Önce internet sonra namaz

"Müslüman turistlerin giderek dijitalleştiğine dikkat çekilen Mastercard'ın raporuna göre bu 300 milyar dolarlık harcamanın yarısından fazlasını, yaşları 18-34 arasında bulunan Y ve Z kuşağı yapacak. Dijitalleşen Müslüman turistleri konaklamada seçim yaparken de dijital özellikleri dikkate alıyorlar. Konaklama ve restoran tercihlerinde en önemli kriterin “ücretsiz internet” hizmeti olduğu dikkat çekiyor. Konakladıkları otellerde “Namaz zamanlarının odadaki TV ekranından görüntülenebilmesi” kriteri ise 3. sırada yer alıyor."

Önce internet sonra namaz
Ayşe Eda
Ayşe Eda
24 Eylül 2019 Salı 10:42

"Müslüman seyahat pazarı 2026’da 300 milyar dolara ulaşacak. Müslüman turistlerin giderek dijitalleştiğine dikkat çekilen Mastercard'ın raporuna göre bu 300 milyar dolarlık harcamanın yarısından fazlasını, yaşları 18-34 arasında bulunan Y ve Z kuşağı yapacak. İşte Mastercard'ın çalışmasına göre Müslüman turistlerin her yıl öncelikle tercih ettiği ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin bu pazardaki artıları ve eksileri...

Ödeme teknolojileri kuruluşu Mastercard’ın CrescentRating ile birlikte Müslüman turistlerin seyahat tercihlerine yönelik yayınladığı “Müslümanların Seyahat Endeksi” raporuna göre Müslüman seyahat pazarı 2026 yılında 300 milyar dolara ulaşacak.

Bu pazarın yüzde 60’ını 18-34 yaş arasında bulunan Y ve Z kuşağının oluşturacağına dikkat çekilen rapora göre Müslüman turistler giderek dijitalleşiyor. Raporda dijitalleşme konusunda öncü olan Y ve Z kuşağının 2026 yılında online seyahat pazarında yapılacak harcamanın yüzde 60’ını gerçekleştireceği belirtildi.

Ülkelerin ve hizmet sağlayıcıların dijitalleşmeye önem vermeleri gerektiğinin altı çizilen raporda, tüm yaşlardaki Müslüman turistler için sosyal medya uygulamalarının da geliştirilmesi önerildi. Raporda, Müslüman turistlerin sosyal medya platformu tercihleri ile internet davranışlarının küresel trendler ile aynı olduğuna değinildi. 

HANGİ DİJİTAL KANALLARI KULLANIYORLAR?

“Müslümanların Seyahat Endeksi”nde, küresel vatandaş olan ve giderek önemi artan Müslüman turistlere ulaşmak ve bu kesimi çekmek için ülkelerin online ve mobil kanalları etkin kullanmaları ve onlara yönelik doğru içerik ile tanıtım yapılması gerektiğinin de altı çizildi.

Müslüman turistler, gidecekleri yerler hakkında araştırmayı web sitelerinden yapıyorlar ve online rezervasyonu tercih ediyorlar. Online rezervasyon için en çok kullandıkları kanallar ise Agoda, AirBnB, Booking.com gibi online seyahat acenteleri ve konaklayacakları tesisin online rezervasyon kanalı.

BİRİNCİ KRİTER ‘ÜCRETSİZ İNTERNET’

Dijitalleşen Müslüman turistleri konaklamada seçim yaparken de dijital özellikleri dikkate alıyorlar. Konaklama ve restoran tercihlerinde en önemli kriterin “ücretsiz internet” hizmeti olduğu dikkat çekiyor. Konakladıkları otellerde “Namaz zamanlarının odadaki TV ekranından görüntülenebilmesi” kriteri ise 3. sırada yer alıyor.

KONAKLAMAYI KARTLA, YEME-İÇMEYİ NAKİT ÖDÜYORLAR

Rapora göre, Müslüman turistler seyahat deneyimlerini de gezi sırasında anında paylaşıyorlar. Rezervasyonu online yaptırmalarına karşılık, konaklama için ödemeyi kredi kartı ile yaparken ulaşım, yeme-içme ve gezdikleri tarihi/doğal yerler için ödemeyi ağırlıklı olarak nakit yapıyorlar.

TÜRKİYE’Yİ NEDEN TERCİH EDİYORLAR?

Müslümanların Seyahat Endeksi'nde Türkiye genel sıralamada 4. sırada yer alıyor ancak havayolu bağlantılarının bulunması, ulaşım kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından en üst sırada olduğu dikkat çekiyor. Türkiye’yi sırasıyla Malezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar takip ediyor.

Raporda Türkiye; İran, Mısır ve Endonezya ile birlikte “dijitalleşmenin giderek arttığı gelişen ekonomiler” olarak tanımlanan kümede yer alıyor. Türkiye’nin de yer aldığı bu kümenin dijital altyapılarını yaygınlaştırmaları gerektiği vurgulanırken, iş dünyasının bu pazarları orta ve uzun vadeli olarak değerlendirebileceği belirtiliyor. 

Türkiye iletişimin kolaylığı, dijital görünürlük ve Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına destek olma kriterlerinde ilk 10 ülke arasında yer almıyor. Raporda Türkiye için belirtilen geliştirme alanlarının ise iletişim, ibadet mekanları, havaalanı ve konaklama imkanları ve yeme içme olduğu görülüyor.

İSTANBUL AVRUPA’DA 3., DÜNYADA İSE 9. SIRADA

Mastercard tarafından yayınlanan Hedef Şehirler Endeksi raporunun 2018 sonuçlarına göre ise; İstanbul, Avrupa yatılı ziyaretçi sayısı sıralamasında üçüncülüğünü korurken, dünyada ise bir basamak yükselerek 9. sıraya çıktı.

Antalya ise büyük bir sıçrama yaparak 9.4 milyon ziyaretçiye ulaştı. Beklentilere göre bu iki şehir büyümeye devam ederek ayrı ayrı yüzde 20’ye yakın rekor bir büyüme gösterecek. 

Hedef Şehirler Endeksi raporunun 2018 sonuçlarına göre dünya sıralamasında 20 milyon ziyaretçi ile Bangkok ilk sıradaki yerini korurken, ilk 10 şehir sıralaması Londra, Paris, Dubai, Singapur, New York, Kuala Lumpur, Tokyo, İstanbul ve Seul şeklinde gerçekleşti." haberturk 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.