Borsa Zamanı

Kırmızı Et Fiyatlarında Yeni Dönem!

Kırmızı Et fiyatlarında yeni bir döneme girildi. Karkas etler yağ ve kas yapısına göre sınıflandırılacak, gerekli sınıflara ayrılan etler üzerinde hangi sınıf ve kalitede olduğu damga ile belli olacak. Karkas Sınıflandırma Üst kurulu bu sınıfları belirleyecek. Kırmızı et fiyatları ile ilgili detaylar haberimizde.

Kırmızı Et Fiyatlarında Yeni Dönem!
Sena
Sena
23 Şubat 2019 Cumartesi 14:53

Kırmızı et fiyatlarında kas ve yağ oranları belirleyici olacak. Karkas etlerde kaliteye göre fiyat belirlenmesi sürecine geçilecek. Konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı çalışmanın detayları belli oldu. Karkas etler Avrupa Birliği uyum çerçevesinde sınıflandırılacak ve 8 aylıktan başlayarak A,BC,D,E ve z sınıfları olmak 6 kategoride belirlemecek.

Yağ ve Kas miktarı belirleyeci olacak!

Karkas etleri, hayvanın kas ve yağ dokusuna uygun sınıflandıralacak. Buna göre 

Karkas etler, kas dokusuna göre 

S (en üst),

E (mükemmel),

U (çok iyi), R (iyi),

O (orta-vasat),

P (kötü) gibi harflerle sınıflara ayrılacak.

Yağ dokusunda sınıflandırma şu şekilde olacak.

 1 (düşük), 2 (zayıf), 3 (ortalama), 4 (yüksek), 5 (çok yüksek) rakamsal değerler ile sınıflandırılacak.

Kesimhaneler Gerekli yeterlilikte olacak

Hayvanların 8 aylıktan gerekli sınıflandırılması kesimhanelerde yapılacak ancak yıllık 150 hayvandan az hizmet sağlayan kesimhaneler bu durumdan muaf olacak.

Karkas etler sınıflandırılması gdıa renklendirci mühürler etin üzerine damgalanacak. Etlerin sınıf ve kategorileri belli olacak

Kafkas Sınıflandırma Üst Kurulu Kurulacak

"Yeni oluşturulacak Karkas Sınıflandırma Üst Kurulunda, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulusal Kırmızı Et Konseyi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden temsilciler olacak. Kurul, sınıflandırma çalışmalarına yön verecek, sınıflandırıcıların ruhsatlandırılmasını sağlayacak, izleme ve değerlendirme yapacak. Karkas etin sınıflandırmasını gerçekleştireceklere yönelik eğitim programları ve sınavlar da düzenlenecek."

"Yapılan sınıflandırmalar, önceden haber verilmeden yetkili mercilerce denetlenecek. Kontroller 3 üç ay içinde en az iki kez gerçekleştirilecek. Hatalı sınıflandırma yapılmasının tespiti halinde, sertifika ve ruhsatların iptaline varan yaptırımlar uygulanabilecek."

Sınıflandırmaya göre fiyatlama

"Yapılacak sınıflandırma ölçütüne göre karkas etin pazar fiyatı belirlenecek. Hayvanın pazar fiyatı, tedarikçiye ödenen katma değer vergisi dahil net fiyat olacak. Bu fiyat, karkas için her 100 kilogram başına ifade edilecek. Fiyatlamanın, hayvanın yaşına göre belirlenen 6 kategoriyle kas yapısı ve yağ örtüsüne göre yapılan sınıflamayla ilişkisi olacak. Örneğin, karkas et için A (12-24 aylık erkek hayvan karkası) kategorisi ve U2 (Kas yapısı çok iyi-yağ örtüsü zayıf) sınıflaması şeklinde tanımlama yapılabilecek.

Fiyatlar haftalık olarak kaydedilecek ve yetkili mercilere bildirilecek. Yetkili merciler de her bir sınıf için ortalama bölgesel fiyatı belirleyecek. Bölgesel fiyatlara göre her bir sınıf için ulusal başlangıç fiyatı da hesaplanabilecek".

Söz konusu düzenlemelerin, gerekli altyapı hazırlıklarının ardından 2021 yılından itibaren uygulanması planlanıyor.

"Önce kesim standardı uygulanmalı"

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Genel Başkanı Ahmet Hacıince, AA muhabirine, Türkiye'de karkas sınıflandırmasına gidilmesinin doğru bir karar olacağını ancak bu uygulama öncesi yapılması gereken düzenlemeler bulunduğunu söyledi.

Öncelikle ülkede hayvan kesimlerine yönelik standardın tam olarak uygulanması gerektiğini belirten Hacıince, "Yağlı ve yağsız gibi kesim şekilleri var. Kesim standardı uygulanmadan karkas standardının uygulanmaya çalışılması havada kalır ancak biz yine de karkas standardı çalışmasını destekliyoruz. Konu en baştan ele alınarak önce kesim standardı düzenlenmeli. Sektöre ilişkin bu tür konularda konseyimize görev verilmeli. Biz şimdi UKON olarak bu konuda bir rapor hazırlıyoruz ve önümüzdeki günlerde bakanlığa sunacağız." dedi. (Blomberg)


Etiketler; #kırmızı et

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.