Cumhurbaşkanı Erdoğan Japon Yatırımcılarla Buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Japonya'da basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda,"Ülkemize yatırım yapıp da memnun kalmayan, sıkıntı ve sorunlarına çözüm bulunmayan hiçbir girişimci yoktur. Bizler uluslararası doğrudan yatırımları sadece yasal düzenlemelerle desteklemiyoruz, bilfiil kurumsal olarak da destekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Japon Yatırımcılarla Buluştu
01 Temmuz 2019 Pazartesi 07:28

Başkan Erdoğan G20 Japonya gezisi sırasında Japonya İş Federsyonunun düzenlediği toplnatıya katıldı. Başkan burada yatırımcılara seslenerek ülkemize yapılan yatırımlardan yatırımcı kurum ve kuruluşların menmun kaldığının altını çizdi. 

Japonya ile görüşmelerinin 2002 yılın AK Parti iktidarı ile ivme kazandığını ve 2013 yılınsa stratejik ortaklık seviyesni yükseldiğini belirten Erdoğan, konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesinin mutluluk verici olduğunu belirtti. 

İki İlişkiler Vurgusu

Başkan Erdoğan, "Türkiye ve Japonya arasındaki iş birliğinin sadece ikili düzeyde değil aynı zamanda farklı coğrafyalarda da olumlu yansıması için çaba gösteriyoruz. Tabii bu arada Japonya'nın doğrudan yatırımlarına baktığımızda Çin'e olan yatırımları yaklaşık 73 milyar dolar, dünya genelinde ise 965 milyar dolar ve Türkiye'ye olan yatırımına baktığımız zaman, küsurata girmiyorum, o da yaklaşık 3 milyar dolar. Dolayısıyla Türkiye ile az önce ifade ettiğim diğer ülkeler arasındaki rakamlar gerçekten çok ama çok çok farklı. Biz bunun tekrar masaya yatırılıp şöyle coşkuyla daha ciddi adımları atmak suretiyle bu ikili ilişkilerimizi iyi bir konuma taşıyalım istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Dünya ticaretinde son dönemde ortaya çıkan gümrük duvarlarının yeniden inşaa edildiğinin altını çizen Erdoğan küresel ticaretin baskılı bir dönemden geçtiğini belirtti. Küresel ticaretin korumacı politikalar ve ticari savaşlar sebebiyle düşüşe geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ticarette korumacılığın artması ve serbest ticaretin sekteye uğraması endişe vericidir. Böyle bir dönemde Türkiye ile Japonya arasındaki iş birliğinin değeri daha da yükselmiştir." dedi. 

Türkiye'nin ilk doğrudan yabancı yaıtırımcısının 20. yüzyılda Kozui olduğunun belirten Erdoğan, Japonya'nın Türkiye'nin Asya topraklarınadki en büyük 3. ortağı olduğunu belirtti. Ülkemizde bulunan kuvvetli pazar, insan kaynakları ve stratejik öneme vurgu yapan Erdoğan,  "Halihazırda 200'ün üzerinde Japon sermayeli şirket ülkemizde faaliyet gösteriyor. Bu firmalar son 10 yılda Türkiye'de yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım yaptılar. Altyapıdan tutun imalat sanayinin birçok alt sektörüne kadar hemen her alanda Türk-Japon iş birliğinin izlerine şahit oluyoruz. Bugün Asya'yı Avrupa'ya bağlayan devasa köprülerin, tünellerin inşasında Türk ve Japon girişimlerinin imzası bulunuyor." dedi. 

Japon girişimcilere teşekkür ve çağrı

"Ticaret ve yatırım ilişkilerimizin ahdi çerçevesini güçlendirmemiz gerekiyor. Ekonomik ortaklık anlaşmasını süratle tamamlayarak 2019 yılında bunu imzalamak istiyoruz. Anlaşmanın bir taraftan serbest ticaret konusundaki ortak hedefimizi diğer taraftan ekonomik gelişmişlik farklarımızı dikkate alan bir denge gözetmesini bekliyoruz. Diğer bir deyişle iki taraf için de adil sayılabilecek bir süre zarfında tam liberalizasyon geçilmesini arzu ediyoruz. Bu sürenin sonunda gümrük vergilerinin karşılıklı kaldırılmasını yararlı olarak görüyoruz. 2018 yılında Japonya'ya ihracatımız yaklaşık 480 milyon dolarda kalırken ithalatımız 4 milyar doları aştı. 

Japon ürünlerinin piyasamızda olmasından memnunuz ancak Japon sanayi ürünleri Türk piyasasına serbestçe giriş sağlarken bizim nispeten güçlü olduğumuz tarım ürünlerinde Japon piyasasına girişte tarife ve tarife dışı engellerle karşılaşıyoruz. Bu tutum ekonomik ortaklık anlaşmasının müzakerelerine de yansıyor. Japonya'daki güçlü tarım lobisini ikna etme konusunda desteğinize ihtiyacımız var. Üstelik ihraç ürünlerinde Japon üreticilerine tehdit oluşturmuyor biz asıl büyük rekabeti Avrupa Birliği ülkeleriyle yapıyoruz. Bunları söylerken Japon firmalarının Türk piyasasında özellikle otomobil sektöründe Güney Kore ile kıyasıya rekabet ettiğinin de farkındayız." 

Her Alanda Uluslar Arası Yatırımcılara Destek Olduk

Bölgenin en önemli lojistik merkezi olduğunu belirten Erdoğan , "Türkiye'nin konumu Akdeniz, Kafkaslar, Orta Asya, Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına doğrudan ulaşım imkanı sağlıyor. Bir çok küresel yatırımcı yeni pazarlara Tük yatırımcılarla beraber girmeyi tercih ediyor. Türkiye olarak hem kendi müteşebbislerimize hem de Japon yatırımcılar başta olmak üzere uluslararası yatırımcılara daima destek olduk." dedi. 

Bunun yakın geçmişteki en güzel örneğinin Mitsubishi Elektrik firmasının Manisa'da kurduğu klima fabrikası olduğuna işaret eden Erdoğan, "Bu fabrika Türk piyasası yanında geniş bir pazar için üretim yapıyor. Mitsubishi Elektrik firmasını Türkiye'yi üretim üssü olarak seçmiş olmasından dolayı tebrik ederim. Bu nedenle, Türkiye'yi değerlendirirken yalnızca genç nüfuslu iyi bir pazar olarak değil aynı zamanda geniş bir coğrafyaya doğrudan girişi bulunan üretim üssü olarak görmenizi isterim. Ancak Japonya'nın dış yatırımlarının toplamı 1,2 trilyon dolar göz önündü bulundurulduğunda bu rakamlar mütevazi seviyede kalıyor. Japon şirketlerin Türkiye'deki yatırımlarını çeşitlendirerek artırmalarını arzu ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Yatırımcılara Güvenlik vurgusu
"Ülkemizde geçmiş yıllarda meydana gelen bazı olayların ve özellikle Batı medyasındaki maksatlı haberlerin de etkisiyle Japon dostlarımızın ülkemize gelme noktasında hala çekinceleri olduğunu da duyuyoruz. Uzun yıllara sari terörle mücadele tecrübesi sebebiyle Türkiye bırakınız bölgeyi dünyadaki en güvenli ülkelerden biri olmuştur. Altını çizerek ifade etmek isterim ki, ülkemize yatırım yapıp da memnun kalmayan, sıkıntı ve sorunlarına çözüm bulunmayan hiçbir girişimci yoktur. Bizler uluslararası doğrudan yatırımları sadece yasal düzenlemelerle desteklemiyoruz, bilfiil kurumsal olarak da destekliyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi başta olmak üzere diğer kurumlarımız vasıtasıyla ülkemizde yatırım yapmak isteyen uluslararası yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlıyoruz." 

Kasım Ayında Yapılacak İş Konseti Toplantısını Ekim Ayına Alalım

Geçen yıl iş konseyinin İstanbul'da çok verimli olduğunu belirten Erdoğan,  "Bu yılki toplantı kasım ayında Tokyo'da yapılacaktır. Türkiye'nin önde gelen firma temsilcilerinin en üst düzeyde katılımını teşvik edeceğiz. Bu toplantıda müteahhitlik gibi iş birliği potansiyeli yüksek alanlarda üçüncü ülkelerde birlikte hareket etme imkanları konusunda görüş alışverişinde bulunulmasında yarara görüyorum. Ülkemizdeki enerji projelerinde daha fazla yatırımcı görmek istiyoruz. Zannediyorum İmparator'un tahtta devir teslim töreni ekim ayında olacak. Ekim ayındaki bu törene katılma planım var. Eğer burada sayın Abe'yi de sizler konuşup ikna ederseniz, o törene geldiğimde bir de birlikte bu toplantıyı kasımdan, ekime çekelim ekimde bunu yapalım. Aranızda görüşün, ona göre onun da kararını verelim." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Ülkemizdeki enerji projelerinde daha fazla Japon yatırımcı görmek istiyoruz. Enerji ile ilişkili diğer bir alan da madencilik sektörü... Türkiye dünya bor rezervlerinin yüzde 70'inden fazlasına sahip ve mermer üretiminde dünya lideri geniş linyit yatakları olan bir ülkedir. Mineral çeşitliliği bakımından 70'ten fazla madene ev sahipliği yapıyoruz. Madencilik sektörümüzde hem nadir özellikle de yer elementlerinde hem baz metallerde daha fazla Japon yatırımcıyı görmek isteriz. Madencilik konusuna ilgi duyan şirketlere Türkiye'nin potansiyelini göstermekten memnuniyet duyarız. 

Öte yandan Japon iş gücü piyasasına genç ve nitelikli insan kaynağı sağlanması konusunda da sizlere destek olabiliriz. Türk işçilerinin üstün nitelikleri ülkemizde başarı hikayeleri yazan Japon firmalarınca iyi biliniyor. Hükümetler arasında bir diyalog süreci başlattık. Bu bağlamda ikili bir istihdam anlaşması imzalayabiliriz. Müzakereleri süren sosyal güvenlik anlaşmasının sonuçlandırılması, Japon yatırımcılar için Türkiye'de birçok kolaylık sağlayacaktır. Bu konuda sizlerin destek olmanızı bekliyoruz." 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.