Devlet Girişimcilere 200 Bin TL Hibe Desteği Sağlıyor! Devlet Destekli Projeler

TÜBİTAK'ın vereceği 200 bin tl hibe programının çağrı sonuçları belli oldu. TÜBİTAK BİGG programında projeleri kabul edilen 146 girişimciye 200 bin lira hibe desteği verildi. 2019 yılı TÜBİTAK girişimci çağrıları ne zaman başlayacak? İşte hibe destek programı detayları.

Devlet Girişimcilere 200 Bin TL Hibe Desteği Sağlıyor! Devlet Destekli Projeler
01 Haziran 2019 Cumartesi 13:37

TÜBİTAK'ın genç giirşimcilere destek olamak amacıyla yaptığı çağrı sonuçlarını açıklayan Sanayi ve Yeknoloji Bakaı Mustafa Varank, projeyi yürütebilen gençlere 20 bin liraya kadar hibe verileceğini söyledi. Gerçekleştirilecek program içerisinde girişimcilere eğitim verilecek ve ayrıca sanayi tecrübesi olan uzman rehberler sayesinde teknik, ticari ve idari konularda desyek sağlanacak.

Bireysel GEç Girişimci programının geçen yıl başlatılan ikinci çaprısı sona erdi. Bakan Varank çağrı sonuçlarını Samsun'da düzenlenen "Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi" ödeül töreninde açıkladı. Varan burada yaptığı konuşmada "Tam 100 yıl önce, kurtuluş mücadelemizin başladığı günde, istiklal meşalesinin yakıldığı şehir Samsun’da bulunmaktan, büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyor, her birinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum" ifadeleriyle konuşmalarına başladı.

.

Bakan Varank, “Gençlik bayramında gençlerimiz, genç girişimcilerimiz için bir müjdeyi paylaşmak istiyorum.” sözleriyle, TÜBİTAK kapsamında Bireysel Genç Girişimci  Programının sonuçları hakkında bilgi verdi. 2018 yılınd ayapılan 4500 başvurunun 146'sına 200 bin t geri ödemesiz destek verildiğinin altını çizdi. 

Genç girişimcilik

Türkiye Nüfusundaki genç oranına dikkat çeken Bakan Varank konuşmasında "Ülkemiz teknoloji tabanlı yenilikçi girişimlerde ciddi bir potansiyel barındırıyor. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak hem ülkemize hem de gençlerimize karşı en büyük sorumluluğumuz. Girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesinden tutun da bu işin finansmanına kadar farklı alanlarda destekler sunuyoruz. Teknoparklar, Ar-Ge ve tasarım merkezleri, araştırma üniversitelerimiz, TÜBİTAK ve KOSGEB aracılığıyla gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

İcat çıkaran, fikrini somut ürüne döken gençler istiyoruz. Önümüzde seçimsiz 4 yıldan uzun bir dönem var. Bu dönemi en iyi şekilde değerlendirip, ülkemizi küresel ekonomide daha üst basamaklara çıkarmanın gayretindeyiz. Bizim için bu yeni dönemin mottosu ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi’. Bu noktada genç girişimcilerimizden gelecek her türlü yeni öneriye açığız. Onlara güveniyor, fikirlerini çok önemsiyoruz." dedi 

Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank’ın sonuçlarını bildirdiği BİGG Programı, genç girişimcilerin yenilikçi fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdama katkı sağlayacak  potansiyeli yüksek işlere geçişini amaçlıyor.  Hazırlanan programlarda genç girişimiclerin süreç ve pazar hakkında detaylı bilgi ve uzmanlardan tecrübe kazanılması amaçlanıyor. 

TÜBİTAK ve Bakanlığın 200 Bin Tl Hibe Projelerine Kimler Katılabilir? 

Yenilikçi iş fikirleri olan teknoloji tabanlı projeye sahip ve herhangi bir şirket ortaklığı bulunmayan ve örgün öğretim almış girişimci adayları TÜBİTAK BİGG programına başvuruabilir. Lisan ve yüksek lisans programlarından mezun olmasına bir yıl kalmış kişiler ile lisans ve yüksek lisans mezuniyetlerinden 10 yıl geçmemiş kişilerde başvuruda bulunabiliyor. 

Geçtiğimi yıl BİGG programı için iki kez çağrı yapıldı. Yapılan çağrıların ilkinde 3 biin 300 üzerinde projeyle katılım sağlandı. İlk çağrıda 136 girişimci 150 bin tl hibe desetği almaya hak kazandı. Hibe almaya hak kazanan girişimcilerin yarısını yüksek lisans ve lisans eğitimi alan girişimiciler olduğu gözlemlendi. Bu hibeler ile toplamda 9 milyon lira hibe desteği sağlandı. 

İkinci çağrıda 4 bin 500'ün üzerinde girişimci adayı başvurdu. Bunlardan 146 proje ve girişimci 200 bin liraya kada geri ödemesiz desteğe hak kazandı. Hibe desteği almaya hak kazanan projlerde 37'sinde dijital ve iletişim alanı, yüzde 22'sini iyi yaşam ve sağlık, yüzde 17'sini Akıllı Üretim sistemleri ile alakalı projeler oluşturdu. Kazanılan hiberlerin ilk bölüm ödemesi Ağustos ayında yapılacak.

TÜBİTAK BİGG Çağrıları 2019 Yılında Ne Zaman Başlayacak? 

Bu yıl çağrılar 10 haziran tarihinde başlayacak. Geçtiğimiz yıl projelere 50 milyon lira bütçe ayıran TÜBİTAK bugüne kadar toplamda 175 milyon kredi 115 milyon hibe desteği sağladı. Bugüne kadar 94 başlangıç firması kuruldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.