Başbakan Yıldırım yatırımcılara destek verdi

Başbakan Yıldırım, iş dünyasından yatırım, üretim konusunda cesur davranmalarını istediklerini vurgulayıp ekledi: Yatırım yapacaksınız, arkanızda devlet var. Hiç merak etmeyin.

Başbakan Yıldırım yatırımcılara destek verdi
09 Eylül 2017 Cumartesi 11:39

 Torbalı Belediyesi ve  Torbalı Ticaret Odası iş birliğiyle düzenlenen "Güçlü  Ekonomi, Güçlü  İzmir, Güçlü  Türkiye Toplantısı"nda konuşan Başbakan Yıldırım son 9 yılda dünya ekonomisinde çok zorlu bir dönem geçtiğini, yavaş yavaş dünya ekonomisinin büyüdüğünü söyledi.

Başbakan  Binali Yıldırım, "Son bir yıllık dönemde gerek kurdaki artış, gerekse gıda fiyatlarındaki mevsimsel oynaklık enflasyonu artırsa da yıl sonunda tek haneli bir oranla tamamlamayı hedefliyoruz." dedi.

Başbakan Yıldırım geçen yıldan hafif kıpırdanma başladığını, bu yıl değerlendirme kuruluşlarının küresel büyümeyi yüzde 3,5 seviyesine çıkardığını, bunun ilk defa olduğunu belirterek, " Türkiye ekonomisi üzerinde doğrudan etkisi olan ekonomilere de baktığımızda olumlu gelişmeler görüyoruz.  AB ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.4, ikinci çeyreğinde 2.3 nispetinde büyüdü. Önceki yıllarda neredeyse büyüme sıfır seviyesindeydi, yüzde 1'in altındaydı. Nispeten büyümeye geçen  AB'nin ithalatı bu yılın ilk 3 ayında yüzde 10 arttı. Bir kaç yıllık darlamadan sonra  Rusya ve  Brezilya ekonomileri de büyüme sürecine girdi. Dünya ekonomisine ve ticaretine yön veren G20 ülkelerinde istikrarlı bir büyümenin başladığını görüyoruz. Kısacası dünya ekonomisi 2017'de bir canlanma içinde. Bu olumlu gelişmeler şüphesiz  Türkiye'ye de olumlu yansıyor, yansımaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilen ve vizyon sahibi iş dünyasının ülkenin refahı için en önemli güç olduğunu bildiklerini kaydeden Yıldırım, küresel ekonominin olumlu gittiği bu dönemde iş dünyasından yatırım, üretim konusunda daha cesur davranmalarını istediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Yatırım yapacaksınız, arkanızda devlet var, hükümet var. Hiç merak etmeyin. Gereken destek hem burada, hem doğu, güneydoğuda cazibe merkezleri projelerinde sizlerle beraber olacak. Büyümenin iş alanı sağlaması ve toplumun bütün kesimlerini kuşatması en sağlıklı olanıdır. Her vatandaşımızın bu büyümeden bir şekilde hakkı olan refah payını alması gerekiyor. 2010 yılından beri her yıl ortalama 940 bin vatandaşımıza iş sağlıyoruz. Niye işsizlik hala yüzde 10 küsur diye sorabilirsiniz. Ama unutmayın her yıl iş gücüne 1 milyon gencimiz katılıyor. Dolayısıyla daha fazla iş gücüne katılım var. İstihdam daha fazla olması lazım. Bunu nasıl yapacağız, daha fazla yatırım, üretim yapacağız. Ürettiğimizi satacağız, katma değer oluşturacağız, ekmeğimizi büyüteceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber başlattığımız istihdam seferberliği iş gücü piyasasına tabiri caizse ilaç gibi geldi. Buradaki teşviklerin ne olduğunu biliyorsunuz. Atıl duran iş gücü kapasitemizin, kadınlarımızın, gençlerimizin iş gücü piyasasına katılması işsizlik oranın düşürülmesi kadar önemlidir. Bu kapasiteyi üretime yönlendirebilirsek ülkemizin büyüme potansiyeli bugünkü seviyenin daha da üzerine çıkacak."

Yıldırım  AK Parti hükümetleri döneminde sağlanan önemli bir başarının da yüksek enflasyonla mücadele olduğunu dile getirerek, 1991'den 2002'ye kadar  Türkiye'de enflasyon oranının yüde 70'lerde dolandığını, ne kadar üretirseniz üretin enflasyonun arkasından koşmak zorunda kalındığını ve üretilenin yok olup gittiğini belirtti. Ancak bu oranın  AK Parti iktidarıyla beraber 2003-2016 arasında yüzde 8,7 ortalamasına gerilediğine dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

"Neredeyse 9-10 kat gerilemeden bahsediyoruz. 2017'de iki haneli oldu. Ama yıl sonuna kadar tek haneye düşüreceğiz. Neden oldu, 2016 Temmuz'da aldığımız darbenin etkileri devam ediyor. Son bir yıllık dönemde gerek kurdaki artış, gerekse gıda fiyatlarındaki mevsimsel oynaklık enflasyonu artırsa da yıl sonunda tek haneli bir oranla tamamlamayı hedefliyoruz. Uzun vadede enflasyonu daha da aşağı düşürmek mecburiyetindeyiz. Enflasyon ve faiz bir ülkenin gelişmesi, büyümesi, kalkınması önündeki iki önemli faktördür. Bunlar birbiriyle ilişkilidir. Bu konuda atılan önemli bir adım gıda komitesinin çalışmasıdır. Bu komitenin temel amacı üreticiden tüketiciye kadar olan fiyat artışlarının sebeplerini ortaya koymak ve gereken tedbirleri almak. Burada önemli bir mesafe aldık. Ekim ayı sonu itibarıyla bu önlemler uygulamaya girecek. Böylece sebze meyve tedarik zincirinde yapısal bir dönüşümü hayata geçirmiş olacağız. Boşu boşuna mevsimlik gıda artışları, gıda oynaklığından enflasyonun artmasının önüne geçmiş olacağız."

Türkiye'nin sağlam bir kamu maliyesi, sağlıklı bir bankacılık sektörüyle bütün makro ekonomik göstergelerinin bir çok ülkenin önünde olduğunu ifade eden Yıldırım, "Peki neden  Türkiye'de hala faizler yüksek. Maalesef ülkemiz bulunduğu konum itibarıyla etrafında istikrarsızlığın hakim sürdüğü ve yönetim boşluklarından kaynaklanan sorunların hat safhaya çıktığı bir yerde. Bu bizim olumsuz tarafımız. Dolayısıyla dış değerlendirmeler, küresel yatırımcılar karar verirken bundan etkileniyorlar." dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.