcısı için oldukça faydalı sonuçlar doğuruyor. Bu aşamada da faiz oranları karşılaştırması yapmadan önce ödeme gücüne en uygun vadenin belirlenmesi oldukça önemli bir yer tutuyor.

Zira 48 ay sürecek olan bütçeye uygun bir ödeme miktarı sürekli geciken ödemelere göre bankacılık sisteminde yüksek puanlara ulaşmak ve aylık vadeleri zamanında ödeyebilmek açısından çok daha makul bir seçenek olarak gözüküyor. Ödeme gücünün yüksek olduğu durumlarda ise kısa vadenin tercih edilerek borcun bir an önce kapatılması ve kredi puanının da yüksek seviyelerde tutulması ise en cazip seçenek olarak gözüküyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.