9-13 Eylül piyasa takvimi

Önümüzdeki hafta piyasaları etkileyebilecek Türkiye'den ve dünyadaki ekonomik gelişmeler derlendi.

9-13 Eylül piyasa takvimi
Ayşe Eda
Ayşe Eda
07 Eylül 2019 Cumartesi 11:27

Yurt İçi Veri Takvimi

9 Eylül Pazartesi
14:00 TCMB Eylül Beklenti Anketi
▪ Orta vadeli enflasyon bekleyişleri Ağustos ayında da düzelmeye devam etmiş ve yılsonu TÜFE beklentileri %14,4’e gerilerken, 12 ve 24 ay sonrası TÜFE beklentilerinin sırasıyla %12,77 ve %10,27’ye daha iyileşme kaydetmişti. Gerçekleşmelerin oldukça etkili olduğu düşünüldüğünde, Ağustos ayı enflasyon verileri sonrasında beklentilerdeki düzelmenin devamının görülebileceğini düşünüyoruz.
▪ Anket ayrıca piyasa katılımcılarının gelecek dönemde politika faizi bekleyişleri ile ilgili sonuçlarda yakından takip edilecek. Olumlu enflasyon verileri çerçevesinde orta vadede politika faizi bekleyişlerinde de düşüş takip edileceğini düşünüyoruz.

12 Eylül Perşembe
14:00 Para Politikası Kurulu Toplantısı
▪ Para Politika Kurulu toplantısında politika faizinin (bir hafta vadeli repo faizi) 250 baz puan faiz indirimi çerçevesinde 17,25 seviyesine düşürülmesini bekliyoruz. Piyasa medyan tahminin de bu çerçevede olduğu takip ediliyor. Piyasa fiyatlamalarına bakıldığında 250baz puan faiz indirimi beklentilerinin yansıdığı takip edilirken, yılsonunda %15 seviyesinin altında bir politika faizi fiyatlamasının da yapıldığı dikkat çekiyor.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (29 Ağustos – 6 Eylül)
▪ 29 Ağustos itibariyle hisse senedi piyasasında yılbaşından beri gerçekleşen toplam net giriş rakamı 470 milyon dolar’a geriledi. Tahvil piyasasında ise yılbaşından beri net çıkış 2,3milyar dolar olarak gerçekleşti. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı %11,4 seviyesinde herhangi bir değişiklik kaydetmedi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (29 Ağustos – 6 Eylül)
▪ 23-29 Ağustos haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 0,6 milyar dolar düşüş yaşandı. (parite etkisinden arındırılmış rakamlar). Düşüşün önemli bir bölümümün kurumlar kaynaklı olduğu (0,5 milyar dolar düşüş), hanehalkı DTH seviyesinde ise önemli bir değişiklik olmadığı takip edildi (0,1 milyar dolar düşüş). Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 26,1 milyar dolar civarında.

13 Eylül Cuma
10:00 Temmuz Ödemeler Dengesi verileri
▪ Temmuz ayından yıllık cari işlemler dengesinin 3,6 milyar dolar seviyesine yükselmesini bekliyoruz. Böylece cari fazlanın GSYİH’ya oranının %0,5 seviyesine yükseleceğini tahmin ediyoruz. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan Ağustos ayı dış ticaret verilerini de göz önünde bulundurduğumuzda yıllık cari işlemler fazlasındaki artışın yavaşta olsa devamını, 4,5 milyar dolar seviyesine doğru yükselmesini bekliyoruz (GSYİH’nin %0,6’sı)
10:00 Temmuz Sanayi Üretimi
▪ Temmuz ayı ticaret verileri sanayi üretimi tarafında bir miktar iyileşme işareti veriyor. Ara malları ithalatına bakıldığında (enerji ve altın hariç, Euro bazında) Temmuz ayında geçmiş aylara göre daha sınırlı gerileme kaydederek %4,7 yıllık düşüşü işaret etti. Enerji ve altın hariç ara malları, imalat sanayi için önemli bir girdi niteliğinde.

9-13 Eylül Dünya ekonomisindeki gelişmeler şöyle olacak 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.