Konut kredisi faiz oranları düştü mü? Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank konut kredisi faizleri ne kadar?

Merkez Bankası kredi faizlerini düşürdü, gözler bankaların kredi faiz oranlarında yapacağı değişikliklere çevrildi. Kamu bankaları konut kredisi faizlerini düşürmeye başladı. Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank Konut kredisi faizleri ne durumda. İşte güncel konut kredisi faizleri.

Konut kredisi faiz oranları düştü mü? Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank konut kredisi faizleri ne kadar?
28 Temmuz 2019 Pazar 17:27

Merkez Bankası politika faizini 425 baz puan indirmesiyle güncel faiz oranı 19,75'e düşürdü. Bankaların kredi faizlerinde nasıl bir indirim yapacağı beklenirken bu hafta konut kredi faizlerinde güncelleme bekleniyor. Bankaların konut kredisi faizlerini düşürmesine bu hafta kesin gözüyle bakılıyor. Kamu bankaları konut kredisi faizlerini düşürdü. 

Kamu Bankaları Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faizi oranları, 

Ziraat Bankası konut kredisi kullanacak vatandaşlara çok fazla imkan sunuyor. Banka satın alıanacak evin yüzde 80'ine kadar kredi kullandırabiliyor. Gerekli görürse satın alınan evin üzerine koyacağı ipoteğe ek teminatlarda talep ediyor. Ziraat Bankası enflasyon endeksli konut kredisi ile enflasyon verileri düştücükçe kredi faiz oranları da düşüyor. Bir diğer kredi türü de Çalışanın artısı konut kredisi, Ziraat Bankasından alınacak 100 bin lira konut kredisinin 120 ay vadede kredi faiz oranı 1,50, konut satın alacak kişi 100 bin lira konut kredisi için aylık bin 801 lira kredi taksidi ödeyecek. Yüz bin lira konut kredisinin 120 ayda toplam geri ödemesi, yıllık yüzde 19,97 oranında hesaplanarak bulunuyor. 

Halkbank Konut Kredisi faiz oranı,

Halk Bankası konut kredisin faiz oranı 1,53 seviyesinde bankanın sunduğu konut kredisi hesaplı evim konut kredisi şeklinde adlandırılıyor. Bankadan çekilen 100 bin liralık konut kredisinin 120 ay vadede aylık taksitleri bin 825 lira oluyor. Toplam geri ödeme ise 219 bin lira olarak hesaplanıyor. 

Vakıfbank Konut Kredisi fazi oranları,

Sarı Panjur konut kredisi adı altında kullandırılan konut kredilerinde faiz oranı 1,49. Bankadan çekilen 100 bin liralık konut kredisi için 120 ay vadede aylık taksit ödemeleri, bin 770 lira oluyor. 120 aylık taksit süresinin ardından toplam geri ödeme , 215 bin lira oluyor. 

En Düşük Faizi Veren Bankayla mı? Yoksa Faizi Biraz Daha Yüksek Ancak Piyasa Da Aktif Bir Bankayla mı Çalışmalı?

Hayatımızda belli zaman dilimlerinde maddi açıdan sıkıntılarla yüz yüze gelebiliriz. Bu sıkıntılar yaşamımızı olumsuz açıdan etkileyebilir ve destek almamızı gerektirebilir nitelikte sorunlar olabilir. Kişiler bu tarz durumlarda maddi destek alabilecekleri kapılar ararlar. Bu destek kapılarından biri de bankalardır. Bankalar verdikleri krediler ile insanların sıkıntılı zaman dilimlerinden bir nebze rahatlıkla çıkabilmeleri açısından yardımcı olan kurumlardır. Ancak piyasa da o kadar çok banka var ki hangisini tercih edeceğimiz konusunda kararsız kalabiliriz. Bu tarz kararsızlıklarda bankaların özelliklerini araştırıp ve diğer bankalar ile kıyas yöntemini uygulayarak istediğimiz bankayı seçebiliriz.

Banka Farklılıkları

Piyasada birden fazla banka kurumu vardır. Bunların hepsi de cazip kampanyalar ile insanları kendileriyle iş yapmak için kazanmaya çalışıyorlar. Bazı bankalar faiz oranının düşüklüğü ve bunun kredi çeken için önemli bir fırsat olduğu konusunda insanları ikna etmeye çalışırken bazıları sahip olduğu müşteri kitlesinin çokluğu ve fazlaca tercih edilmesinin verdiği cazipliği kullanmaktadır. Bankalar sahip oldukları bu farklı özellikler ile kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kimi, güvenilir olsun diye çokça tercih edilen bankayı seçerken kimisi de daha az faiz ödemek için faiz oranı en düşük olan bankayı tercih ediyor.

Faiz Oranı Nedir?

Faiz bankalar için olmazsa olmaz bir kuraldır. Çünkü bankalar bir nevi varlıklarını bu olguya borçludurlar. İnsanların, kendilerinden çektikleri kredi üzerinden işleme soktukları faiz ile verdiğinden daha fazla alma kuralıdır. Yani size verdiği parayı totalde arttırarak geri kazanırlar. Ayrıca kişi ödeme tarihinde borcunu ödeyemez ise bunun sonucunda borç miktarının üzerine daha önce yapılan hesaplamalar ile belirlenmiş olan faiz oranı eklenir.

Bu durumda bankaya ödediğiniz miktar aldığınız miktardan fazla olur. Her durumda banka bir kazanç sağlayarak bu kuralı işleme koyar. Pek tabi bu oran her banka için aynı değildir. Bazı bankalar yüksek faiz oranları uygularken bazı bankalar ise daha düşük faiz oranları uygularlar.

Tercih Edilebilirlik

Bankalar insanlar tarafından tercih edilebilmek için farklı kampanyalar yaparlar. Bu kampanyalar ile insanları çok daha cazip oldukları konusunda ikna etmeye çalışırlar. Yaptıkları işlemlerden birkaçına örnek olarak faiz oranlarının düşüklüğü ve uzun vadeli taksitlendirme verilebilir. Çünkü kredi çeken insan ödeme zamanı geldiğinde en kolay ve rahat bir biçimde hangi bankanın verdiği krediyi ödeyebilecek ise o bankayı tercih edecektir. Kişi krediyi çekerken bankanın diğer bankalara oranla sunduğu hizmete bakar ve kararını ona göre verir.

Piyasada Aktif Veya Pasif Olmak

Bankalar tercih edildikleri oranda iş yapar ve çalışırlar. Çokça tercih edilen banka piyasada daha çok duyulacak ve daha çok görünür olacaktır. Bu da o bankaya reklam yapma imkanını sunacaktır. Ancak bazı bankalar bu aktif olan bankalara oranla daha pasif kalıyorlar. Yani müşteri konusunda diğer bankalar kadar yoğunluk yaşamıyor ve bu sebeple de iyi kazançlar sağlayamıyorlar.

Pek tabi insanlar piyasada ne kadar aktif olunursa o kadar çok tercih edilen bankaları rahatlıkla seçebiliyorlar. Yani bu aktiflik veya pasiflik durumu banka için isim reklamı anlamına geliyor. Peki, hangisini tercih etmek kredi çeken borçlu için daha uygun olacaktır? Bu soruya cevap verebilmek için oldukça spesifik bir araştırma yapmak gerekir. Çünkü fazlaca aktif olan bankalar bazen sadece isimlerinden dolayı, diğer bankalara göre daha kötü hizmet sunmasına rağmen tercih edilebiliyor.

Faiz Oranı mı? İsim mi?

Peki tüm bu değerlendirmelerden sonra borçlu yani kredi çeken hangi bankayı tercih etmelidir? Bu konuda aslında net bir cevap verebilmek mümkün değildir. Çünkü bazen faiz oranı düşük olsa bile sizlere güven vermeyen veya hizmet konusunda kusurlu davranan bankalar olabilir. Bilakis isim yapmış ve oldukça tercih edilen bankalar da kusurlu davranabilir. Bu sebeple yukarıda değindiğimiz gibi spesifik araştırmalar yapılmalıdır.

Nasıl Araştırılır?

Bir bankayı daha önce yaptığı işlemler ve şikayet konularına göre değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda bankanın hizmet konusunda borçluya gösterdiği ve verdiği imkanlar da göz önüne alınarak her banka tabi kıyas yolu atlanmadan, kendi içinde değerlendirilmelidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.