2020'de TÜRKİYE EKONOMİSİNİ NELER BEKLİYOR?

Yusuf Yüksel

2020'de TÜRKİYE EKONOMİSİNİ NELER BEKLİYOR?
Tuba kara
Tuba kara
07 Şubat 2020 Cuma 12:21

Türkiye ekonomisi 2020 yılına girerken Abd savunma bütçesinin Türkiye'ye yaptırım talep eden maddelerle senatodan geçmesi Türk varlıkları üzerinde baskıya sebep oluyor ve dolaylı olarak 2020 Türkiye ekonomisi üzerinde de belirsizlikleri artırıyor.

Abd Türkiye'ye yaptırım uygular mı? Abd, Türkiye'ye yaptırım uygularsa bunun Türk ekonomisine etkisi ne olur? Abd Türkiye'ye yaptırım uygularsa bu yaptırımlarla ne zaman yüzleşiriz? soruları onlarca makaleye sığmayacak belirsizlikler içeriyor o yüzden bu başlıkta o konulara girmiyorum. 2020 yılına girer iken Türkiye ekonomisinin son durumu nasıl özetlemek istedim. 

Wuhan Virüsü Ve Türkiye Ekonomisi

Wuhan virüsü, Çin için sorun oluşturmaya devam ediyor; salgın sebebiyle saygın kurumlar Çin'in 2020 yılı büyüme tahminini yaklaşık %0,5 puan düşürürken 2020 ilk çeyrek beklentileri %1,5'tan daha fazla aşağı çekilmiş durumda.

Dünya sağlık örgütünden gelen ''Wuhan virüsü pandemi değil.'' açıklaması ve hastalığın artış hızındaki azalma finansal piyasaları memnun etmiş durumda ama salgın güçlenerek artmaya devam ediyor.

 Son verilere göre dünyada Wuhan virüsü vaka sayısı 20.630'a yükseldi; bu vakaların 20.471'i Çin'de. Bugün 3.235 vaka onaylanırken Ölümle sonuçlanan vaka sayısı 425'e yükseldi.(Çin'de bugün Wuhan virüsü sebebiyle ölen insan sayısı 64 oldu.)

 Çin dışında 23 ülkede var olan vaka sayısı 6 artarak 159 oldu.(1 ölümlü vaka)

 Wuhan virüsü salgını şu an küresel ekonomi için sınırlı seviyede olumsuzluğa sebep oldu ve ING'e göre dünyada mevcut durumdan pozitif etkilenen tek saygın ekonomi Türkiye ekonomisi olacak.


 

Çİn ekonomisi 2020


 Şu an sınırlı seviyede yaşanıyor olan tedarik sıkıntısı Türkiye'yi özellikle Avrupa için cazip hale getirecek. Çin'deki salgının Türkiye'ye pozitif etkileri sadece bazı pazarlarda cazibenin artması ile sınırlı değil.

Salgının Çin'e muhtemel etkileri sebebiyle endüstriyel emtialar çok ciddi değer kaybına uğradı.


 Brent petrol 23 Ocak'tan ( Salgının başlaması) beri %13,8 değer kaybetti. Dünyadaki petrol tüketiminin %14'ü Çin'de gerçekleşiyor ve Çin'de yaşanabilecek muhtemel bir yavaşlama anında petrol fiyatları üzerinde etkisini gösteriyor. 


 

Çin ekonomisi 2020


 Saygın ekonomiler arasında enerji fiyatlarındaki artıştan en fazla zarar gören ülkelerden başında Türkiye gelir ve petrol fiyatlarındaki çöküşün bize etkisi son derece olumlu olacak.

 Sadece petrol değil bütün endüstriyel emtialarda 23 Ocak'tan beri çok net düşüş mevcut ve 2020'nin başında tam tersi olan trendin de muhtemel olumsuz etkisine de maruz kalmamış olduk.


 

çin ekonomisi 2020 2018 yılında Türkiye dünyada en fazla turist çeken 6. ülke oldu. Çin'deki salgının Çin ve hastalıktan etkilenen diğer ülkeler üzerinde turizm açısından yıkıcı etkisi olacak ve bu hastalıktan uzak kalabilirsek buraları ziyaret edecek turistlerin tercih edecekleri alternatiflerden biri Türkiye olur. 

2018'de Çin 62.9 milyon turist çekerken (Dünyada en fazla turist çeken 4. ülke) hastalığın etkisindeki bir başka ülke olan Tayland 38.3 milyon turist çekmişti.( Dünyada en fazla turist çeken 9. ülke)

 Dünyada en fazla turizm geliri elde eden ilk on ülkeden üçü ( Tayland 4. ; Japonya 9. ; Çin 10. ) salgından etkilenmiş durumda.

 Tabii ki turizm konusunda bahsettiğim olumlu etkinin yaşanması için sorunun turizm sezonuna kadar devam etmesi gerekir fakat sorunun bu kadar uzun sürmesi durumunda problem çok büyük ihtimal küresel ekonomi için çok daha ciddi bir soruna sebep olur.


 Özetle Türkiye Wuhan salgının ekonomik açıdan olumlu etkilediği çok sınırlı ülkeden biri olmaktadır.(YUSUF YÜKSEL, paraanaliz) "

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.