BOĞAZ'DA 20 UCUZ YALI SAHİBİNİ BEKLİYOR!

BOĞAZ EMLAK PİYASASINDA İŞLER DURGUN: 20 SATILIK YALI VAR BİR YILDA 2 TANE SATILABİLDİ

BOĞAZ'DA 20 UCUZ YALI SAHİBİNİ BEKLİYOR!
Ayşe Eda
Ayşe Eda
21 Ağustos 2019 Çarşamba 10:28

Yalı sahibi olmak, Türkiye’de önemli bir statü sembolü… Çünkü yalı demek belli bir hayat standardı, belli bir ekonomik statüye sahip olmak anlamını taşıyor. Bu yalıların satışını gerçekleştirmek de sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü Boğaz’da yıla almak kadar satmak da büyük bir gizlilik içinde gerçekleştiriliyor. Bir yalının satışı hiçbir zaman standart bir gayrimenkul gibi olmuyor.

İki Köprü arasındaki Yalılar daha pahalı

Boğaz’ın en değerli yeri Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprüleri arasında kalan alan oluyor. Bu bölge Boğaz’ın en aydınlık ve en hareketli bölgesi olması nedeniyle her daim öne çıkıyor. Burada yer alan yalıların manzaraları da gece gündüz hep güzel. Boğaz’ın Karadeniz’e açılan kısmı olan Sarıyer’deki yalıların fiyatları ise diğerlerine göre daha düşük kalıyor. Çünkü o bölge gece karanlık olduğu için gece manzarasından yoksun.

Boğaz’ın bilinen en eski yalısı Ali Ağaoğlu’nun kiraladığı Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı. Bu yalı Boğaz’daki en eski tarihi eser niteliğinde.

Yalılar değerlerini hiç yitirmiyor. Kriz dönemlerinde bile bir yalı gerçek değerinin altında satılmıyor. Çünkü yalının alıcısı ve fiyatları belli. Yalıların fiyatları kriz dönemlerinde durağanlaşabilir ancak hiçbir zaman düşmez.

Avrupalılar pahalı buluyor, Araplar ilgi gösteriyor

Yalıları daha çok Türk yatırımcılar alıyor. Boğaz’ın değerini onlar daha iyi biliyor. Boğaz ve yalılar Avrupalılara çok pahalı geliyor. Çünkü o fiyatlarla Avrupa’dan şato satın almak mümkün. Bu nedenle de bu kadar parayı bir yalıya yatırmayı pek istemiyorlar.

Son dönemde İstanbul’da gayrimenkul alma yarışına giren Araplar daha içine kapanık yerlerde, sitelerde yaşamayı tercih ettikleri için yalıları almayı pek tercih etmiyorlar. Ancak meraklarından yalıları gezen Araplar oluyor.

Boğaz’da 2-3 defa satışı gerçekleşen yalılar var. Oysa kimi yalılar, 60-70 yılda bir el değiştirebiliyor. Boğaz’daki yalı fiyatları çok değişkenlik gösteriyor. 2 milyon dolara da yalı var 200 milyon avroya da… Özellikle tarihi eser statüsündeki yalılar çok değerli oluyor.

Yalılar bir tablo gibi değerlendiriliyor. Yan yana bulunan iki yalının bile fiyatları birbirinden çok farklı olabiliyor. Çünkü yalının fiyatı belirlenirken denize cephesi, bahçe büyüklüğü, manzarayı at gözlüğünden ya da geniş açıdan görüp görmemesi gibi faktörler etkili oluyor.

Yalı satın almak kârlı bir iş. Özellikle son 3-4 yıl içinde yalı fiyatları enflasyonun üzerinde bir artış gösterdi. Bundan 7 yıl öncesinde 5 milyon dolara satılan bir yalı bugün 15 milyon dolara satılabiliyor. Özellikle kriz dönemlerinde çok yalı satışı gerçekleştiriliyor.

Genelde Miras İçin Satılıyor

Bir yalının satılmasının çeşitli sebepleri olabiliyor. Ancak yalı sahipleri yalılarını sattıklarının bilinmesini istemiyor. Kimi zaman işlerin pek yolunda gitmemesi, yeni yatırım yapmak üzere nakit paraya duyulan ihtiyaç satışın sebebi olabiliyor. Ayrıca kimi yalı sahipleri de ölümlerinin ardından çocukları arasında mal paylaşımında sorun yaşanmaması için kendileri hayattayken yalılarını da satmak isteyebiliyor.

İstanbul’un en değerli gayrimenkullerinden olan yalıların her dönem alıcıları belli. Yalıların müşterisi olan bu kişiler bir yalının satışa çıktığını bir biçimde öğrenip satışı yapan gayrimenkul ofislerine gidiyor. Yalı alma eğiliminde olan kişiler zaten Boğaz’daki yalılar ve sahipleriyle bağlantılı kişiler oldukları için de satışlardan en önce onlar haberdar oluyor.

YALI SATIŞLARINDA BELİRGİN BİR DURGUNLUK VAR

Boğazın gözbebeği yalılar son dönemde ekonomik şartların etkisiyle eskisi gibi alıcı bulamıyor. Yalı satıcıları işlerin durgunluğundan bahsederken milyonlarca lira değerindeki yalılar taliplerini bekliyor.

Dünyanın en güzel yerlerinden biri kabul edilen İstanbul Boğazı’nın incileri yalılar, uzun süredir taliplerini bekliyor. Sektörün önde gelen isimleri ise Boğaziçi emlak piyasasıyla ilgili birbirinden farklı bilgiler veriyor! Kimisi Arapların yalı alımında birbiriyle yarıştığını söylüyor. Kimi Arap müşteri görmediğini belirtiyor. Bazı sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre satışlar durma noktasında kimisi ise yalı satmaya devam ettiğini anlatıyor. Çok sayıda yalı hâlâ alıcısını bekliyor.

ULVİ ÖZCAN: EN SON 2015 YILI SONUNDA SATTIK

Bosforce Yönetici Ortağı Ulvi Özcan konu hakkında Sözcü’ye açıklamalarda bulundu. En son 2015 yılının sonunda yalı sattığını söyleyen Ulvi Özcan, “Yalı satışları durduğu için başka işlere ağırlık verdik. Geçtiğimiz bir yıl içinde iki yalı satıldı. Biri Paşalimanı'nda Kılıçlar Yalısı, diğeri de Kanlıca'da Mazhar Tan Yalısı. Satılık olduğunu da bildiğim yaklaşık 20 yalı var.” açıklamasında bulundu.

YÜKSEL AYIKCAN: FİYATLAR YERLERDE

Anadolu Hisarı bölgesinde faaliyet gösteren Ayıkcan Emlak’ın sahibi Yüksel Ayıkcan da konu hakkında açıklamalarda bulundu. 10 tane yalının 5 yıldır satılmadığını söyleyen Ayıkcan, “40'ın üzerinde yalı satmış biriyim. Piyasa durgun. Bir yalı sahibi 24 milyon dolara satmadığı yalısını 15 milyon dolara sattı. Fiyatlar yerlerde. 40 yıldır bu işi yapıyorum. Araplar alıyor diyorlar ama öyle bir yok. Hâlâ altyapı yok. Kimi yerlerde pislik olduğu gibi denize akıyor” ifadelerini kullandı.

Anadolu Hisarı bölgesinde bu yılın mayıs ayında 16 milyon dolara, mart ayında da 22 milyon dolara bir yalı satıldığını söyleyen Ayıkcan, kendisinin en son 2015 yılında 4 milyon dolarlık bir yalı satışı yaptığını belirtti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.