Bilanço Dönemi

Vakıf Yatırım, Borsada işlem gören şirketlere yönelik 3. çeyrek kar beklentileri

Bilanço Dönemi
Serkan Öztürk
Serkan Öztürk
20 Ekim 2019 Pazar 09:12

BIST şirketleri için 3Ç19 bilanço sezonu önümüzdeki hafta başlıyor Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçları 22 Ekim’de Bizim Toptan’ın finansallarını açıklaması ile birlikte gelmeye başlayacak. Araştırma kapsamımızda yer alan bankalardan 3Ç finansallarını ilk açıklayacak banka ise 25 Ekim tarihinde finansallarını açıklaması beklenen Akbank olacak. Bankalar için konsolide olmayan sonuçların son açıklanma tarihi 11 Kasım olup, konsolide sonuçlar için son tarih 19 Kasım’dır. Banka dışı şirketlerin konsolide olmayan finansal sonuçları için son tarih 30 Ekim olup, konsolide sonuçlar için son tarih 11 Kasım. 

3Ç19’da bankaların net karında çeyreksel %20,2 düşüş bekliyoruz

 Araştırma kapsamımızda bulunan bankaların 3Ç19’da net kar toplamının bir önceki çeyreğe göre %20,2, yıllık bazda ise %23,0 gerileyeceğini öngörüyoruz. Bankaların 3Ç19’da toplam kredi hacminde sınırlı artış öngörürken, kamu bankalarının pazar payı kazanmaya devam edeceğini değerlendiriyoruz. Fonlama tarafında ise gerilemeye başlayan faiz oranları ile birlikte rekabetin de yükseldiği mevduatta ise bankaların hacminin ortalama çeyreksel %2,6 artış göstermesini bekliyoruz. Bunun sonucunda da genel olarak kredi-mevduat oranlarında iyileşme görüleceğini düşünüyoruz. 3Ç19’da bankaların karlılığını en çok etkileyen faktörün artan karşılık giderleri olacağını değerlendiriyoruz. Özellikle bu dönemde BDDK’nın yılsonuna kadar takibe alınmasını tavsiye ettiği 46 mlr TL’lik krediler için bankaların 3Ç’de karşılık ayırmalarının da net karlılığı olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Böylece bankaların 3Ç’de toplam karşılık giderlerinin çeyreksel %7,2 artmasını ve ayrıca Takipteki Krediler Oranında ise ortalama olarak 120 bp düzeyinde yükseliş görüleceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca 3Ç’de kredi-mevduat makasındaki iyileşmenin katkısı ile bankaların net faiz gelirlerinde ortalama çeyreksel %4,1 artış bekliyoruz.

 3Ç19’da net faiz gelirlerinde bir önceki çeyreğe göre güçlü toparlanma öngördüğümüz Halk Bankası’nın (Hedef Fiyat: 8,50 TL, KVÖ: Endekse Paralel Getiri, UVÖ: AL) çeyreksel %4,9 yükseliş ile net karını arttırabilen tek banka olmasını bekliyoruz. Aynı dönemde bir önceki çeyreğe göre karşılık ve faaliyet giderlerinin daha yüksek gerçekleşmesini öngörmemiz nedeniyle Albaraka Türk Katılım Bankası’nın (Hedef Fiyat:1,38 TL, KVÖ: Endekse Paralel Getiri, UVÖ: TUT) %64,6 ile net karı en çok azalan banka olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca mevduat bankaları arasında çeyreksel bazda karşılık giderleri en çok artış gösteren bankanın %37,5 yükseliş ile Garanti Bankası (Hedef Fiyat: 11,45 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ: AL) olmasını bekliyoruz. Ancak Garanti Bankası’nın, BDDK’nın takibe almasını tavsiye ettiği kredilere ilişkin gerekli adımları sadece 3Ç19 döneminde atacağını değerlendirdiğimiz için karşılık giderlerinde artış öngörüyoruz. Pegasus ve Otokar, hem operasyonel hem de net kar performansıyla olumlu ayrışıyor

 Araştırma kapsamımızda yer alan banka dışı şirketlerin 3Ç19’da toplam cirosunda yıllık bazda %9 büyüme, FAVÖK ve net kârda ise sırasıyla %9 ve %5 gerileme bekliyoruz. 3Ç19’da geçen yılın aynı dönemine göre gerek operasyonel gerekse de net kâr tarafında güçlü sonuçlar açıklamasını beklediğimiz şirketler Pegasus (Hedef Fiyat: 52,70 TL, KVÖ: Endekse Paralel Getiri, UVÖ: TUT) ve Otokar (Hedef Fiyat: 160 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ: AL) olup, Soda Sanayi (Hedef Fiyat: 9,08 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ: AL) ve çimento şirketlerinin zayıf sonuçlar açıklamasını bekliyoruz. Ayrıca, kur farkı gelirlerinin ağırlıklı etkisiyle Migros (Hedef Fiyat: 26,40 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ: AL) ve Torunlar GYO’nun (Hedef Fiyat: 2,35 TL, KVÖ: Endeksin Üzerinde Getiri, UVÖ. AL) geçen yılın aksine net kâr açıklayacaklarını tahmin ediyoruz. 

AK YATIRIM 3Ç19 KAR BEKLENTİLERİ

ZİRAAT YATIRIM 3Ç19 KAR BEKLENTİLERİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.