Enerji Sektörünün En Büyük Yapılandırılmasında Halka Arz Formülü!

Enerji sektöründe emsal olabilecek bir yapılandırma senaryosu ortaya çıktı. Bereket enerji bankalara olan 4,6 milyar dolarlık borcu yapılandırdı. 9 banka ile gerçekleştirilen yapılandırma sonucunda 1,156 megavatlık kurulu gücü halka arz edebilecek.

Enerji Sektörünün En Büyük Yapılandırılmasında Halka Arz Formülü!
04 Temmuz 2019 Perşembe 11:10

Enerji sekötründe son yıllarda oluşan yüksek borçluluk ve ödenmeyen krediler şirketlerin banka yapılandırma masalarından kalkamamasına sebep oluyor. Enerji sektörünün önde gelen firmalarından Bereket Enerji diğer enerji şirketlerine örnek olabilecek bir karar alarak 4,6 milyar dolarlık borcu yapılandırdı. Yapılandırma tutarı bugüne denk en büyük enerji sektörü banka yapılandırması oldu. Yapılandırma da en büyük kozu yenilenebilir enerji portföyünün halka arzı girişimi oldu. Önümüzdeki yıl 1,156 megavatlık güce sahip santrali halka arz edecek. 

Bereket Enerji Grubu CEo'su İdris Küpeli,“Dünyanın en büyük projelerine yatırım yapan dev fonlar yatırımlarının yüzde 3’ünü, yüzde 5’ini artık yenilenebilir enerjiye aktarıyor. Oran olarak küçük gibi görünse de bu fonların milyar dolarlık portföylerine baktığımız zaman yüzde 3’ün ne kadar büyük bir miktara karşılık geldiğini görebiliyoruz. Mevcut şartlarda Türkiye’deki varlıklar dolar olarak çok ucuz. Fonların yeşil enerjiye ilgisi de bu kadar yüksekken bu fırsatı iyi değerlendirmek istiyoruz. Şu an elimizdeki yeşil portföyün yüzde 70’inde devletin alım garantisi var. Tüm bunlar cazibeyi daha da artırıyor. Daha ilk seneden temettü verecek bir portföy oluşturduk” şeklinde konuştu.

Enerji Sektörü Hatalar Yaptı

Yeniden yapılandırma sürecine gelene kadar enerji sektörünün genelinde olduğu gibi kendilerinin de büyük hatalar yaptığını belirten Küpeli, “Bir dönem enerji yatırımları çok cazibeliydi. Ancak çok sayıda yatırımın bir anda yapılması arzın talebi geçmesine neden oldu. Fiyat projeksiyonlarımız tutmadı. Fiyatlar aşağı yönlü hareket izledi. Termik santralları çok yüksek fiyatlardan aldığımızı yeni anladık. Ne yatırımcı olarak bizim ne de finansman sağlayan kuruluşlar olarak bankaların tahminleri tutmadı. Hiçbir uluslararası danışmanın çizdiği fiyat grafiği gerçekleşmedi. Hatalarımızı sektör olarak yeni gördük” ifadelerini kullandı.

Kontrolsüz Büyüme Hata Getirdi

Enerji sektöründeki hızlı büyümenin şirketler için problem oluşturduğunu dile getiren Küpeli, “Hızlı bir büyüme yaşadık ancak bunu kendi öz kaynaklarımızla değil de borçla yaptık. Borçla büyüdüğümüz için aynı hızda kurumsal gereklilikleri sağlayamadık. TL kazanıp dövizle ödemeye çalıştık” diye konuştu.

2 YIL YENİ YATIRIM YOK

2 yıl boyunca yeni yatırım yapmayacaklarını belirten İdris Küpeli, “Grup olarak şu anda sadece zorunlu yatırımlarımızı ve yenileme yatırımlarını yapacağız. 200 milyon dolara Yatağan’da bir rehabilitasyon yatırımımız ve yıllık 100 milyon dolar da dağıtım tarafındaki yenileme yatırımlarımız sürecek” dedi.

Diğer Enerji Şirketlerine Emsal Olabilir

Enerji sektörünün borcu bugün tahmini rakamalara göre 50 milyar doları aşmış durumda. Bankalar enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile günü birlik yapılandırma görüşmelerini sürdürmeye devam ediyor. Yatırımcıların enerji sektörü şirketlerine olan ilgisi her geçen gün artıyor. Enerji kaynaklarına yapılan zamlar şirket karnelerine olumlu yansımıyor. Zira ödenemeyen krediler ve yüksek maliyetler şirketleri zor bir dönemden geçmesine sebep oluyor. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.