EPDK, 'Elektrikli Araçlar Şarj İstasyonuna İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı' hazırladı

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR ŞARJ İSTASYONUNA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR

EPDK, 'Elektrikli Araçlar Şarj İstasyonuna İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı' hazırladı
23 Kasım 2017 Perşembe 10:24

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) internet sitesinde yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR ŞARJ İSTASYONUNA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR
Amaç ve kapsam
MADDE 1- (1) Bu usul ve esasların amacı; elektrik piyasasında elektrikli araçların elektrik enerjisi teminini sağladıkları şarj istasyonlarının kurulumu ve işletilmesine, bu istasyonlar vasıtasıyla elektrik enerjisi tedarikine ve bu istasyonların satış, kiralama ve benzeri yollarla devredilmesine ilişkin işlemleri ve işletmecilerin hak ve yükümlülüklerini belirlemektir.

(2) Kamuya açık yerlerde kurulumları yapılan veya ticari faaliyette bulunulan tüm şarj istasyonları bu usul ve esaslar kapsamındadır.

Hukuki dayanak
MADDE 2- (1) Bu usul ve esaslar, 4628 sayılı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin altıncı fıkrasının (c) bendi ile 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 1 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar ve kısaltmalar
Madde 3- (1) Bu usul ve esaslarda geçen;
a) Şarj ünitesi: Bir veya daha fazla sayıda kablolu, soketli veya kablosuz şarj bağlantısının sağlanabildiği, fiziksel olarak tek bir üniteyi,
b) Şarj istasyonu: En az bir şarj ünitesini bünyesinde barındıran ve elektrikli araçlar için elektrik enerjisi tedariki çerçevesinde şarj hizmeti verilen yeri,
c) İşletmeci: Kendi mülkiyetindeki ya da kiralama yoluyla edindiği en aaz bir şarj istasyonunu kamuya açık işleten kişiyi,
ç) Kullanıcı: Elektrik enerjisine dayalı ve şarj edilebilir nitelikte araç kullanan gerçek veya tüzel kişiyi,
d) Kurum: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunu,

ifade eder.

(2) Bu usul ve esaslarda geçmekle birlikte tanımlanmamış diğer terim ve kavramlar ilgili mevzuattaki anlam ve kapsama sahiptir.

Şarj istasyonunun kurulumu ve işletilmesi
MADDE 4- (1) Şarj istasyonu için dağıtım sistemine bağlantı başvuruları işletmeci tarafından Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliğinin 10 uncu maddesi çerçevesinde yapılır.

(2) Şarj istasyonu mevzuat hükümlerine ve ilgili standartlara uygun olarak kurulur ve işletilir.

Piyasada şarj istasyonu vasıtasıyla elektrik enerjisi tedariki
MADDE 5- (1) Şarj istasyonu tüketim miktarına bakılmaksızın serbest tüketici niteliğini haizdir.

(2) İşletmeci sözleşme yapmaya gerek olmaksızın tüm kullanıcılara veya akdi esaslar çerçevesinde belirli kullanıcılara elektrik enerjisi tedarik edebilir.


(3) Üretim lisansı ve tedarik lisansı sahibi tüzel kişiler dışında kalan gerçek ve tüzel kişiler şarj istasyonu aracılığıyla kâr amaçlı olmamak üzere elektrik enerjisi satışı yapabilir ve bu kapsamda şarj hizmeti verebilir. Bu fıkra kapsamında ilgili işletmeci tarafından şarj istasyonunda verilen hizmet kapsamında faturada ayrı kalemler halinde belirtilmek kaydıyla elektrik enerjisi bedelinin yanında ilgilisinden Kurul düzenlemesine tabi olmayan ayrı bedeller alınabilir.

(4) Üretim lisansı ve tedarik lisansı sahibi tüzel kişiler şarj istasyonu aracılığıyla ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ikili anlaşmalar yoluyla elektrik enerjisi satışı yapabilir ya da üçüncü fıkra kapsamında faaliyet gösterebilir.

Bildirim yükümlülüğü
MADDE 6- (1) İlgili işletmeci tarafından;
a) Şarj istasyonu işletmeye alınmadan en geç bir hafta öncesinde,
b) Şarj istasyonunun kapatılması halinde en kısa sürede,
c) Şarj istasyonunun devir, kiralama ve benzeri yollarla devredilmesi ve ilgili işletmecininn unvan değişikliğinde en kısa sürede,
şarj istasyonuna ilişkin durum Ek-1'de yer alan formatta ilgili dağıtım şirketine bildirilir.

(2) Dağıtım şirketi görev bölgesinde bulunan şarj istasyonuna ilişkin bilgileri Ek-2'de yer alan formatta her ayın yirmibeşine kadar Kuruma bildirmekle yükümlüdür.

Kurulmuş ve/veya işletmede olan şarj istasyonları
GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu usul ve esasların yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla işletmede olan şarj istasyonuna ilişkin bilgiler işletmeci tarafından üç ay içerisinde Ek-1'de yer alan formatta ilgili dağıtım şirketine bildirilir.

(2) Bu usul ve esasların yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla kurulmuş ve/veya işletmede olan şarj istasyonuna ilişkin bilgiler, ilgili dağıtım şirketi tarafından bu usul ve esasların yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde Ek-2'de yer alan formatta Kuruma bildirilir.
 
Yürürlük
MADDE 7- (1) Bu usul ve esaslar, onaylanmasına ilişkin Kurul Kararının yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme
MADDE 8- (1) Bu usul ve esas hükümlerini Başkan yürütür. 

Söz konusu taslak 12 Aralık 2017 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık tutulacaktır.

İlgililerin söz konusu taslak hakkındaki görüşleri ile varsa konuya ilişkin ilave öneri ve tekliflerini, Görüş bildirim formunu doldurarak aynı süre içerisinde word ve pdf dosyası olarak [email protected] e-posta adresine ve/veya yazılı olarak Kurumumuz Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığına göndermeleri gerekmektedir.

http://www.epdk.org.tr/tr/duyurular/2147

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.