Kara Listeye sicil affı geliyor! Meclis'e teklif sunuldu

Milyonlarca kişi ilgilendiren kara listeye sicii affı meclise sunuldu. Kredi kartı ve tüketici kredisi yüzünden banka sicili bozulanlara yeni umut doğdu. Yeni dönemde meclisten geçmesi beklenen tekliften kimler yararlanabilecek işte detaylar.

Kara Listeye sicil affı geliyor! Meclis'e teklif sunuldu
23 Ağustos 2019 Cuma 11:54

Ekonomik sıkıntılar sebebiyle bankalar bir çok kişi hakkında yasal takip yapmıştı. 

Bankaların son dönemde sorunlu kredileri rekor seviyelere ulaşırken diğer yandan banka kredilerini ödeyemeyen kişilerin sicil notları düşümüş ve kara listeye alınmıştı. 

Kara Listeye Sicil Affı!

Bankalar tarafından kara listeye alınan kişiler için meclise TBMM başkanlığına, kefil olma, askerlik, işsiz kalma ve evlilik gibi nedenlerle kullandığı krediyi ve kart taksitini ödeyemediği için kara listeye giren kişilerin milyonlara ulaştığı belirtilerek yaşanan büyük mağduriyete dikkat çekildi. Bu durumda olanlar için bankalar ve finans kurumları kredi kaybaklarını kapatıyor ve esnaf yada vatandaş zor durumda kalıyor. 

Kredi Kartı ve Tüketici Kredisi Borcu 524 milyar lirayı aştı!

TBMM'ye verilen teklifte kredi kartı ve tüketici kredisinde ödenemeyen kredi miktarının 524 milyar liraya ulaştığı belirtildi ve bu kişiler için sicil affı getirilmesi teklif edildi.  B teklifin gerekçesi olarak  "Borçlu kişi sayısı, ihtiyaç ve diğer kredilerde 25 milyon 80 bin kişiye çıktı. Buna bağlı olarak son 5 yıl içerisinde icraya verilen vatandaş sayısı ise 4 milyonu aşmış durumda. Toplumsal bir yara haline gelen bu sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ödenemez duruma gelen kredi kartları ve tüketici kredilerinin ana paraları tüketicinin gelir düzeyine göre ödenebilecek taksitlere bölünmesi, faiz ve diğer borçlarının silinerek yeniden taksitlendirilmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda vatandaşa sicil affı getirilerek temiz bir sayfa açılması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı. 


Kara Listede olanlara af çıkacak mı?

Meclis açılır açılmaz gündeme gelmesi beklenen teklif için millet vekillerinin yeni yargı reformu paketiyle birlikte meclisten geçirimesini istediği belirtiliyor. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Demi̇r - 4 ay önce
26/03/2020 tarihinde 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 48. maddesinde 5834 sayılı kanunda değişiklik yapıldı ve geçici maddeler eklendi. Kanun yayımlandığı gün yürürlüğe girdi. Ancak bankalar kendilerine böyle bir resmi yazının gelmediğini söylüyor. Bu konu binlerce vatandaşı ilgilendiriyor .
SaygılarımlaMADDE 48 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 24/3/2020 tarihinden önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrî nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 5411 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi hükmü uyarı