Borsa İstanbul yeni tedbirler getiriyor!

Borsa İstanbul piyasalarda adil, dürüst ve daha etkin bir gözetim amacıyla yeni tedbirler getirmeye hazırlanıyor.

Borsa İstanbul yeni tedbirler getiriyor!
19 Temmuz 2019 Cuma 21:17

KAP'a yapılan açıklamada, "Tedbir Yönetim Sistemi" geliştirildiği ve piyasa dolandırıcılığı ve piyasa bozucu işlemlerin tespit edilmesi amacıyla etkin bir çalışma yürütmek için yeni tedbirlerin 23 temmuzda yürürlüğü gireceğini duyurdu. 

Borsa İstanbul Tarafından KAP'a yapılan açıklama,

"BORSA İSTANBUL A.Ş. PİYASALARINDA UYGULANACAK GÖZETİM TEDBİRLERİ YÖNERGESİ VE TEDBİR YÖNETİM SİSTEMİ 
Bilindiği üzere, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun "Uyuşmazlıkların çözümü ve Borsa işlemlerinin gözetimi" başlıklı 70 inci maddesinin ikinci fıkrası, 
  
"… (2) Borsalar işlemlerin güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil, dürüst ve rekabetçi bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve bu Kanuna aykırılık olacak şekilde gerçekleştirilen işlemlerin tespit edilmesi amacıyla bünyelerinde gerekli gözetim sistemini kurarlar ve her türlü önleyici tedbirleri alabilirler…" 
  
hükmünü içermektedir. 
Bu kapsamda gözetim faaliyetinin taşıdığı önemin bilincinde olan Borsamız tarafından söz konusu madde çerçevesinde Kanun'a aykırı fiiller ile Borsamız pazar ve piyasalarının açık, düzenli ve dürüst çalışmasını engelleyen fiillerin tespitine yönelik olarak meydana gelen olağan dışı fiyat ve miktar hareketleri izlenerek raporlanmakta ve gerekli tedbirler alınmaktadır. 
Öte yandan Borsamız tarafından gözetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması amacıyla ulusal ve uluslararası piyasalardaki gelişmeler ve teknolojik yenilikler de dikkate alınarak gözetim stratejisi sürekli olarak gözden geçirilmektedir. 
  
Bu kapsamda, Borsamız tarafından yürütülen gözetim faaliyetlerinin daha etkin bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla bugüne dek aşağıda sayılan çalışmalar gerçekleştirilmiştir: 
  
-           
"İMKB Otomatik Seans Durdurma Sistemi" 2011-2015 döneminde uygulanmıştır. 
-          "Yatırımcı Bazında Tedbir Sistemi" 2012 yılı Haziran ayında devreye alınmıştır. 
-          BISTECH teknolojik dönüşüm programı kapsamında küresel standartlarda bir gözetim altyapısı olan SMARTS Sistemi 2015 yılında kullanılmaya başlanmıştır. 
-          "Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi" 2017 yılı Eylül ayında devreye alınmış ve halen uygulanmaktadır. 
  
Tüm bunlara ek olarak, Borsamız gözetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması amacıyla ve 
İstanbul Finans Merkezi vizyonunun da bir parçası olarak piyasa bozucu ya da piyasa dolandırıcılığı şüphesi içeren emir ve işlemler ile makul bir sebeple açıklanamayan olağan dışı fiyat ve miktar hareketlerini proaktif bir yaklaşımla tespit etmek ve piyasalarımıza güveni pekiştirmek amacıyla 
Gözetim Tedbirleri Yönergesi hazırlanmış ve bir "Tedbir Yönetim Sistemi" geliştirilmiştir. 
Gözetim Tedbirleri Yönergesi ve Tedbir Yönetim Sistemi (Sistem) 23/07/2019 tarihinde yürürlüğe girecek olup tedbirler hem yatırımcı hem de yatırım aracı bazında uygulanabilecektir. 
Söz konusu tedbirlerin uygulanmasına mesnet teşkil eden ve yatırım araçlarında gerçekleşen işlemler dikkate alınarak objektif kriterlere göre tanımlanan uyarılar Sistem tarafından otomatik olarak üretilmektedir. 
Herhangi bir yatırımcı veya yatırım aracı ile ilgili olarak Sistem'de bir uyarı üretilmesi durumunda, 
- ilgili yatırım aracının piyasasında sağlıklı fiyat teşekkül etmesini teminen ve yatırımcıların zarar görmesini engellemeye yönelik olarak yatırım araçları için 3 aya kadar, 
·         piyasa dolandırıcılığı kapsamındaki eylemleri ile piyasa bozucu eylemlerini kısıtlamaya yönelik olarak ilgili yatırımcılar için ise 6 aya kadar 
- "İnternet Emir Yasağı", "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "Depo Şartı" vb. gibi önleyici tedbirler hem yatırımcılar hem de yatırım araçları için birlikte veya ayrı ayrı uygulanabilecektir. 
Diğer taraftan yatırımcıya ya da yatırım aracına tedbir uygulanması yasal mevzuat çerçevesinde yapılacak diğer incelemelere engel teşkil etmemektedir. 
Sistemin yasal dayanakları ile kapsamını açıklayan Gözetim Tedbirleri Yönergesi metnine www.borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/duzenlemeler/yonergeler adresinden erişmek mümkündür. 
Tedbir uygulanacak yatırımcıya veya yatırım aracına tedbirin türüne, başlangıç tarihine ve süresine ilişkin bilgiler Piyasalarımızın gün sonu kapanışından sonra Borsamız tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulacaktır. Tedbirlere ilişkin söz konusu kayıtlara ayrıca www.borsaistanbul.com/uyeozel/erd adresinde "Pay Piyasası / Gelişen İşletmeler Pazarı / Piyasa Öncesi İşlem Platformu" menüsü altında yer alan "Yatırım Aracı Bazında Uygulanan Tedbirler" ve "Yatırımcı Bazında Uygulanan Tedbirler" dosyalarından erişilebilecektir. 
Öte yandan, Gözetim Tedbirleri Yönergesi ve Tedbir Yönetim Sistemi'nin yürürlüğe gireceği 23/07/2019 tarihi itibarıyla 395 sayılı Genelge kapsamında uygulanmakta olan Yatırımcı Bazında Tedbir Sistemi (YBTS) yürürlükten kalkacak ancak Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi'nin uygulanmasına devam edilecektir. 
Gözetim Tedbirleri Yönergesine dayanılarak geliştirilen Tedbir Yönetim Sistemi'nin, Borsamız bünyesindeki piyasaların açık, düzenli, etkin ve dürüst çalışmasının sağlanmasında, piyasa bozucu fiillerle etkili bir şekilde mücadele edilmesinde, yatırımcıların sermaye piyasalarına duydukları güvenin güçlendirilmesinde, Yeni Ekonomi Programı'nın finansal istikrarı ve güvenliği esas alan yeni bir finansal mimari oluşturulması amacına katkı sağlamasında ve İstanbul Finans Merkezi vizyonunun gerçekleştirilmesinde önemli bir işlevi yerine getirmesi beklenmektedir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aaa haberin yok mu spk çok ayip - 7 ay önce
He yaww he he ky korunacak adese cemas nibas beyaz spk ortak olmalı adese 20 kat düştü adamlar mali boşaltı gitti spk 3 ay ceza verdi cezayı ky verdi adam 20 kat düştü borsa yüzbin aştı adese bir kademe gitmedi ne tuhaf spk çağrı fiyatı yapsan çok makbule geçer diğer tarafida var bu dünyada kimse olumsuz değil diğer dünyada rahat bırakmazlar adamı spk personellerin araştırılsın şirketle bağlarını kimseyi kötülemiyorum çürük meyve olabilir adese cemas ittifak nibas beyaz fetoçu çıkarsa şaşırmam vAllah hepsi mecnur rıza cikiyor
Avatar
Aaaa - 7 ay önce
Spk adesa cemas flap beyazı nasıl hala borsada tutuyor özellikle adesa turkiye borsası için bir utanç kaynagi 18 düşüp 0.90 getirip milleti aylarca bezdirmek ne cemas öyle kottan atılmalı bu şirketler hala bu şirketler korunuyor ne is
Avatar
Aaaa - 7 ay önce
Balıkçı orhan mecnur çolak mı nedir adesa cemas beyazda 70 bini mı bu insan dışı varlıklar borsayı ele geçermiş parayı çöpten bulmuyoruz adesa çağrı fiyatı istiyorum ey ş.p k yetkilisi ne zaman bizide kollayacan hangi hisseye girsem bu adamların ismi geciyor