14 aydır düşen Dış Ticaret açığı!

Temmuz cari denge verisine ilişkin ilk tahminlerimiz, aylık 1,1 milyar dolar fazla olabileceği ve yıllık dengenin belirgin bir şekilde pozitif seviyede gerçekleşebileceği yönünde.

14 aydır düşen Dış Ticaret açığı!
30 Ağustos 2019 Cuma 08:58

Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı ve meslektaşı ekonomist Uğur Bozkurt Temmuz dış ticaret dengesi verilerini değerlendirdi. Ekibe göre petrol ve altın dışı ticaret fazlası oluşurken, cari denge de Temmuz’da 1.1 milyar dolar fazla verebilir. Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç ise 2020’de ihracatta zorlanacağımız düşüncesinde.

Halk Yatırım değerlendirmesinde kritik paragraflar şöyle:

Temmuz ayında dış ticaret açığı, beklentimiz olan 3,30 milyar dolar ile genel anlamda uyumlu, 3,19 milyar dolar ile geçen yılın Temmuz ayına ait 6,00 milyar doların ise oldukça altında gerçekleşti. Böylece geçen yılın üçüncü çeyrek sonundan itibaren hızlanan yıllık açıktaki düşüş sürerek, Haziran sonundaki 29,2 milyar dolardan Temmuz sonunda 26,4 milyar dolara geriledi.

Dış ticaret açığındaki düşüş trendinin Ağustos ayında ılımlı bir şekilde korunabileceğini ancak üçüncü çeyreğin sonundan itibaren yıllık açığın, hem ekonomide yeniden dengelenme hem de düşük baz etkisi ile yükselişle yıl sonunda tekrar 30-40 milyar dolar bandına ulaşabileceğini düşünüyoruz.

Söz konusu verilerin ardından Temmuz cari denge verisine ilişkin ilk tahminlerimiz, aylık 1,1 milyar dolar fazla olabileceği ve yıllık dengenin belirgin bir şekilde pozitif seviyede gerçekleşebileceği yönünde. Yılın geri kalanında ise, Temmuz-Eylül döneminde yıllık cari dengenin pozitif bölgede kalmayı sürdüreceğini ancak Ekim’den itibaren yükselişe geçerek yılı 8,5 milyar dolar açık seviyesinde tamamlayacağını öngörüyoruz.

Dış ticaret dengesindeki düzelmede, ihracattaki artışa ek olarak ithalattaki yavaşlığın devam ediyor oluşu etkili unsur. İç talep ve kur gelişimi, ithalatı dizginlenmede etkili olurken; altın ithalatındaki ılımlılığın da yardımcı unsur olduğunu izliyoruz. Aylık altın ithalatı son 12 aylık ortalaması olan 0,39 milyar dolara yakın Temmuz ayında 0,53 milyar dolar olarak gerçekleşti. 7 aylık dönemde kaydedilen altın ithalatı ise 4,1 milyar dolar düzeyinde ve geçen yılın aynı döneminde yaşanan 8,2 milyar dolarlık çıkışın ciddi altında.

Diğer taraftan enerji ithalatı, ılımlı petrol fiyatlarının etkisiyle yıllık bazda sert düşüş gösterdi ve Temmuz’da 3,4 milyar dolar seviyesinde (Temmuz 2018’de 4,1 milyar dolar idi). Bu noktada, petrol fiyatlarının son üç aydaki 55-65 dolar/varil bandındaki seyrinin korunması, enerji ithalatındaki ılımlılığın korunması açısından oldukça önemli olacaktır.

Yıllık ‘çekirdek denge’ pozitif bölgede. Altın ve enerji hariç dış dengesinde yıllık iyileşme devam ediyor. Bir yıl önce 33,7 milyar dolarlık açık veren yıllık ‘çekirdek denge’ Temmuz sonunda 14,8 milyar dolarlık fazla seviyesinde. Yılın üçüncü çeyreğinin sonuna kadar da olumlu gelişimin devam etmesini bekliyoruz.

Gizem Öztok Altınsaç ise twitter’da şunları kaydetti:

Yılbaşından bu yana ihracat artışımız yalnızca %2.7 artmış. AB’ye ihracatımız ise aynı dönem eksi 0.4. Daralmaya başlamış durumda. İhracatımızı 2020’de Avrupa kaynaklı çok zor bir dönem bekliyor. Bu da büyüme üzerinde baskı demek. Hızla buna uygun politikalar geliştirmeliyiz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.