Enerji hisselerinde son durum

Enerji şirketleri, ilk çeyrekte de iyi sonuçlar elde edemedi. Şirketlerin döviz borçlu yapısının kârlılıkları baskıladığı, kur artışıyla yükselen finansman maliyetlerinin risk oluşturduğu kaydediliyor. Toparlanma için ise TL'de dengeli bir seyre ihtiyaç duyuluyor.

Enerji hisselerinde son durum
22 Temmuz 2019 Pazartesi 10:29

Geçen hafta piyasaların dikkati, S-400 konusunda ABD'den gelecek olası yaptırımlardaydı. İlk ülke arasındaki görüşmeler yaptırımların sinirli olacağı beklentisini artırarak piyasaları destekledi. Haftanın genelinde de Türkiye varlıkları dünyadan pozitif ayrıştı. Piyasalarda görünüm böyleyken, dövizdeki hareketlenmelerin sektörel bazda etkileri borsa yatırımcıları için önem arz ediyor. Döviz denince akla gelen ilk sektörlerden biri ise enerji. Çünkü TL'deki değer kaybı, hammaddede ithal girdi kullanımının yaygın olduğu enerji sektörü için önemli bir risk oluşturuyor. Biz de enerji şirketlerinin ilk çeyrek bilanço görünümünü analiz ettik, beklentileri araştırdık.

5 Enerji Hissesinde Özel Analiz

ZARARLAR YÜKSEK!

2016 en yüksek zarar yazan şirketlerin karlılığı 2017 iyileşmeye başlamıştı.Ancak 11 enerji ve elektrik şirketinin altısı 2018'i zararla kapattı. 2019 ilk çeyrekte de bu 11 şirketten altısı zarar etti. Kârlılıkta en iyi performansı gösteren şirket yüzde 296,8 artışla Aksa Enerji olurken onu yüzde 115,3 artışla Ipek Doğal Enerji izledi. Net satışlarda ise 11 şirketten beşinin gelirleri yıllık bazda geriledi.

Global Menkul Değerler U (Bin TL) Stratejisti Rıdvan Baştürk, sektörün yüksek döviz Degisim borçlu yapısının kârlilikları baskıladığını ve zarara neden olduğunu kaydediyor. Baştürk, borçluluk nedeniyle TL aleyhine dalgalanmaların şirketler için negatif olduğuna dikkat çekiyor. GCM Yatirim Ekonomisti Enver Erkan, "Kurda göreceli normalleşme gerçekleşse de geçmiş dönemlerden gelen uzun  dönemli finansman maliyetleri mevcut kârlılıklarla kapatılmayan ve ciddi risk  oluşturan bir seviyede" diyor. Bu durumda şirketler için kredi yeniden 13,0 yapılandırmalarının geçici 10,4 çözümler olduğunu, kalıcı
çözüm için kredi maliyetlerinde düşüşe ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Erkan, bu olmadığı sürece enerji sektöründe yüksek finansman maliyetinin ve kur hassasiyetinin ceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle de sektörü miktar riskli buluyor.

Ahlatçı Yatırım Kıdemli Analisti Muammer Demir, portföylerinde enerji hisselerine yer vermek isteyen yatırmcılara, "Finansalları, hissenin rasyo ve çarpanlarını inceleyin" önerisinde bulunuyor. Demir, enerji hisseleri üzerinde etkili olacak unsurlar arasında, ticaret savaşı endişelerinin oluşturduğu küresel ekonomik durgunluk beklentilerinin petrol fiyatlarına etkilerini, OPEC kararlarını, ABD-İran arasındaki gerilimin petrol fiyatlarına yansımalarını gösteriyor. Muammer Demir'e göre, sektör için fırsatlar ise makroekonomik göstergelerde iyileşme beklentisi, TL'de dengelenme çabası, ürün çeşitliliği, teşvikler, yabancı yatırımcı ilgisi ve talepte artış beklentisi.

5 Enerji Hissesinde Özel Analiz


Global Menkul'den Rıdvan Baştürk ise Enerjisa'yı beğeniyor. Baştürk, "Odaş Elektrik ve Zorlu Enerji'yi ucuz bulsak da katlanmak zorunda oldukları yüksek finansman maliyetleri bu hisseleri TL'nin hareketlerine ve faizlerdeki oynaklığa karşı hassas birakıyor" diyor. Rıdvan Baştürk'e göre, TL'de dengeli seyir ve faizlerde düşüş bu hisseler için pozitif olabilir.
ZAMLAR NASIL ETKİLER?
Bu arada BOTAŞ, temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz fiyatında elektrik üretimi amaçlı ve kompozit kullanimda yüzde 6,5'lik artışa gitti.

Ak Yatirim, elektrik fiyatlarına gelen yüzde 15'lik zammin ardından doğalgaz fiyatındaki artışın sınırlı kalmasının portföyünde doğalgaz çevrim santrali olan elektrik üreticileri için olumlu karşılanabileceği
analizini yapıyor. Bu gelişmeyi Akenerji, Aksa Enerji, Odaş Elektrik ve Zorlu Enerji için hafif olumlu buluyor. Ak Yatırım, fiyat artışının doğalgazı kendi üretimi ve elektrik üretimi amaçlı kullanan Soda Sanayii'nin doğalgaz maliyetlerini ise hafif yukarı çekeceği görüşünde.
 


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.