En uygun konut kredisi faizi hangi banka veriyor? 22 ağustos konut kredisi faiz oranları listesi

Bankalar konut kredisi faizlerini düşürmeye başladı. Vatandaş artık en uygun konut kredisi faizi hangi banka veriyor sorusunun cevaplarını aramaya başladı. Konut satışları son iki haftada rekor seviyeye ulaştı. Peki en uygun konut kredisi hangi bankada? İşte bankaların güncel faiz oranları.

En uygun konut kredisi faizi hangi banka veriyor? 22 ağustos konut kredisi faiz oranları listesi
22 Ağustos 2019 Perşembe 00:08

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar son dönemde peş peşe açıklanan faiz inidirimiyle hayalerini gerçekleştirmeye başladı. Son iki haftada bankalar konut kredisi limitlerini sonuna kadar kullanmaya başladı. Kamu bankaları konut kredisi kullandırmada son yılların rekor seviyesine ulaştı. Daha önce 2010-2011 yılları arasında uygulanan konut kredisi faiz oranları ile bugün yanı seviyeden kullanılması konut sahibi olmak isteyen vatandaşları bankalar aracılığı ile konut sahibi yapmaya başladı. Peki en uygun konut kredisi hangi bankada? 

Ziraat Bankası Konut kredisi faiz oranı

Banka 180 aya kadar vadeli konut kredisi faizlerini 0,99 olarak belirledi. Şimdiye kadar 120 ay vadede 0,99 faiz oranını uygulayan banka artık 180 ay vade için yanı faiz oranını uygulayacak. Kamu bankaları içerisinde en uygun konut kredisini veren ve ilk kez kredi faizlerini düşüren banka Ziraat Bankası oldu. Ziraat Bankası konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar şubelere başvurarak konut kredisi kullanabilirler. 

Konut kredisi almak için gerekli belgeler nelerdir? 

Nüfus Cüzdanı, 

Gelir Belgesi ,

Tapu fotokopisi, 

Konut kredisi almak için yeterli belgelerdir. Anacak bankalar gerekli gördükleri durumlarda ek teminat ve kefil isteyebilir. 

Halkbank Hesaplı Evim konut kredisi faiz oranı ve kredi hesaplama, 

Halkbankası hesaplı evim konut kredisi kampanyası ile konut almak isteyen vatandaşlara hizmet veriyor. Hesaplı Evim kredisi ile 100 bin liralık kredinin malyeti ne kadar? 

Kredi tutarı 100 bin tl olan kredinin 180 ay vade ve 0,99 faiz oranı ile aylık takistleri 1,192,46 lira ve toplam geri ödeme 214,642,56 lira olarak geri ödeniyor. 

Vakıfbank sarı panjur kredisi ile ev almak isteyen vatandaşlarda aynı faiz oranları ve tutar ile toplamda aynı tutarı ödeyecekler. Kamu bankalarının tümünde konut kredisi faiz oranı 0,99 hesaplanıyor. 

T. İşbankası Ev kredisi hesaplama ve İş Bankası Konut kredisi faiz oranları, 

İş Bankası konut kredisi faiz oranı 1,57 olarak hesaplanıyor. 100 bin liralık kredi için banka 120 ay da aylık 1,856 lira aylık taksit ödemesi isterken toplam geri ödeme, 222,753,000 lira oluyor. 

Yapı Kredi Bankası konut kredisi hesaplama, 

Bankanın güncel faiz oranı 1,69, en yüksek konut kredisi faizi uygulayan bankalardan birisi yapı kredi bankası oldu. 

Bankadan alınacak 100 bin liralık konut kredisinin 120 ay vadede aylık taksit tutarı 1,951 lira ve toplam geri ödeme 234,500,000 lira oluyor. Ayrıca banka hayat sigortası ev sigortası gibi Koç Alianz'a bağlı iştirakleri ile sigorta yapılması istiyor. 

Akbank Konut kredisi hesaplama ve güncel faiz oranı, 

Akbank güncel faiz oranını 1,35'e çekti. Bankadan alacağınız 100 bin liralık kredi için 120 ay vadede aylık ödenecke taksit tutarı 1,687,00 lira. Akbank ekspertiz ücreti 980 lira ve banka kredi tahsis ücreti 500 lira. Banka ayrıca 126 lira ipotek tesis ücreti alıyor. Akbank konut kredisinin müşterilerine aylık maliyeti %1,38 ve yıllık maliyeti yüzde 18 oldu.

Albaraka Türk konut finansmanı hesaplama, 

Bankada konut kredisi finansman oranı yüzde 1,57, Bankadan kullanılacak 100 bin liralık finansmanın 120 ay vade ile geri ödeme toplamı 250,440,000 lira olduyor. Albaraka Türk 100 bin liralık konut finansmanının ayık taksitleri 2087 lira olarak hesaplanıyor. Banka ayrıca, iptek tesis ücreti, hayat sigortası ve konut sigortası talep ediyor. 

Özel bankalrın bazıları ve kamu bankalarının güncel konut kredisi faizleri bu şekilde. Son güncellemelere göre en uygun konut kredisi faizi Ziraat Bankası, Halkbankası ve Vakıfbank'ta bulunuyor. Kamu bankaları konut kredisi faiz oranları en düşük orana sahip kredi türü. Peki konut kredisi çekmek için gerekli şartlar nelerdir? 

Konut Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Ev almak herkesin hayalidir ve peşinatı ev almak için yeterli olmayanlar, krediye başvurmayı bir çözüm olarak görmektedir. Düzenli bir geliri olan ve aydan aya ödeme yapabileceğini düşünen herkes, zorluk yaşamadan konut kredisi çekebilmektedir. Vade ve faiz oranları göz önüne alınarak çekilen kredi, insanları zora sokmayacak akıllı bir tercihtir. Evin tamamını kredi ile almak gibi bir durum söz konusu değildir ve peşinat gereklidir. Banka tarafından ekspertiz edilen ev, değerlendirmeye alınır. Değerlendirmenin sonucunda, ev alacak kişi konutun en az %20 değerindeki peşinatı ödemelidir.
 
 Kredi ödemelerinin düşük ücretli ve kolay olmasını isteyen kişiler, peşinat ödemesini yüksek tutmalıdır. Sadece kredi raporu ve iyi bir gelir kredi çekmek için yeterli olmamakla birlikte birkaç kriter daha gereklidir. Her ev krediye uygun değildir ve evin krediye uygun olması gerekmektedir. Kat irtifakı veya kat mülkiyet tapusu muhakkak olmalıdır. Kat mülkiyeti olmayan konutlar için belirli bir bedel ödenmesi gerekebilir. İnşaat halinde bir ev almak isteyenler için evin %80'nin bitmiş olması şartı aranmaktadır. 
 
 Konut Kredisine Başvurabilen Kişiler
 
 18 yaşına basmış ve uygun şartları taşıyan herkes, krediye başvurabilmektedir. Gelirini belgeleyebilen ve 18 yaşına ulaşmış kişiler, nüfus cüzdanı ve ikametgah belgelerini göstermek zorundadır. Emekliler, kamu çalışanları, özel sektör çalışanları ve iş yeri sahipleri kredi çekebilmektedir. Her ne kadar mortage kimi zaman yüksek tutarlı olsa da, insanlar kredileri risksiz olarak değerlendirmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekebilme imkanı daha azdır ve mutlaka kredi notlarını yükseltmesi gerekmektedir. Konut kredisi hesaplanırken faiz oranları ayrı bir önem arz etmektedir.
 
 Kendilerine uygun ödeme vadelerini bulanlar, ihtiyaçları olan konutlara kavuşmaktadır. Faizin artmasını istemeyenler, vadeyi uzatmamalıdır. Kira öder gibi ev sahibi olanlar, ev alma hayallerini gerçekleştirme şansını elde etmektedir. Her ne kadar krediler şartları bankadan bankaya değişiklik gösterse de, genel itibari ile aşağı yukarı hepsi aynı koşulların yerine getirilmesini istemektedir. 18 ile 70 yaşındaki herkes, gerekli şartları taşıyorsa kredi çekebilmektedir. Banka komisyonu, dosya masrafı ve kredilendirme oranları da dikkat edilmesi gereken kriterler arasındadır. 
 
 Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 İnsanlar kredi çekerken, en düşük oranlı faizlerden daha çok bütçelerini daha az sarsacak kredilere yönelmektedir. Kredi çekme şartlarını esneten birçok banka vardır ve bu bankalardan kredi çekmek son derece kolay olmaktadır. Kredi verecek bankalar, kredi çekme istemiyle bankaya başvurmuş kişilerin kredi geçmişlerini araştırmaktadır. Bu durumda kredi notunun en az 1100 olması önemlidir. Hayalini gerçekleştirmek için kredi çekmeye yönelenler, bütçelerine uygun bir hesap yapmalı ve hesaplarına uygunsa kredi çekmelidir.

 Sürekli olarak kredi faiz oranlarını karşılaştıran ve kendileri için en uygun krediyi çekmek isteyenler, diğer masrafları da göz önünde bulundurmaktadır. Sigorta primleri, ekspertiz ücreti, komisyon gibi kriterleri de göz önünde bulunduranlar, kredi çekme konusunda avantajlı bir konumda olmaktadır. Deprem sigortası zorunlu bir sigortadır ve kredi çekmek isteyenler bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Kredi sözleşmesinin koşullarını öğrenmek isteyenler, bankaya giderek sözleşmeyi imzalamadan önce iyice bir okumalıdır. Kredi verildiği andan itibaren dökümanlar, ev adresine gönderilmektedir.

 Konut Kredisi ve Faiz Oranları

  Her bankanın faiz oranı farklıdır ve ev için kredi çekecek olanlar, faiz oranlarını sürekli kontrol etmektedir. Evi %80'nini kredi ile almaya karar verenler, yüksek vade ödemelerine hazırlıklı olmalıdır. Vadesi uzun diye her krediye girilmeye kalkışılmamalı ve bütçeye uygun evlere bakılmalıdır. Yeterli araştırmayı yapan kişiler, eninde sonunda bütçelerine uygun evi bulabilecek ve krediye başvurabilecektir. Genellikle kredi ödemeleri satış bedeli üzerinden olmaktadır. Eskideki gibi hala ev satın almak gelecek için en önemli yatırım olarak görülmektedir.

  Toplam hane sayısı üzerinde çekilecek kredinin oluşturacağı yük önemlidir. Vade uzunluğu ne kadar uzarsa aylık ödemeler o kadar az olmaktadır. Uzun süre kredi ödemek istemeyenler de bu kriteri göz önünde bulundurmalıdır. Faiz oranı ve sabit ücretleri kıyaslayan kişiler, kredi çekeceği bankayı doğru bir şekilde tercih etmektedir. Ne kadar fazla bankaya başvurulursa, o kadar iyi bir faiz oranı ve kredi çekme imkanı yakalamak mümkün olmaktadır. Kanuni bir süreç ile karşılaşmak istemeyenler, kredi ödemelerini düzenli yapmalı ve aksatmamalıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.