20 Ağustos en uygun konut kredisi faiz oranı hangi bankada? Konut kredisi faizleri düştü mü? Güncel kredi faizleri ve konut kredisi hesaplama nasıl yapılır?

Özel bankalar konut kredisi faizlerinde indirim yapmaya hazırlanıyor. Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini düşürmelerinin ardından gelen talep diğer bankaları da harekete geçirdi. Peki 20 ağustos bankaların konut kredisi faizleri ne durumda? En uygun konut kredisi faizi hangi bankada? İşte bankaların 60-120-180 ay vadelerde konut kredisi faiz oranları.

20 Ağustos en uygun konut kredisi faiz oranı hangi bankada? Konut kredisi faizleri düştü mü? Güncel kredi faizleri ve konut kredisi hesaplama nasıl yapılır?
20 Ağustos 2019 Salı 00:50

Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini düşürmesinin ardından bir haftada yaklaşık 14 bin konut satıldı. Özel bankalar faiz indirimi için çalışmalara başladı. Şuana kaar en uygun konut kredisi faizi Ziraat Bankası tarafından kullandırılıyor. Peki bankaların konut kredisi faizleri ne durumda. 

Bankalarda kullanılan kredi faizlerinde son bir yada hareketlilik yaşanıyor. Bankalar kredi politikalarını düşürmek için yeni yöntemler geliştiriyor. Özellikle 180 ay vadede sunulan konut kredisi imkanları vatandaşlar tarafından oldukça rağbet görüyor. 180 ay konut kredisi vadesi Türkiye'de çok fazla kullanılan bir kredi çeşidi olmamakla birlikte genellikle Avrupa ülkelerinde Mortgage kredisi olarak bilinir ve kullanılır.

Konut almak isteyen vatandaşlar ne kadar faiz ödeyecek? 

Satın almak istediğiniz konutun pazarlığını tamamladıktan sonra bankalara konut kredisi için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bankalar uygun gördükleri kişilerin kredilerini onaylarken bazı durumlarda ek teminat isteyebilmektedir. Konut kredilerinden genellikle maaş bodrosu, nüfüs cüzdanı alınacak evin tapu fotokopisi ticaretle uğraşanlar için ise gelir belgesi istenmektedir. Alınacak konutun yüzde 80 oranına kadar kredi kullandırmaktadır. Anacak kredi kullanım oranı sizin atın aldığını tutar üzerinden değil konut için yapılan exper değerlemesi üzerinden hesaplanır. 

Konut Kredilerinde masraf ne kadar? 

Ziraat Bankası konut kredisi masrafları ne kadar? 

Banka kredi faiz oranı 0,99 hesaplanıyor. Çekeceğiniz kredinin üzerine bu faiz oranı eklenerek geri ödeme yapılıyor. Banka dosya masrafları ve ekspertiz ücreti 575 lira olarak uygulanıyor. bunların dışında hayat sigortası yıllık 215 lira ama bu sigorta yaşa göre değişiklik gösterebiliyor. Deprem sigortası masrafı 45 lira 100 metrekare bir ev için. Banka bunların dışında ipotek tesisi için 153 lira tesis ücreti alıyor. Konut kredisi dosya masrafı olarak bin tl alınıyor ancak bu tutarda banka politikası gereği yüzde 0,5 oranında alınmasıyla bulunuyor. Ziraat Bankası yıllık maliyeti yüzde 12,89 oluyor. 

Kamu bankalarında konut kredisi faiz oranı 0,99 olduğunda vatandaşım kredi masrafı 2,200 lira civarında gerçekleşiyor. Peki özel bankalarda durum nasıl? Garanti Bankası konut kredisi masrafları ne kadar? 

Garanti Bankası konut kredisi masrafları,

Garanti bankası konut kredisi faizi 1,41, Banka DASK ücreti olarak 45 lira tahsil ediyor. Garanti Bankası Ekspertiz ücreti 715 tl.  Banka hayat sigortasını yıllık 216 lira olarak uyguluyor. İpotek tesis ücreti 225 lira olarak tahsil ediliyor ve konut sigortası 180 lira. Dosya masrafı olarak bin tl ücret talep ediliyor. Garanti Bankası konut kredisi masrafı 2 bin 381 lira, müşterisine yıllık maliyeti ise yüzde 19,22 olarak hesaplanıyor. 

Konut Kredilerinde ek ödeme , erken kapama cezası ve tazminat ödeme var mı? 

Kamu bankalarının kullandırdığı konut kredilerinde güncel faiz oranlarından konut kredisine dönüş yapabilecek. Faiz oranları kredi vadesi süresince sürekli güncellenecek. Faizlerde tavan uygulaması yapıalcak. Enflasyon endeksli olduğu için ek maliyet  yada far ödenmeyecek. Hangi vadede olunursa olunsun erken kapam cezası alınmayacak. 

En uygun konut kredisi hangi bankada?

Konut kredisini en uygun şekilde kullandıran banka kamu bankalrı ve bunların içerisinde Ziraat Bankası geliyor. Ziraat Bankası 180 ay vadeli konut kredilerinde 0,99 faiz oranı uyguluyor.

Konut Kredisi Çekmek için hangi belgeler gerekli?

-Satın alınacak evin yada konutun tapu fotokopisi, 

-Nufüs cüzdanı,

-Gelir Belgesi, ( ücretli çalışanlardan maaş bodrosu, esnaf vb.. ticari işletmelerden vergi levhası) 

-Gerekli görüldüğünde kefil

Konut Kredisi kullanmak İçin Gerekli Şartlar

Ev almak herkesin hayalidir ve peşinatı ev almak için yeterli olmayanlar, krediye başvurmayı bir çözüm olarak görmektedir. Düzenli bir geliri olan ve aydan aya ödeme yapabileceğini düşünen herkes, zorluk yaşamadan konut kredisi çekebilmektedir. Vade ve faiz oranları göz önüne alınarak çekilen kredi, insanları zora sokmayacak akıllı bir tercihtir. Evin tamamını kredi ile almak gibi bir durum söz konusu değildir ve peşinat gereklidir. Banka tarafından ekspertiz edilen ev, değerlendirmeye alınır. Değerlendirmenin sonucunda, ev alacak kişi konutun en az %20 değerindeki peşinatı ödemelidir.

 Kredi ödemelerinin düşük ücretli ve kolay olmasını isteyen kişiler, peşinat ödemesini yüksek tutmalıdır. Sadece kredi raporu ve iyi bir gelir kredi çekmek için yeterli olmamakla birlikte birkaç kriter daha gereklidir. Her ev krediye uygun değildir ve evin krediye uygun olması gerekmektedir. Kat irtifakı veya kat mülkiyet tapusu muhakkak olmalıdır. Kat mülkiyeti olmayan konutlar için belirli bir bedel ödenmesi gerekebilir. İnşaat halinde bir ev almak isteyenler için evin %80'nin bitmiş olması şartı aranmaktadır.

Konut Kredisine Başvurabilen Kişiler
 
 18 yaşına basmış ve uygun şartları taşıyan herkes, krediye başvurabilmektedir. Gelirini belgeleyebilen ve 18 yaşına ulaşmış kişiler, nüfus cüzdanı ve ikametgah belgelerini göstermek zorundadır. Emekliler, kamu çalışanları, özel sektör çalışanları ve iş yeri sahipleri kredi çekebilmektedir. Her ne kadar mortage kimi zaman yüksek tutarlı olsa da, insanlar kredileri risksiz olarak değerlendirmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekebilme imkanı daha azdır ve mutlaka kredi notlarını yükseltmesi gerekmektedir. Konut kredisi hesaplanırken faiz oranları ayrı bir önem arz etmektedir.
 
 Kendilerine uygun ödeme vadelerini bulanlar, ihtiyaçları olan konutlara kavuşmaktadır. Faizin artmasını istemeyenler, vadeyi uzatmamalıdır. Kira öder gibi ev sahibi olanlar, ev alma hayallerini gerçekleştirme şansını elde etmektedir. Her ne kadar krediler şartları bankadan bankaya değişiklik gösterse de, genel itibari ile aşağı yukarı hepsi aynı koşulların yerine getirilmesini istemektedir. 18 ile 70 yaşındaki herkes, gerekli şartları taşıyorsa kredi çekebilmektedir. Banka komisyonu, dosya masrafı ve kredilendirme oranları da dikkat edilmesi gereken kriterler arasındadır. 

 

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 İnsanlar kredi çekerken, en düşük oranlı faizlerden daha çok bütçelerini daha az sarsacak kredilere yönelmektedir. Kredi çekme şartlarını esneten birçok banka vardır ve bu bankalardan kredi çekmek son derece kolay olmaktadır. Kredi verecek bankalar, kredi çekme istemiyle bankaya başvurmuş kişilerin kredi geçmişlerini araştırmaktadır. Bu durumda kredi notunun en az 1100 olması önemlidir. Hayalini gerçekleştirmek için kredi çekmeye yönelenler, bütçelerine uygun bir hesap yapmalı ve hesaplarına uygunsa kredi çekmelidir.
 
 Sürekli olarak kredi faiz oranlarını karşılaştıran ve kendileri için en uygun krediyi çekmek isteyenler, diğer masrafları da göz önünde bulundurmaktadır. Sigorta primleri, ekspertiz ücreti, komisyon gibi kriterleri de göz önünde bulunduranlar, kredi çekme konusunda avantajlı bir konumda olmaktadır. Deprem sigortası zorunlu bir sigortadır ve kredi çekmek isteyenler bu sigortayı yaptırmak zorundadır. Kredi sözleşmesinin koşullarını öğrenmek isteyenler, bankaya giderek sözleşmeyi imzalamadan önce iyice bir okumalıdır. Kredi verildiği andan itibaren dökümanlar, ev adresine gönderilmektedir.

 Konut Kredisi ve Faiz Oranları
 
 Her bankanın faiz oranı farklıdır ve ev için kredi çekecek olanlar, faiz oranlarını sürekli kontrol etmektedir. Evi %80'nini kredi ile almaya karar verenler, yüksek vade ödemelerine hazırlıklı olmalıdır. Vadesi uzun diye her krediye girilmeye kalkışılmamalı ve bütçeye uygun evlere bakılmalıdır. Yeterli araştırmayı yapan kişiler, eninde sonunda bütçelerine uygun evi bulabilecek ve krediye başvurabilecektir. Genellikle kredi ödemeleri satış bedeli üzerinden olmaktadır. Eskideki gibi hala ev satın almak gelecek için en önemli yatırım olarak görülmektedir. 
 
 Toplam hane sayısı üzerinde çekilecek kredinin oluşturacağı yük önemlidir. Vade uzunluğu ne kadar uzarsa aylık ödemeler o kadar az olmaktadır. Uzun süre kredi ödemek istemeyenler de bu kriteri göz önünde bulundurmalıdır. Faiz oranı ve sabit ücretleri kıyaslayan kişiler, kredi çekeceği bankayı doğru bir şekilde tercih etmektedir. Ne kadar fazla bankaya başvurulursa, o kadar iyi bir faiz oranı ve kredi çekme imkanı yakalamak mümkün olmaktadır. Kanuni bir süreç ile karşılaşmak istemeyenler, kredi ödemelerini düzenli yapmalı ve aksatmamalıdır. 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.