Borsa Zamanı

ORHAN PALA KİMİN HAKKINI ARIYOR?...

ORHAN PALA KİMİN HAKKINI ARIYOR?...

ORHAN PALA KİMİN HAKKINI ARIYOR?...
ersan soylu
ersan soylu
01 Ekim 2018 Pazartesi 00:03

ORHAN PALA KİMİN HAKKINI ARIYOR? ...

Borsagündem bu hafta gündemine taşıdığı BOYNER bedelli sermaye arttırımı haberi ile teknik bilgileri siz kamuoyunun önüne sunuyoruz. Bu hafta Borsagündem sitesi Boyner de BEDELLİ başlığı ile Küçük yatırımcının isyanda olduğu haberini manşet yaptı.

Şirketlerin döviz kurunun yükselmesi, faiz lerin artması nedeniyle bilançolarda ciddi tahribatlar olduğunu bunun içinde HALKA AÇIK ŞİRKETLERİN Bedelli Sermaye Arttırımı yapmasının neden zorunluluk haline geldiğini detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmıştık. Şimdi yukarıdaki haberle ilgili teknik bilgileri sizlerle paylaşıp Borsagündem sitesinin nasıl algı yönetimi yaptığını yorumlarınıza bırakıyoruz.

 • BOYP (BOYNER PRAKENDE VE TEKSTİL YATIRIMLARI AŞ) şirketinin sermayesi 257.700.000-TL dir. 6 aylık bilançosunda 342 milyon zarar yazdı. Aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi Özsermayesi eksiye düşmüş durumda.

 • Dolayısıyla şirkete nakit girdisinin sağlanması gerekmektedir. Eğer bu nakit girdi sağlanmazsa şirket teknik iflasa düşecektir. Bunun için ne yapıyor? Boyner Bedelli Sermaye arttırımı kararı alıyor. Peki eğer bu kararı almazsa ne olacak muhtemelen şirket yıl sonunda EKSİ özsermaye ye geçtiği için YAKIN İZLEME PAZARI na alınacak. Böyle olursa bundan kim zararlı çıkar. Tabii ki KÜÇÜK YATIRIMCI. Neden küçük yatırımcı? Çünkü Yakın İzleme pazarına düştüğünde günlük sadece 4-5 dk zaman süreci içinde yatırımcılar alım-satım yapabilecekler. Böyle olunca ne olacak?Küçük Yatırımcı rahatlıkla alıp satabileceği bir piyasa olmayacağından hisse fiyatlarıda teknik olarak düşmeye başlayacak ve yatırımcılar zarar edecektir. Bugün SPK bilir kişilerine sorun, işin uzmanlarına sorun Yakın İzleme pazarındaki şirketlerin hisselerinin çok olumsuz bir seyir izleyediğini size söylerler.
 • Peki şirket bu Eksi Özsermaye den dolayı bu durumda kalırsa ne olacak? istemeyiz tabiki İflas etmeye kadar gidebilir. İflas ederse bu işten Küçük Yatırımcı KAR lımı çıkar? Tabiki bu sorunun cevabı HAYIR.
 • Yani ne olması lazım bu şirkete nakit girdisi sağlanması lazım. Peki bu nakit sermayeyi Küçük Yatırımcımı sağlayacak? Bu sorunun cevabı yukarıdaki tabloda. Şirketin Halka Açık olan Kısmı sadece %13. Bu %13 lük kısmın %4 ü sadece Küçük Yatırımcının. %7.5luk kısmı İstanbul Portföy ün kalan %1.5 lık kısımda yabancı yatırımcıların. Yani bu BEDELLİ SERMAYE artışında paranın %95 ni kim koyuyor?. Ana büyük ortaklar. Bu tabloda KÜÇÜK YATIRIMCI nın mağdur edildiğinden bahsetmek doğru olabilirmi? Sevgili yatırımcılar.

 • Şimdi Borsagündem in iddia ettiği diğer konuya geçelim. Şirket yönetiminin kendilerine yüksek maaşlar yazdığı, maaşlarının geçen yıllara göre %100 arttığını yazmış. Herşeyden önce kimlerin ne kadar maaş alacağı şirketi yönetenlerin verebileceği bir karar. Bu kararda ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak belirlenir. Bu konu SPK nın denetliyeceği bir konu. Sadece bilançosuna baktığımızda geçen yıl 2017/6 aylıklarda 136 milyon olan Genel Yönetim Giderleri, bu yıl 6 aylık ta 180 milyon seviyesinde. Dolayısıyla buradaki artışın tamamı iddia edildiği gibi 45 milyonluk artış kalemi yöneticilerin maaşlarından kaynaklansın ki DEĞİL Bağımsız Denetim Raporunda detayları mevcut. Hadi diyelimki öyle olsun bir şirketin sermayesinden fazla zarar etmesi için bu rakamın 10 katı maaş artışı olması gerekiyor. Bunu biz söylemiyoruz MATEMATİK söylüyor. Bilanço okumayı yada bakmayı Orhan PALA biliyorsa açsın baksın zarar kalemleri nerden geliyor? Bakmamış yada bilmiyor. O zaman o konuda da kendisini aydınlatalım. Sadece FİNANSMAN GİDERLERİ kalemi ne baktığınız zaman 2017/6 aylığında 327 milyon olan FİNANSMAN GİDERİ KALEMİ bu yıl 490 milyon a çıkmış. Zararın zaten yarısı buradan geliyor. Esas Faliyet KARI geçen yıl 50 milyon tl imiş bu yıl 123 milyon TL ye çıkmış. Yani bu şirket esas faaliyetlerinden karını katlamış sevgili yatırımcılar. Buradaki zararın bizim neden şirketler Bedelli Sermaye Arttırımına gidiyor konulu yazımızla birebir örtüşüyor. Zararın nedeni FİNANSAL GİDERLERİN katlaması ve kur farklarından kaynaklanan maliyet artışının yarattığı tağribatlar. Şimdi Esas Faliyet karını ve cirosunu arttıran bir şirket Yöneticilerin Maaşları nedeniylemi Zarar yazıyor? Orhan PALA bizi bu konuda aydınlatırsa seviniriz. Biz Matematik ve Muhasebe kuralları içinde iddia ettiğini bulamıyoruz çünkü.
 • Diğer konu . BOYNER hissesinin fiyatı 7.35 TL. %155 bedelli sermaye arttırımı yapsa. Bölündüğünde 3.5 TL olacak fiyatı. Yani 1 lira yatıran yatırımcı 3.5 liradan satabilecek. Bunda hangi yatırımcı mağdur oluyor?. Yatırımcının parası yoksa rüçhanlarını satacak rüçhan piyasasında hakkından feragat edecek karşılığında parasını cebine koyacak. Yani her açıdan bakıldığı zaman Küçük Yatırımcı bu bedelli sermaye arttırımından zararlı çıkmıyor. Aslında şirket Bedelli Sermaye arttırımı ile hem kendini hemde küçük yatırımcıyı korumuş oluyor.
 • Çevik kardeşlerle sulh iddia edildiği söylenen Orhan Pala nın geçen hafta KUYAS taki %100 Bedelli Sermaye arttırımı yapması ile ilgili sitesinde tek bir satır yok. KUYAS şirketinin Çevik kardeşlerle yakınlığı ilişkisi herkesçe biliniyor. Aralarında Sulh ilan edilmiş olduğu belli ki buradaki Bedelli Sermaye arttırımından hiç bahsedilmiyor. KUYAS ı ele alalım. KUYAS ın %93 ü halka açık Küçük Yatırımcıyı bu kadar düşünüyorsa Borsagündem sitesi esas bunu haberleştirmeli dimi? Neden tek bir satır yok? KUYAS ta ayrıca sermaye kaybı vs sıkıntısı da yok. İleride Bedelli Sermaye arttırımı ile KUYAS güçlü bir şirket olacak diye Borsagündem sitesinde haber görürseniz şaşırmayın.
 • Orhan PALA şimdi BOYNER de bu alınan kararın algı yönetimini yaparak bu Bedelli Sermaye arttırımı SPK dan geri dönerse kim zararlı çıkar diye bakmak lazım dimi? Baktığınızda Küçük Yatırımcı mağdur olur. Küçük yatırımcı neden isyan etsinki. Peki bu bedelli Sermaye Arttırımı onaylanırsa kim zararlı çıkacak?
 • Baktığımız zaman bu bedelli sermaye arttırımından en zararlı çıkacak İstanbul Portföy ün fonu. Neden mi? İstanbul Portföy Fonunun BOYP deki payı yukarıdaki resimde görüldüğü gibi %7.43. toplam 19.145.000 lot elinde hisse var. Borsada ne kadar hisse var halka açık dolaşımda olan %7 oda 18.284.000-lot
 • Şimdi bu bedelli sermaye arttırımından dolayı İstanbul Portföy Fonu yaklaşık 30 milyon TL para koyması gerekecek. Bu parayı koyduğu zaman onun için en sıkıntılı durum halka açıklık kısmından fazla elinde hisse olduğu için bu hisseleri borsada satmaya kalksa çok zor satar fiyat ta muhtemelen en az yarı yarıya aşağı gelir bu işten çok ciddi zarar eder. Bunu biz anladığımız gibi bir çok uzman kişide aynı şeyi söylüyor.
 • İşte durum bu sayın yatırımcılar biz sadece sizi bilgilendirme görevimizi yapıyoruz. Sizce bu haberi Borsagündem e kim yaptırmış olabilir? Gördüğünüz gibi Küçük yatırımcı bu işte mağdur olan taraf değil ki isyan etsin? Algı yönetimi yapılarak Sanki Küçük Yatırımcı isyan bayrağını çekmiş gibi haber yapılıyor. Bu işte tek zararlı çıkacak olan İstanbul Portföy fonu. Bunu biz demiyoruz Matematik ve durumu irdelerseniz sonuç ortaya çıkıyor zaten.

Bundan sonrasını sizin yorumlarınıza bırakıyoruz. Biz sadece teknik verilerle durumu önünüze sunduk. Bunu neden yaptık çünkü Küçük yatırımcının hakkını koruyormuş gibi aslında kendi çıkarlarına ters düşenlerin Algı yönetimi yapıp sizleri mağdur etmemesi için bilgilendirme görevimizi yani yayıncılık sorumluluğumuzu yerine getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz….

BORSAZAMANI


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saffet - 11 ay önce
bu pala p....n girmediği bok iş yokkkk