Cazibe Merkezleri sonuçları açıklanmak üzere

Cazibe Merkezleri Programı başvuru sonuçları 28 Ağustos haftası açıklanması bekleniyor.

Cazibe Merkezleri sonuçları açıklanmak üzere
27 Ağustos 2017 Pazar 15:49

Hükümet, Türkiye'de ağırlıklı Doğu ve Güneydoğu Bölgesi olmak üzere 23 ili kapsayan yatırım teşvikleri amaçlı Cazibe Merkezleri Programında başvuru sonuçları 28 Ağustos haftası açıklanması bekleniyor.

Daha önce program kapsamında 2020'ye ye kadar 62 milyar lira harcama planladığını belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Kalkınma ve cazibe merkezleri programı, 23 il için tarihi fırsatlar içeren, bu bölgenin kalkınmasına, refahının artmasına, istihdamının artmasına, göçün azalmasına vesile olacak çok önemli bir proje." ifadesini kullanmıştı.

Cazibe Merkezleri programı neler sağlıyor?

Kabul edilen projelerde makina parkının yüzde 70'ini hibe olarak karşılıyor.

Yatırım arsası veriyor.

İhtiyaç duyulan kapalı alanı yapımını devlet karşılıyor. Uzun vade de geri tahsis ediyor.

Sağladığı işletme kredisini faizsiz olarak karşılıyor.

İşçi-işveren primlerini belirli bir plan ölçüsünde devlet karşılıyor. Ayrıca yatırım politikaları çerçevesinde KDV, gümrük muafiyeti gibi destekleri de mevcuttur.

Cazibe Merkezleri nerelerde mecvuttur?

Program, 5 ayrı merkezde 23 il belirliyor.

Elazığ merkezinde Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl.

Erzurum merkezinde Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt.

Van merkezinde Van, Hakkari, Muş ve Bitlis.

Kars merkezinde Kars, Ardahan ve Iğdır.

Diyarbakır merkezinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak

Proje kapsamına giren 23 ilin toplam nüfusu, 12.4 milyon. Bu nüfusun Türkiye nüfusuna oranı yüzde 16. Bu 23 ilin Türkiye ekonomisine katkısı ise sadece yüzde 7. 23 ilin Türkiye ihracatındaki payı da yalnızca yüzde 2,3. İşsizlik oranı Türkiye genelinde yüzde 9,5 iken, bu 23 ilde ortalama oran yüzde 11,6.

Programa nereden kaynak sağlanacak?

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında verilecek destekler Hazine Müsteşarlığı bütçesinden Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketine aktarılacak kaynakla karşılanacak. Kalkınma Bankası'nın sermayesini 160 milyon TL'den 500 milyon TL'ye artırma başvurusu da SPK tarafından onaylandı.

Program ekonomiye nasıl yansıyacak?

Hazine'de Kalkınma Bankası'na aktarılacak kaynak, Banka'dan da cazibe merkezleri programı kapsamında arsa temini, altyapı işleri ve bina inşaatı ile ilgili işler için Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarına, il özel idarelerine, belediyeler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına veya OSB tüzel kişiliklerine aktarılacak.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.