Borsada en çok kullanılan terimler nelerdir?

Borsaya girmeden önce bilinmesi gereken önemli konularda biri borsa terimleridir. Borsa terimleri oldukça fazladır, hepsini bir anda öğrenmek zordur. Bu nedenle yazımızı biraz kısaltıp, yormadan en çok kullanılan terimleri açıkladık.

Borsada en çok kullanılan terimler nelerdir?
12 Ağustos 2018 Pazar 20:05

Borsa terimleri yatırımcılar piyasalarda işlem yapmaya başlamadan önce öğrenmeleri gereken borsa camiasında kullanılan tabirlerdir.

Borsa yatırımcıların birikimlerini değerlendirmek amacıyla alım satım yapması ile kazanç elde ettiği piyasadır. Borsaya girmeden önce yapılması gereken borsayı teknik olarak iyice anlamaktır. Bunların başında ise borsa terimleri ön plana çıkar.

En Sık Kullanılan Borsa Terimleri

Aracı Kurumu: Sermaye piyasası araçlarını kendi ya da müşterileri adına alım satım yapan kurumdur. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından aracılık yetkisi verilmiş anonim ortaklıklardır. Alım satım, yatırım danışmanlığı, portföy yöneticiliği ve evrak işleri gibi faaliyetlerde bulunurlar.

Açığa Satış: Sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak sureti ile satılmasıdır. Açığa satış işlemi ile değeri düşen menkul kıymetlerinden getiri elde etme düşünceniz olabilir. Değeri yükselir ise zarar edersiniz. Bu hisse senetleri sadece A grubu için geçerlidir. Riskli olduğu için dikkat edilmesi gereken bir işlemdir.

Açık Pozisyon: Vadeli işlem piyasasında kullanılan bu terim, alınmış ve henüz kapatılmamış pozisyona verilen isimdir.

Arbitraj: Kur farklı anlamına gelerek fiyat farklarından yararlanmak amacı ile hisse senedi alım satım işlemini ifade eder.

Ayı Piyasası: Gelecek ile ilgili negatif ilerleme olduğu ve fiyatların taban seviyesine düşeceği beklentisinin hakim olduğu piyasalardır.

Boğa Piyasası: Talebin arzdan fazla olduğunu ve fiyatların yükseleceği beklentilerinin hakim olduğu piyasalardır.

Baz Fiyat: Bir hisse senedinin seans süresince işlem görebileceği en düşük ve en yüksek fiyat limitlerinin belirlenmesinde esas teşkil eder. Yatırımcı arz ve talep yönünde kararlarını vermelidir.

Borsa Emirleri: Verilen emirler doğrultusunda aracı kurumlar tarafından seans içinde borsa bilgisayar sistemine aktarıldığında borsa emrine dönüşmesidir.

Borsa Fiyatı: Belli kurallara göre işleyen pazarda işlem gören hisselerin borsadaki yatırımcı arz ve taleplerine göre belirlenmesidir.

Broker: İşlem yapma yetkisine sahip aracı kuruluş temsilcisidir.

Çapraz İşlem: Borsa işlemlerinde alıcı ve satıcı taraflarının aynı olmasıdır. Belirli kurallar dahilinde işleme tabi olurlar.

Emir İyileştirilmesi: Verilen emrin tekrar düzenlenmesi anlamına gelir. Fiyatların alımda yukarıya, satış emirlerinin ise aşağıya çekilerek fiyat değiştirilmesidir.

Fiyat Önceliği: Daha düşük fiyatlı satım emirlerinin daha yüksek fiyatlı satım emirlerinden, daha yüksek alım emirlerinin daha düşük alım emirlerinden önce karşılanması anlamına gelir.

Forward İşlemler: Vadeli işlem ve opsiyon borsasında bulunan sözleşmelerdir. Alıcı vesatıcı anlaşılan miktar ve fiyattan belirlenen bir tarihte belirli bir ürünün teslim edilmesi anlamına gelir. Vade sonunda karşılığının ödenmesi ve transfer konusunda iki tarafın birbirine taahhütte bulunması gerekir.

Futures Piyasalar:  Vadeli işlem ve opsiyon piyasalarında fiyat dışındaki şartların standart bir sözleşme halidir. Fiyat dışındaki maddeler aynıdır ve sözleşmeye konu olan ürün sözleşmeye uygun olarak belirlenen bir teslimat tarihinde alınıp satılmaktadır.

Halka Açık Anonim Ortaklık: Halka arz edilmiş olan ya da halka arz edilmiş sayılan anonim ortaklıklardır.

Hazine Bonosu: Vadesi bir yıldan kısa süreli olarak çıkarılan ve iskontolu olarak işlem gören borçlanma senetleridir.

Hisse Senedi: Anonim ortaklıklar tarafından çıkarılan ve anonim ortaklığın sermayesine belirli bir katılma payını temsil eden, yasal şekil şartlarına uygun olan kıymetli evraktır.

İşlem Hacmi: Gerçekleştirilen tüm hisse senedi işlemlerindeki her emrin hisse senedi adedi ile işlem fiyatının çarpılması ile elde edilen yekünlerin toplanması ile bulunur.

Kurtaj: Aracı kurumların borsada gerçekleştirdikleri işlemlerin karşılığında aracılık ettiği için aldığı, menkul kıymetlerin işlem fiyatları üzerinden hesaplanan komisyon ücretinin adıdır.

Limitli Emir: Emir veren alıcının kabul ettiği en yüksek fiyatı, satıcının ise satmaya razı olduğu en düşük fiyatı ifade eder.

Lot: En çok duyulan terim lot bir işlem birimidir. İşlem hacmini ifade eder. Borsa İstanbul’da 1 lot 1000 TL yani 1000 adet hisse demektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemel cam - 5 ay önce
Te nedir
Misafir Avatar
EKREM GÜLPINAR - 3 ay önce @Kemel cam
tek emir demek
Avatar
Borsa Terimleri - 2 yıl önce
Bu borsa terimlerinin bir kısmını biliyordum ama bilmediklerim de çok varmış. Çok teşekkürler.
Avatar
Neriman Ünsal - 2 yıl önce
Açığa satış neymiş sonunda öğrendim. Teşekkürler
Avatar
Osman özsoy - 2 yıl önce
Borsa terimleri arasında eksik bildiklerim vardı. Sayenizde tamamladım.
Avatar
Engin Can yıldız - 1 ay önce
Bilmediğim terimler vardı öğrenmiş oldum sayenizde tşekür ederim...
Avatar
Engin Can yıldız - 1 ay önce
Bilmediğim terimler vardı öğrenmiş oldum
Avatar
Amatör - 4 hafta önce
Te ne demek