Güvercin duruşu bitti, Şahin politikası başladı!

Güvercin görünümü ortadan kaldıran açıklamalarıyla dolarda ki düşüşü engelleyen Powell, küresel piyasalarda kafa karışıklığı yarattı. FED bundan sonra faiz indirmeyecek algısı dolarda yükselişe sebep oldu.

Güvercin duruşu bitti, Şahin politikası başladı!
01 Ağustos 2019 Perşembe 10:39

Dolar, Asyalı yatırımcıların Fed Başkanı Jerome Powell'ın beklenenden daha şahin yorumlarına tepki vermesiyle iki ayın en yüksek seviyesine yükseldi ve ABD Hazine tahvili faizleri tırmandı.

ABD Doları Powell'ın Çarşamba günü Fed faiz indiriminin uzun sürecek bir genişleme döngüsünün başlangıcı olmadığını söylemesinin ardından kazançlarını ikinci güne taşıdı. ABD Hazine tahvilleri düştü. Getiri eğrisinin orta kısmı düşüşe öncülük etti.

Tokyo'da Asset Management One Co. küresel tahvil fonu yöneticisi Akira Takei, “Powell faiz indirimleri için net bir rota vermedi. Bu da muhtemelen ABD ekonomisine ilişkin temel göstergelerin hızlı bir genişleme döngüsünü pek izin vermemesini yansıtıyor. Kurlar açısından bu, doların güçlenme eğiliminde olacağı anlamına geliyor.” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi TSİ 10:30'da yüzde 0.2 yükselerek 31 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. ABD 5 yıllıklarının faizi yüzde 1.85'e tırmandı. 10 yıllıkları faizi 2 bp artışla yüzde 2.03 oldu.

"ŞAHİN NEDİR? GÜVERCİN NEDİR?

Diplomaside de çok sık karşılaştığımız şahin deyimi son dönemlerde finans piyasalarında güvercinle beraber çok sık kullanılıyor. Şahin kelimesi konuşma dilinde agresif ve saldırgan anlamlarını çağrıştırmakla beraber finans jargonunda da aynı anlamda kullanılmaktadır.

Günümüz kullanımına paralel olarak tarihte ilk kez şahin kullanımı 19.yüzyılda İngilizlere karşı savaşa girilmesini savunan Amerikan Kongre üyelerini tanımlayan bir ifade olurken güvercin ise savaştan kaçıp diplomatik çözüm arayanların lakabıydı.

Bugün finans piyasalarında ise sıkı para politikalarını savunanlara şahin, gevşek para politikalarını savunanlara ise güvercin denilmektedir.

Birer örnekle açıklayalım:

ŞAHİN NASIL DÜŞÜNÜR?

FOMC’de 2016 yılına baktığımızda şahin üyeler arasında ilk sıralarda Kansas City Fed Başkanı Esther George yer almaktadır. Faiz oranlarının artırımını isteyen George fiyat balonlarından endişe ederek faizin arttırılması gerektiğini savunur. George’un düşüncesine göre yüksek faizler borçlanma cazibesini düşürecek ve bu da kredi talebini azaltarak spekülatif getiri arayan fonların büyüklüğüne yansıyacaktır.

GÜVERCİN NASIL DÜŞÜNÜR?

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard ise güvercin üyelerdendir. Brainardi ekonomik aktivitede beklenmedik zayıflık risklerini sürpriz güçlenmeye nazaran çok daha yüksek görüyor. Ve Fed’i ihtiyatlı olmaya çağırıyor.

Son istihdam verisi ardından şahin cephede yer alan Fed Başkan Yardımcısı Fischer, beklenti altında gelen veriyi güçlü değerlendirerek  ABD  ekonomisinin tam istihdam yolunda ilerlediğini belirtiyordu. Brainard ise istihdam piyasası güçlü olsa da enflasyonist baskıların azlığına atıfta bulunuyor.

ŞAHİN ve GÜVERCİN’İN FARKI NEDİR?

İşte, şahin ve güvercin görüşün arasındaki fark da tam olarak bu noktada saklı.


Şahin bir üye bir verinin güçlü tarafını değerlendirerek sıkı politikayı savunurken, güvercin üye zayıf tarafları değerlendirerek gevşek politikayı savunuyor. Bu fark en açık olarak son dönemlerde görüşlerini değiştiren St. Louis Fed Başkanı James Bullard ile Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in ifadelerinde görülüyor. Şahinken güvercine dönen Bullard, aynı verileri daha ılımlı değerlendirmeye başlarken, tam tersi olarak güvercinken şahine dönen Rosengren ise daha güçlü değerlendirmelerde bulunuyor.

Fed aynı zamanda bu görüşleri piyasayla iletişimini şekillendirmek açısından da kullanıyor."
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.