ÇEMAŞ'ta Eski Futbolcu Ceza Sahasında!...

Çemaş Döküm’de son günlerde Kap haberlerinde hemen her gün patron satışları bilgilendirme haberlerini okumaya başlamışsınızdır. Bu patron satışlarının nedenlerini teknik anlamda ortaya koyalım sonrada kulislerdeki iddiaları sizlerle paylaşalım dedik.

ÇEMAŞ'ta Eski Futbolcu Ceza Sahasında!...
16 Kasım 2018 Cuma 13:14

ÇEMAŞ’TA ESKİ FUTBOLCU CEZA SAHASINDA!....

Kulislerde konuşulan en son haberler Borsazamanı radarına takıldı ve sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Çemaş Döküm 9 aylık’ta yaklaşık 50 milyon zarar açıkladı.

2017/9 aylığında 161 milyon olan Özkaynağı şirketin zararları ile 53 milyon seviyelerine düşmüş durumda. Şirketin zarar kalemleri incelendiğinde; şirketin esas faaliyetinde zarar etmediği gözüküyor. Bu olumlu ama artan Finansman giderleri korkunç. Bu finansman giderlerinin de çoğu kısa vadeli. Anlaşılan şirket ciddi nakit sıkıntısına girmiş. Nedenini bilançoya baktığımızda anlayabiliyoruz. Şirketin ticari alacakları büyüyor ve vade si uzuyor. Buda şirkete finansman yükü getiriyor. Tahsilat yapamadığınız zaman vade uzadıkça iş yaptığınız insanları siz finansa etmek durumunda kalıyorsunuz. Günümüzde bankaların durumları ortada Reel sektöre finansman sağlıyamıyorlar. Ayrıca faiz oranları uçmuş durumda. Son yıllarda iç piyasaya iş yapan bir çok firma da aynı sıkıntıları gözlemliyoruz. Yapılan zararın yaklaşık 40 milyon luk kısmı finansman giderlerinden kaynaklanıyor. Bu yılki kur farklarınıda göz önüne alırsanız sene sonuna Çemaş özsermayesini yitirme ile karşı karşıya geleceğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde sanayi üretimi maliyetleri arttıkça da Çemaş ‘ta esas faaliyetindeki karlılığıda gidecektir. İşin teknik kısmını böyle açıklayalım.

Defter değeri 0.22 kuruş…

Defter değeri 0.22 kuruş olan Çemaş borsada 2.10 seviyelerinden işlem görüyor. Yani şirketin geldiği son noktaya göre değerlemesi ile borsa fiyatı arasında 10 kat fark var. Buda patronun iştahını kabartmış ki satışa başladı.

Patron satışlarını eski Futbolcu karşıladığı konuşuluyor…

Patronların borsada yüklü satışlar yaparken bir takım spekülatörlerle; gizli kapılar arkasında komisyonlar karşılığı anlaşıp satışlar yaptığını piyasadan bir çok kez duymuşsunuzdur. Bu senaryo da kulislere düşen iddia. Eski Futbolcu Mecnur Ç. In bu iş için patronla anlaştığı iddia ediliyor.

Biz hiçbir iddiayı analiz etmeden size sunmayacağımızı bilirsiniz.

Şimdi Çemaşta ki işlemlere bakalım 9-10. Aylarda günlük işlem hacmi 400 bin lot la 1.3 milyon lot arasında gezinen bir işlem hacmi oluğu hemen dikkatimizi çekiyor. 10.ayda işlem hacmi biraz daha yüksek 600 bin lotla 1.5 milyon lot arasında. Peki 10. Ayda ne oluyor patron kendi hisselerini almaya başlıyor. KAP haberlerinden okuyabilirsiniz. 11. Ayda yani bu ay patron satış yapmaya başlıyor. Bu ay başından itibaren aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi işlem hacmi satış olduğu günlerde neredeyse 30-40 milyon lotlara çıkıyor. Bu organizasyonu ve satışları borsada Eski furbolcu nun karşıladığı konuşuluyor. Ayrıca işlem analizine baktığınızda ay başından itibaren 10 milyon lot blok mal satıldığını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Aşağıdaki işlem hacimleri analiz raporunda görüldüğü gibi Denizbank’tan net 10 milyon lot mal satılmış gözüküyor. Sevgili yatırımcılar büyük hacimler olmadan borsada mal satılmaz. Bu kuraldır. Hacim birden bire neden artıyor? kim arttırıyor?zaten cevap burada saklı.

Mevcut ortam bu iken Eski futbolcu nun satışların bir kısmını karşıladığını diğerini piyasaya dağıttığı konuşuluyor. Patron satışları bittikten sonra Eski futbolcu nun yukarı aşağı yaparak bu malları çıkmaya çalışacağı konuşuluyor.

Bizde BORSAZAMANI olarak yatırımcıları uyarmaya çalışıyoruz. Çünkü şirketin teknik durumunu anlattık iş gitgide kötüye gidiyor. Bu gidişle şirket özsermayesini tamamen kaybetme noktasına gelecek. Eğer patron bu yaptığı satışlardan sağladığı kaynağı şirkete sokarsa sorun yok. Ama eğer patron şirketin borsa değeri gerçek değerlerinin kat ve kat fazlasından işlem gören borsa fiyatından satayım ve daha sonra ceketimi alıp gideyim derse işte o durum felaket olur. Bizde bu düşünceyle Kulislerde konuşulan bu konuyu bilgilendirme amaçlı gündeminize getirip uyarma ve yatırımcıyı koruma amacıyla haber yaptık.

Bizi izlemeye devam edin…

BORSAZAMANI

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.