AB, Türkiye'nin Sondaj Çalışmalarına Neden Karşı Çıkıyor? AB Hangi Yaptırımları Uygulayabilir?

Akdenizdeki enerji savaşları artık bölgesel değil küresel bir savaş haline döndü. Türkiye'nin sondaj çalışmalarından rahatsız olan AB aslında ne istiyor? AB Türkiye'ye hangi yaptırımları uygulayabilir? ABD ve Rusya Türkiye'ye yapılması planlanan yaptırımlara nasıl tepki verecek? İşte doğu akdeniz meselesi.

AB, Türkiye'nin Sondaj Çalışmalarına Neden Karşı Çıkıyor? AB Hangi Yaptırımları Uygulayabilir?
09 Temmuz 2019 Salı 21:42

AB, Türkiye'nin güney akdenizde sondaj çalışmaları sebebiyle yaptırım uygulayacağını açıklamasının ardından ekonomistler AB tarafından Türkiye'ye hangi yaptırımların uygulanabileceği konusunda araştımalar yapmaya başladı. Yaptırımların başında gümrük vergilerine ek vergi getirme, sondaj araması yapan şirket ve sahiplerinin hesaplarına bloke koydurma, şirket sahiplerine seyahat engeli gibi yaptırımlar masada olabilir.

AB'nin olası bir yaptırım kararı alması halinde Otomotiv, Beyaz Eşya, Gıda gibi ürünlere ek vergi getirilebilir. Ancak bu durum o kadar kolay gözükmüyor. Çünkü Türkiye pazarı Avrupa'dan ithal edilen ürünler için önemli bir pazar. 

ABD, Nasıl Karşılayacak?

Trump'ın G20 zirvesinde Türkiye ve Çin'e karşı olumlu yaklaşımları AB'nin olası bir yaptırım kararına engel teşkil edeceği düşünülüyor. ABD'nin S-400 konsunda kırmızı çizgilerini görmezden gelen Trump CAATS yasalarına rağmen Türkiye'ye yaptırım uygulanmayacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına paralel açıklamalarda bulunarak teyit etmiş oldu. 

Akdenizdeki Ne Kadar Kaynak Var!

Güney Kıbrıs Rum Kesiminin doğu akdenizde çıkarılması planlanan enerji kaynakları için Amerikan  Exon Mobil'e anlaşmaya varılması ve çıkarılan kaynaktan (%40 İsrail, %40 ABD ve %20 Yunanistan) alınan payın büyük kısmını ABD'nin alacak olması Trump yönetimini Türkiye tarafında karar almaya itebilir. Akdenizde petrol-doğalgaz rezervlerine bakıldığında 3,7 tirilyon metreküp doğalgaz ve 1,7 milyar varil petrol olduğu 2000'li yıllardan bu yana biliniy

Bulunan  Petrol-Doğalgazı Kim Çıkaracak?

Türkiye'nin sondaj çalışamalarında bulacağı petrol-doğalgaz rezevrlerini Exon Mobil'in çıkarması en olası durum. Türkiye'nin bu rezervleri çıkaracak teknolojisinin olmadığı biliniyor. ABD'li Exon Mobile'in Türkiye'nin petrol doğalgaz rezevlerini çıkarmaya talip olduğunu AB tarafından biliniyor. G20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ile iyi ilişkiler içerisine girmesi Akdeniz enerji pastasından pay alma mücadelesinden başka bir şey değil. 

AB Akdenizde Neden Sondaj Çalışması İstemiyor? 

2010 yılında Fransız TOTAL'in başkanı, Akdeniz'de yüklü miktarda doğalgaz ve petrol rezervi olduğunu açıklamış ve bölgede yoğun bir çalışma içerisine girmişti. Başta Fransa olmak üzere AB ülkeleri bölgede bulunan kaynaklardan pay almak için gerek iyi ilişkiler gerekse yaptırım tehditleriyle bölgede varlığını sürdürmeye çalışıyor.

Rusya Ne Yapacak?

Rusya 2017 yılında Suriye Tartus limanını ve askeri üssü 49 yıllığına kiralamıştı. Bölgedeki olası gelişmelerden haberdar olan Rusya, Türkiye'nin yanı sıra Suriye'nin haklarınıda gözeterek yine Akdeniz enerji pastasından pay almaya çalışıyor. AB'nin yaptırım kararı alması durumunda Rusya, dolaylı yollardan AB'ye yaptırım uygulayabilir. Rusya AB'ne bazı yaptırımlarını açıklamıştı. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.