Her Fiyat Artışı Enflasyon Sayılmaz

Enflasyon, haberlerde sık duyduğumuz bir finans terimidir. “Enflasyon arttı” denildiğinde vatandaş isyan eder. Bu nedenle enflasyon genel itibariyle sorun olarak algılanmaktadır. İşte ilk bilinmesi gerekenler.

Her Fiyat Artışı Enflasyon Sayılmaz
02 Ağustos 2017 Çarşamba 22:39

Ancak enflasyonla ilgili ilk bilinmesi gereken nokta; enflasyonun düzeltilmesi gereken bir sorun olmadığıdır. Enflasyon toplam talebin, toplam arzı aşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. En genel tanımı ile fiyatlar genel düzeyinde meydana gelen sürekli ve anlamlı yükselmedir. Fiyat indeksleri ile ölçülen enflasyon kimi zaman yükselir, kimi zaman da düşer.

Herhangi bir malın fiyatında artış yaşanması enflasyonun olduğunu göstermemektedir. Kısacası fiyat yükselmelerine bakıp enflasyon olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ülke genelinde, geniş çerçeveden bakıldığında fiyat artışının söz konusu olması şarttır. Enflasyondan söz edilebilmesi için üç önemli kriterin incelenmesi gerekmektedir;

  • Fiyat artışları tüm mallar için geçerli olmalıdır.
  • Fiyat yükselmeleri sürekli olmalıdır.
  • Fiyat yükselmeleri anlamlı bir düzeyde olmalıdır.

Şimdi bu kriterlerin açıklaması yapılacaktır.

Fiyat Artışları Tüm Mallar İçin Geçerli Olmalıdır

Enflasyondan söz edebilmek için birkaç mala değil, bütün mallara bakılması gerekmektedir. Ülkelerde sayısız mal ve hizmet olduğu için, fiyatlar genel düzeyinin kontrolü birim fiyatları dikkate alınarak yapılmaktadır. Enflasyon konusunda basın sektöründe genel olarak vatandaşın isyanını görmekteyiz. Ancak enflasyonda genel algı bulunmamaktadır. Yani enflasyon üretici, tüketici ve satıcı için farklı anlamlar ifade etmektedir. Enflasyondan etkilenme süreci gruplara göre değişiklik göstermektedir. Enflasyon kaynaklı en olumsuz etkiyi ise tüketici grubu yaşamaktadır.

Fiyat Yükselmeleri Sürekli Olmalıdır

Fiyatların genel düzeyindeki artışın sürekli olması gerekmektedir. Bir defalık yükselişler enflasyon değerlendirmesinin dışında tutulmaktadır. Başka bir ifade ile enflasyon anlık değişimleri değil, süreci kapsamaktadır.

Fiyat Yükselmeleri Anlamlı Bir Düzeyde Olmalıdır

Enflasyondan sözedebilmek için fiyat artışlarının yaygın, sürekli ve anlamlı olması gerekmektedir. Anlamlı düzeyden kasıt yüzde olarak değerinin ne olacağıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.